Podróże

Zasady bezpieczeństwa na wakacjach

Polinezja

Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa na wakacjach chroni nas przed wieloma nieprzyjemnymi sytuacjami. Dzięki stosowaniu się do określonych reguł ochronisz siebie i bliskich przed utratą zdrowia, a nawet życia. Podpowiadamy, jak przygotować się do urlopu i zachować ostrożność na miejscu, by letni wyjazd stał się miłym wspomnieniem.

Okres urlopowy to długo wyczekiwany moment dla wielu z nas. Przerwa od pracy, a także chwilowa zmiana codziennej rutyny, mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Beztroski czas pełen relaksu skutecznie redukuje poziom stresu, przyspiesza regenerację organizmu i zwiększa naszą satysfakcję z życia. By tak się stało, musisz zadbać o bezpieczeństwo w każdym miejscu, w którym się znajdziesz.

Zasady bezpieczeństwa na wakacjach – w jaki sposób możesz ochronić Twój dobytek podczas nieobecności?

Zanim wybierzesz się na upragniony urlop, zabezpiecz dom lub mieszkanie przed złodziejami i ogranicz ryzyko awarii. Wyłącz wszystkie sprzęty elektroniczne z prądu oprócz lodówki i zamrażarki. Upewnij się, że balkon i taras nie stwarzają zagrożenia w przypadku wichury czy burzy. Jeśli znajdują się tam przedmioty, które może porwać wiatr, najlepiej je schowaj do środka. Przed wyruszeniem w drogę sprawdź, czy okna i drzwi są zamknięte.

Dobrą praktyką jest powiadomienie zaufanego członka rodziny albo sąsiada o wyjeździe. Jeśli to możliwe, poproś kogoś o opiekę nad Twoim dobytkiem. W ten sposób możesz uniknąć m.in. kradzieży. Koniecznie podaj swój numer telefonu i miejsce, w którym spędzisz najbliższe dni.

Jeśli do tej pory Twoja nieruchomość nie była ubezpieczona, zastanów się nad zakupem polisy. Dzięki niej będziesz mieć możliwość uzyskania środków na pokrycie kosztów związanych ze skutkami kradzieży, dewastacją mienia lub skutkami awarii. To inwestycja, która pozwoli Ci zaoszczędzić sporą sumę w przypadku różnych sytuacji losowych. Ubezpieczyciel pokryje koszty napraw, a Ty pozbędziesz się zmartwień.

Zasady bezpieczeństwa na wakacjach – środki ostrożności, które powinieneś zachować

Wybierając miejsce, upewnij się, że sytuacja społeczno-polityczna w danym regionie jest stabilna. Urlop w państwie, w którym dochodzi do licznych strajków czy potyczek, może Cię sporo kosztować. Jeżeli chcesz naprawdę odpocząć, lepiej zapoznaj się z ostrzeżeniami opublikowanymi na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Błyskawiczna weryfikacja kraju da Ci poczucie bezpieczeństwa.

Planując wyjazd do egzotycznych państw, sprawdź listę wymaganych szczepień. Dzięki temu odpowiednio przygotujesz się do letniego wypoczynku. Uchronisz siebie i bliskich przed wieloma niebezpiecznymi chorobami.

Pomyśl też o polisie turystycznej, która stanowi gwarancję bezpieczeństwa w przypadku choroby, nieszczęśliwego wypadku czy kradzieży bagażu. Towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje koszty Twojego leczenia, zapewni pomoc tłumacza o każdej porze, podpowie Ci, gdzie znaleźć najbliższą pomoc medyczną, a także pozwoli zabezpieczyć się na niespodziewane sytuacje, np. związane z kradzieżą bagażu. Wybierz jedno z dostępnych ubezpieczeń i dopasuj je do własnych potrzeb, korzystając z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych.

Zachowaj czujność i pod żadnym pozorem nie zgadzaj się przewiezienie czyjejś torby. Ograniczone zaufanie to podstawa w takich sytuacjach. Jeśli chcesz skorzystać z bankomatu, rozejrzyj się, czy nikt Cię nie obserwuje. Gdy zauważysz, że ktoś Ci się przygląda, lepiej zrezygnuj z wypłaty środków. W miarę możliwości unikaj opustoszałych i nadmiernie zatłoczonych miejsc. Pilnuj kluczy oraz dokumentów.

Jakie zasady bezpieczeństwa na wakacjach obowiązują nad wodą, w górach i w lesie?

Preferujesz letni wypoczynek nad jeziorem, morzem lub rzeką? Koniecznie przypomnij sobie najważniejsze zasady bezpieczeństwa:

  • wybieraj strzeżone kąpieliska,
  • przestrzegaj regulaminu,
  • używaj kremów z wysokim filtrem,
  • nie skacz do wody, gdy jesteś rozgrzany,
  • słuchaj poleceń ratowników.

Jeśli chcesz pływać kajakiem bądź łodzią, zadbaj o odpowiedni strój. Amatorzy sportów wodnych powinni zwrócić uwagę na stan techniczny sprzętu, a także zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria chroniące przed kontuzjami. Jeżeli wybierasz się na wczasy z dziećmi, koniecznie kontroluj ich zachowanie.

Urlop w górach to świetna przygoda, do której musisz się przygotować. Zanim rozpoczniesz górską wędrówkę, poinformuj o planowanej trasie oraz godzinie powrotu recepcję ośrodka. Dzięki temu będzie łatwiej udzielić Ci pomocy, gdy coś złego się wydarzy. Przed wędrówką sprawdź prognozę pogody. Weź ze sobą ubranie chroniące przed wiatrem, deszczem oraz słońcem, przygotuj odpowiednie zapasy prowiantu i upewnij się, że Twój telefon ma naładowaną baterię. Nie zbaczaj z wyznaczonego szlaku. Jeśli zauważysz niepokojącą zmianę pogody, zawróć.

Decydując się na wypoczynek w lesie, pamiętaj, by rozbić biwak w dozwolonym miejscu. Zabierz ze sobą preparaty przeciw kleszczom i komarom. Zachowaj ciszę, by nie przestraszyć zwierząt. Czytaj informacje znajdujące się na tabliczkach. W ten sposób zapobiegniesz wielu niebezpiecznym sytuacjom. Jeżeli nie jesteś pewien, co to za owoc lub grzyb, lepiej ich nie jedz. Pomyłka może Cię kosztować utratę zdrowia, a nawet życia.

Podsumowanie: Zasady bezpieczeństwa na wakacjach

Latem wiele się mówi o zasadach bezpieczeństwa na wakacjach w różnych aspektach. Niezależnie od tego, czy wybierasz się w podróż po kraju, czy poza jego granicami, powinieneś wszystko zaplanować. Przed wyjazdem koniecznie zadbaj o swoje bezpieczeństwo, kupując ubezpieczenie turystyczne. Zabierz ze sobą odzież na różną pogodę. Pomyśl też o ochronie w trakcie jazdy i pobytu, np. ubezpieczając bagaż lub kupując ubezpieczenie assistance w podróży. Zakup odpowiedniej polisy pomoże Ci uniknąć wielu nieprzyjemności.

Pamiętając, że tegoroczne wakacyjne wyjazdy znów odbywają się w pandemii dobrze jest na bieżąco śledzić komunikaty Ministerstwa Spraw Zagranicznych na https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych. Pamiętaj, że ubezpieczenie turystyczne powinno posiadać w zakresie ochrony zachorowanie na COVID-19, porównaj oferty różnych ubezpieczycieli i znajdź taką, która ochroni Ciebie kompleksowo.