Ciekawostki

Zaskakujące ciekawostki o Łysce

Intrygująca Łyska, to gatunek wodnego ptaka, który doskonale radzi sobie nie tylko z pływaniem, ale również nurkowaniem. Jest zwinna, szybka i zadziorna, dlatego często wdaje się w konflikty z innymi zwierzętami. Wraz ze swoim partnerem, Łyska zajmuje dany teren, które broni przed intruzami. Choć z wyglądu przypomina kaczkę, charakterem od niej znacząco obiega.
Lista 10 ciekawostek o Łyskach.

1. Jak żyją

Łyski są dość agresywne. Dobrze żyją ze zwierzętami innych gatunków, za to często wdają się w bójki z innymi łyskami. Bronią swojego terytorium, nie pozwalając na wtargnięcie na niego innego zwierzęcia.

2. Nazwa

Nazwa łyska, wywodzi się od charakterystycznej plamie na głowie.

3. Jaja

Łyski składają swoje jaja nad brzegiem akwenu. Ich gniazdo, przypomina wysoki kopiec. Jako jedne z nielicznych zwierzą, łyski budują dwa gniazda, by w drugim móc odpocząć.

4. Nurek

Łyska jest doskonałym nurkiem. W poszukiwaniu pokarmu, może zanurkować nawet do 6 metrów. Często poluje na swoje zdobycze z lotu. Podbija się, nakierowuje i dopiero później nurkuje.

5. Ptak roślinożerny

Agresywna łyska, jest ptakiem roślinożernym. Kiedy w okresie zimowym brakuje pokarmu, zjada mięczaki i drobne owady. W razie konieczności, żywi się ikrą, oraz małymi rybami.

6. Dorosła

Dorosła łyska, osiąga około 40 cm długości, oraz może ważyć nawet ponad kilogram. Podczas lotu, jej skrzydła, mogą mieć nawet 70 cm. Aby mogła się wzbić w powietrze, łyska musi zrobić rozbieg. Świetnie lata, nurkuje i buduje gniazda.

7. Wysiadanie jaj

Okres wysiadania złożonych jaj, trwa do 24 dni. W tym czasie, samiec buduje gniazdo zastępcze, w którym odpoczywają przyszli rodzice. Wysiadywaniem jaj, zajmuje się zarówno samica jak i samiec.

8. Ptak wodny

Łyska, to jeden z tych ptaków wodnych, które są wstanie przezimować w Polsce. Na czas zimy, wybierają jednak spokojne wody, a najlepiej te zbiorniki, które są sztuczne i podgrzewane.

9. Młode

Młode ptaki, osiągają zdolność latania po 60 dniach od wyklucia.

10. Łowy

Łyska należy do zwierząt łowny w okresie od sierpnia do grudnia.