Europa

13 ciekawostek, informacji i faktów o zamku w Edynburgu

Szkocja

Jeśli jesteś w trakcie odkrywania cudów Edynburga, żadna podróż nie jest kompletna bez zwiedzania Edynburskiego Zamku. Przez wieki toczyły się o niego bitwy i oblężenia, żyła w nim i umarła rodzina królewska, a dziś jest to jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych na świecie. Przy tak burzliwej historii nie dziwi fakt, że istnieje skarbnica faktów o Edynburgu, a także mitów i tajemnic otaczających tę starożytną twierdzę. Oto kilka faktów, ciekawostek oraz mało znanych informacji na temat zamku w Edynburgu.

Ciekawostki o zamku w Edynburgu

1. Zamek zmieniał ręce kilkakrotnie pomiędzy Szkocją, a Anglią podczas wojen o niepodległość Szkocji w XIII i XIV wieku.

2. Kaplica św. Małgorzaty została zbudowana przez króla Dawida I na cześć jego matki i uważa się, że pochodzi co najmniej z 1130 roku. Kaplica jest nie tylko najstarszym budynkiem w zamku, ale i najstarszym w Edynburgu.

3. Najsłynniejszy zamek w Szkocji znajduje się na szczycie Castle Rock, wygasłego wulkanu w centrum miasta. Castle Rock znajduje się ponad 120 metrów nad poziomem morza, górując nad otaczającym miastem.

Edinburgh

4. W XIV wieku król Dawid II i Robert II, następca Dawida, przystąpili do odbudowy części zamku w Edynburgu. Stworzyli oni Wieżę Dawida.

5. W zamku znajduje się niewielki trawiasty teren, który od lat czterdziestych XIX w. służył jako cmentarz dla psów.

6. Nikt nie wie dokładnie, kiedy powstał pierwszy zamek, ale istnieją dowody sugerujące, że ludzie w epoce brązu osiedlili się na skale. Wojownicy z epoki żelaza bronili tam fortu na wzgórzu, a starożytna poezja opowiada historię grupy wojowników, którzy świętowali tam przez rok, zanim udali się na bitwie gdzie walczyli na śmierć i życie.

7. Zamek służył jako więzienie w XVIII wieku i na początku XIX wieku. Więźniowie z wojny siedmioletniej, amerykańskiej wojny o niepodległość i wojen napoleońskich byli zamykani w lochach na przestrzeni lat. Był on wykorzystywany jako więzienie podczas I wojny światowej.

zamek

8. Zamek w Edynburgu jest najbardziej charakterystycznym ze wszystkich szkockich zabytków, a jego historia sięga ponad 3000 lat wstecz.

9. Istnieją dowody sugerujące, że królowa Małgorzata, czyli żona króla Malcolma III przebywała w Zamku w Edynburgu, kiedy dowiedziała się o śmierci męża.

10. Król Dawid I spędził większość swojego czasu w zamku w Edynburgu, czyniąc go głównym ośrodkiem władzy królewskiej w Szkocji. Dokładna natura zamku nie jest znana.

architektura

11. Zamek w Edynburgu był ważnym ośrodkiem królewskim w Szkocji podczas panowania Malcolma III i jego potomków. Król Edgar, syn Malcolma III, zmarł w zamku.

12. Jednym z mniej znanych faktów dotyczących zamku w Edynburgu jest staromodne okno do podsłuchu w Wielkiej Sali. Nad kominkiem znajduje się „Lairds Lugs”, czyli „Uszy Pana”, małe zakratowane okno. Król Jakub IV podsłuchiwał spotkania odbywające się w Sali.

13. W XV wieku zamek służył jako arsenał, czyli miejsce przechowywania i produkcji amunicji i broni.