Zamek Ogrodzieniec
Na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej znajdują się ruiny zamku Ogrodzieniec, który został wybudowany na przełomie czternastego i piętnastego wieku.
Ruiny zamku pięknie komponują się z wapiennymi skałami jury i przyciągają turystów, oferując piękne widoki oraz lekcję historii. Poznajcie ciekawe informacje i ciekawostki o zamku Ogrodzieniec.
1. Na przestrzeni stuleci zamek bardzo często zmieniał właścicieli. Mieszkali na nim między innymi Jan Feliks Rzeszowski, czyli przemyski proboszcz, oraz marszałek wielki koronny, Jan Firlej. Ostatnimi właścicielami zamku była rodzina Wołczyńskich, a po 1944 zamek stał się własnością państwa.
2. W 1885 roku zamek stał się inspiracją dla dziewiętnastoletniego Aleksandra Janowskiego, który w 1906 roku założył Polskie Towarzystwo Krajoznawcze, późniejsze PTTK.
3. W 2001 roku zamek Ogrodzieniec stanowił naturalną scenografię dla filmu „Zemsta” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Była to ekranizacja słynnego utworu Aleksandra Fredry. Niecałe trzydzieści lat wcześniej uroda zamku zachwycała również miłośników serialu „Janosik”, który był realizowany w Jurze Krakowsko- Częstochowskiej.
4. Na przestrzeni lat zamek był celem ataków różnych najeźdźców. Atakowali go i Habsburgowie i Szwedzi, którzy mieli w zwyczaju zostawiać po sobie zgliszcza. To ich najazdy sukcesywnie doprowadzały Ogrodzieniec do ruiny, czego nie zmienili kolejni właściciele warowni.
5. Zamek znajduje się na Szlaku Orlich Gniazd, który przebiega przez województwo małopolskie i śląskie oraz łączy Kraków z Częstochową. Orle Gniazda to system średniowiecznych zamków, które strzegły granicy Królestwa Polskiego. Należały do nich również słynne zamki w Będzinie, Bobolicach i Ojcowie.
6. Artefakty odnalezione w okolicy zamku podczas badań archeologicznych wykazały, że na tych terenach ludzie żyli już od trzydziestu tysięcy lat. Z kolei na górze Birów zrekonstruowano średniowieczny gród królewski, który stanowi dodatkową atrakcję dla zwiedzających.
7. Podczas wakacji w każdy piątek na zamku odbywa się wieczór z duchami, podczas którego przewodnicy opowiadają turystom historie o duchach, które od lat nawiedzają ruiny.
8. Zamek odwiedzili również polscy łowcy duchów, którzy w takcie swoich badań zarejestrowali zjawiska paranormalne. Wyniki ich działań na zamku podnieciły tylko legendy o jeźdźcach bez głów i innych ciekawych osobistościach, które mają pojawiać się na zamku nocami.
9. Choć trudno to ocenić, kiedy patrzy się na kamienne ruiny, zamek pierwotnie był drewnianym grodem. Dopiero za czasów Kazimierza Wielkiego zamieniono go w murowanego kolosa w stylu gotyckim
10. W szesnastym wieku Ogrodzieniec stanowił jedną z najpiękniejszych rezydencji w Polsce.