Afryka

Zambia – 20 ciekawostek, informacji i faktów

zambia

Zambia, w południowej Afryce, jest krajem śródlądowym o nierównym terenie i zróżnicowanej przyrodzie, z wieloma parkami i obszarami safari. Zambia jest duża, odważna i pełna niesamowitej przyrody. Oto ciekawostki i zaskakujące fakty o Zambii.

1. Flaga Zambii została podniesiona po raz pierwszy o północy 23 października 1964 roku, symbolizując patriotyzm i zasoby naturalne narodu. Orzeł w locie nad trzema pasami czerni i pomarańczy na zielonym tle. Czerwony reprezentuje walkę o wolność, czarny, lud Zambii, pomarańczowy – bogactwo mineralne kraju, a zielony – przyrodę i środowisko. Orzeł w locie symbolizuje wolność w Zambii i zdolność do wzniesienia się ponad problemy narodowe.

2. 2010 roku Bank Światowy uznał Zambię za jeden z najszybciej rozwijających się gospodarczo krajów świata. Kiedy w latach 70-tych i 80-tych XX wieku na rynku światowym ceny miedzi spadły, Republika Zambii zaczęła odczuwać ujemny wzrost. Kiedy rząd Chiluby objął władzę, sprywatyzował wiele firm państwowych, aby zachęcić do produkcji.

3. Ptakiem narodowym jest orzeł.

4. Zambia liczy 17 238 000 mieszkańców.

5. Zambia szczyci się wodospadem Victoria Falls, największym wodospadem na świecie. Jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i jednym z siedmiu cudów natury świata.

6. Lusaka jest stolicą Zambii. Jest to miejsce, w którym znajduje się Pomnik Wolności upamiętniający walkę Zambii o niepodległość, czy Park Środowiskowy Munda Wanga.

7. Lokalną walutą jest kwacha.

8. Jezioro Karimba to sztuczne jezioro położone na granicy Zambii i Zimbabwe. Jezioro ma długość 223 km, a jego najszerszy punkt ma długość 40 km. Jest to największe na świecie jezioro stworzone przez człowieka pod względem objętości. Jest tak duże, że ma swoje własne wyspy.

9. Jedna trzecia kraju składa się z parków narodowych. Jest to dom współdzielonego Victoria Falls graniczącego z Zimbabwe.

10. Wzgórza termitowe w Zambii mogą być tak samo duże jak mały dom.

11. Zambia jest krajem całkowicie pozbawionym dostępu do morza.

12. Zambia jest otoczona przez siedem krajów: Demokratyczna Republika Konga, Tanzania, Malawi, Mozambik, Angola, Namibia i Zimbabwe.

13. Tradycyjna nazwa dla Victoria Falls to Mosi-oa-Tunya. Mosi-oa-tunya oznacza „Dym, który grzmi”.

14. Victoria Falls ma 108 metrów wysokości. Jest prawie dwukrotnie wyższy od wodospadu Niagara w Kanadzie.

15. Głównym eksportem Zambii jest miedź. Produkują około 1,5 mln ton miedzi rocznie.

16. Zambijski las obok wodospadu Wiktorii otrzymuje „deszcz” 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Między Zambią a Zimbabwe leży „największa kurtyna spadającej wody na świecie”. W miarę jak woda spada, tworzy zraszanie, które jest widoczne kilometry dalej. Powstały spray jest tak duży, że zawsze pada w zambijskim lesie obok wodospadów.

17. W Zambii można znaleźć całą afrykańską Wielką Piątkę, w tym lwy, nosorożce i słonie. Park Narodowy Południowa Luangwa jest obszarem ochrony tych zwierząt.

18. Zambia jest jednym z najbiedniejszych krajów świata i o złych warunkach życia. Szacuje się, że 60,5% ludności żyje poniżej granicy ubóstwa.

19. Istnieje ogromne jezioro stworzone przez człowieka, które podtrzymuje życie w kraju. Jezioro Kariba jest największym na świecie jeziorem stworzonym przez człowieka i jest wykorzystywane do prowadzenia działalności połowowej oraz do zasilania Zambii i Zimbabwe w energię elektryczną.

20. Nazwa Zambii pochodzi od czwartej co do wielkości rzeki w Afryce. Zambezi jest czwartą najdłuższą rzeką w Afryce po Nilu, Kongo i Nigrze.