Polska

10 Interesujących Ciekawostek o Zamku Książ

zamek książ

Zamek Książ w Wałbrzychu od wielu lat rozpala wyobraźnię wielu ludzi swoją historią i legendami. Jest to trzeci co do wielkości zamek w Polsce, po zamku w Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu, a jego lokatorami przez lata była słynna rodzina Hochbergów.

Wiąże się z nim również niechlubna część historii okupacyjnej, dlatego wielu historyków uważa Książ za jeden z najbardziej niezwykłych obiektów historycznych w Polsce. Poznajcie ciekawe informacje i ciekawostki o Zamku Książ.

1. Zamek został wybudowany pod koniec trzynastego wieku, a na początku siedemnastego wieku otrzymał go ród Hochbergów, do którego w przyszłości miał należeć cały Wałbrzych.

2. Jan Henryk XV von Hochberg był hrabią oraz księciem pszczyńskim, który mieszkał w Książu. To jego żona, Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless była najsłynniejszą baronową na Książu, zwaną księżną Daisy.

3. Księżna Daisy była angielską arystokratką, pacyfistką i aktywistką na Śląsku. Urodziła się w 1873 roku, a po ślubie w 1891 roku zamieszkała na zamku. Jej marzenie było, aby Książ stał się miejscem spotkań najwybitniejszych jednostek w tamtych czasach. To dzięki niej zamek był nie tylko piękny, ale też pełen życia, kultury i niesamowitych gości.

4. W XIX i XX wieku Książ został odwiedzony przez Zygmunta Krasińskiego, Izabelę Czartoryską, rosyjskiego cara, a nawet Winstona Churchilla.

5. Życie na zamku przypominało bajkę. Rodzina Hochbergów wiodła bogate i wystawne życie. Pewnego razu księżna dostała od męża sznur pereł o długości siedmiu metrów. Skarb ten do dnia dzisiejszego jest poszukiwany.

6. W 1939 roku naziści przejęli zamek, a księżna Daisy została zmuszona do jego opuszczenia. Niemcy na jego terenie stworzyli filię obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. Prowadzono tu również badania nad bronią atomową, a także stworzono windy i podziemne tunele, które od 2016 roku można zwiedzać podczas wycieczek turystycznych.

7. Odwiedzający zamek mogą również zobaczyć minimalistycznie urządzony, skromny pokoik, który miał należeć do samego Adolfa Hitlera. Dokładnie naprzeciwko drzwi znajdowała się szafa, zakrywająca windę do natychmiastowej ewakuacji Fuhrera.

8. Księżna Daisy zmarła w 1943 roku, a jej pożegnanie było po wielu latach wspominane przez dzieci, które widziały trumnę z ukochaną księżną. Nikt nie wie, gdzie dokładnie pochowana została pszczyńska księżna, po tym jak jej trumnę przeniesiono z rodzinnego mauzoleum, by nie została zdewastowana przez Armię Czerwoną. Ostatnia osoba, która mogła mieć wiedzę na ten temat, kilka lat temu powiedziała historykom, że „księżna patrzy na swój ukochany Książ”. Dało to początek spekulacjom, że Daisy, wraz ze skarbami Hochbergów, została pochowana w pobliżu zamku.

9. Po drugiej wojnie światowej Książ znalazł się na terenie Polski, jednak Armia Czerwona zrabowała i zniszczyła zamek w wielkim stopniu. Dziś wnętrza są oszczędnie umeblowane, a część pomieszczeń odtworzono specjalnie dla turystów. W salach znajdują się piękne, inkrustowane i intarsjowane meble epoki, a także zdjęcia rodziny Hochbergów.

10. W 2019 roku w Sali Krzywej na zamku odkryto polichromie, które zostały zamalowane podczas drugiej wojny światowej. Zamek Książ nie przestaje zadziwiać badaczy i pasjonatów historii.