10 zaskakujących ciekawostek o Edwardzie Gierku

Na wstępie kilka słów o Edwardzie Gierku. Postać ta jest już w historii Polski.

Jako polityk działał on w czasie komunistycznym. Zwany inaczej działaczem, I sekretarzem oraz członkiem rady państwa.

1. Dzieciństwo spędził na obczyźnie.

Edward Gierek pomimo korzeni polskich żył w czasach dzieciństwa w ziemi francuskiej. Jego zapał do działań komunistycznych już ewoluował we Francji. Tam też został przekreślony przez tamtejsze rządy. I tu już pojawiło się jego pierwsze niepowodzenie. Za ten karalny czyn musiał opuścić Francję.

2. Gierek był światowym człowiekiem.

Jego życie nie polegało na spędzeniu go w ojczyźnie. Cały czas uciekał do innych krajów. Choć na emigracji mógł wspomóc swój kraj. Tworzył wówczas Związek Patriotów Polskich. Wojna zmusiła go do działań na rzecz swojego kraju.

3. Ugodowe działania z zagranicznymi państwami.

Działania polityczne w późniejszym czasie poprawiły życie obywateli. I działania Gierka również zawiązały dobre stosunki z krajami zagranicznymi.

4. Wiedza z zagranicy.

I warto tu dodać, że życie za granicą umożliwiło E. Gierkowi działać na rzecz ojczyzny. Wpłynąć na losy klasy roboczej w sposób wyrozumiały. Gdyż doświadczenie w pracy, jakie zyskał również dało szerokie otwarcie drzwi pracownikom fizycznym.

5. Zniknięcie z życia politycznego.

Pomimo tak dużego ogromu włożonej pracy przez długie lata, E. Gierek musiał się usunąć. Czasy komuny powodowały, że działy się rzeczy nie do przewidzenia.

6. Używanie języka i zapożyczeń rosyjskich.

Za czasów Związku Radzieckiego używano zwrotu „Towarzyszu”. Ten zwrot użył również Edward Gierek w swoim słynnym pytaniu: ” No to, jak towarzysze, pomożecie?”.

7. Ogromny wpływ na rozwój gospodarczy.

Działania, jakie podjął Gierek podczas strajków oraz współpracy ze społeczeństwem i na jego rzecz zmieniły tor. Eksport i import towarów pomału przekształcał się.

8. Wpływ ZSRR, na współpracę.

Oczywiście musiał on również brać pod uwagę współpracę PZPR i ZSRR. Niestety do dziś współpraca z Rosją to cienka linia.

9. Problemy zdrowotne.

Edward Gierek przed odejściem trafił do szpitala. Jego zdrowie było w bardzo złym stanie. Znalazł się on na krawędzi zawału serca.

10. Nagonka.

Ostatecznie, jako niewygodny polityk, działacz został odsunięty. Choć jego działania podniosły społeczeństwo i wpłynęły na poprawę życia. Podniesiono pensje, wprowadzono towar do sklepów.

3.6/5 - (liczba ocen: 20)Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.