Polska

15 Muzeów w Zakopanem, Które Warto Zwiedzić

oscypki

Zakopane to przepiękna, otoczona górami siedziba powiatu tatrzańskiego. Ze względu na swe strategiczne położenie, miasto jest często nazywane swoistą stolicą Polski w sportach zimowych. Znane przede wszystkim z Tatrzańskiego Parku Narodowego czy Wielkiej Krokwi oraz wyjątkowych szlaków pieszych, miasto ma wszelkim turystom do zaoferowania także wiele zajmujących instytucji kultury.

1. Muzeum Kornela Makuszyńskiego

Kornel Makuszyński był znanym w całej Polsce poetą i publicystą, który napisał takie powieści dla dzieci, jak ”Panna z mokrą głową” czy ”Awantura o Basię”. Jego muzeum położone w Tatrach pozwala odwiedzającym bliżej poznać jego twórczość oraz ciekawostki związane z jego życiem. Autor zmarł właśnie w Zakopanem i tutaj też można odwiedzić jego grób.

Adres: Kazimierza Przerwy-Tetmajera 15, Telefon: 182 015 205

2. Chałupa Gąsieniców Sobczaków

Położone w niewielkiej, drewnianej chałupie muzeum, zachwyca turystów zbiorami związanymi z podhalańską kulturą. Dzięki gronu miłośników regionalnego folkloru, do których zaliczały się takie osoby, jak: Bronisława Kondratowiczowa, Zygmunt Gnatowski czy Róża Krasińska  – znana polska działaczka z domu Potocka, która po śmierci męża, przez wiele lat mieszkała wraz ze swymi dziećmi w Zakopanem. Dzięki przeprowadzce wyleczyła pociechy z gruźlicy. Chałupa jest podzielona na konkretne sale, w których można podziwiać zbiory konkretnych kolekcjonerów, zauroczonych stylem zakopiańskim. Sam budynek, w którym mieści się to nietuzinkowe muzeum, to idealny przykład architektury zakopiańskiej, nazywanej też witkiewiczowską. Bowiem to właśnie Stanisław Witkiewicz, ojciec słynnego Witkacego, rozpowszechnił ów typ budownictwa.

Adres: Droga do Rojów 6, Telefon: 182 012 294

3. Zamoyscy i ich dzieło – ekspozycja muzealna Tatrzańskiego Parku Narodowego

Muzeum to jest wynikiem zamiłowania Tatr. Jedna z dwóch części ekspozycji, składa się z fotografii, które dokumentują początki rozwoju góralszczyzny. Wiele ze zdjęć wykonano wtedy, gdy Zakopane było jeszcze wsią. Niektóre zdjęcia wykonane w 1860 roku przedstawiają Giewont, zaś inne – najpiękniejsze budynki dawnego okresu, takie jak: kościół pod wezwaniem świętego Klemensa, obecnie nazywany Starym Kościołem. Jednakże w drugiej, głównej sali, znajdziemy przedmioty związane z życiem Zamoyskich oraz podejmowaną przez nich działalnością, ale także informacje biograficzne. Będziemy mogli dowiedzieć się nieco więcej o ich codzienności oraz obejrzeć wyjątkowe drzewo genealogiczne ukazujące więzi pomiędzy poszczególnymi członkami rodziny. Oprócz tego, wewnątrz muzeum umieszczona jest nietuzinkowa makieta, która ukazuje hrabiego, Władysława Zamoyskiego.

Adres: Spichlerz, Telefon: 182 023 200

4. Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. S. Witkiewicza

Na początek warto krótko opisać postać Stanisława Witkiewicza, któremu poświęcone jest to muzeum. Urodzony w 1915 roku mężczyzna, był znanym architektem, malarzem oraz pisarzem. To dzięki niemu udało się rozpowszechnić styl zakopiański i to właśnie ów człowiek wykonał plan pierwszego budynku we wspomnianym stylu, znany obecnie jako Willa Koliba. W tym przepięknym miejscu funkcjonuje muzeum poświęcone artyście. Zamiłowanie do słowa pisanego odziedziczył po nim syn – Stanisław Ignacy Witkiewicz ”Witkacy”, będący autorem takich dzieł, jak ”Szewcy” czy ”Nienasycenie”.

Adres: Kościeliska 18, Telefon: 182 013 602

5. Muzeum Jana Kasprowicza

Jan Kasprowicz – znany młodopolski poeta XX. wieku, słynął również z zamiłowania do Zakopanego, do którego często przyjeżdżał. Ostatecznie postanowił tutaj zamieszkać wraz z rodziną, z związku z czym zakupił urokliwą willę na Harendzie. To tradycyjna, góralska chata, udoskonalona o dodatkowe pokoje, takie jak gabinet czy wspaniała galeria z obrazami namalowanymi przez zięcia poety – Władysława Jarockiego. Obecnie dom pełni rolę instytucji w pełni poświęconej osobie Kasprowicza oraz członków jego rodziny. Znajdują się tutaj oryginalne meble oraz niektóre przedmioty osobiste. Willa jest położona w malowniczym otoczeniu i wiodą do niej piękne, drewniane schodki. Wyjątkowa polichromia, która niegdyś zdobiła budynek, została restaurowana przez zięcia artysty, a turyści mogą ją wciąż podziwiać. Przedstawia ona Koronację Najświętszej Maryi Panny.

Adres: Harenda 12A, Telefon: 182 068 426

6. Muzeum Karola Szymanowskiego

Karol Szymanowski był wybitnym, polskim pianistą. Jego ukochanym miejscem na ziemi było właśnie Zakopane. Twórca przez lata mieszkał w położonej tam willi ”Atma”, lecz przeniósł się tam dopiero w podeszłym wieku. Zatem nic dziwnego, iż to właśnie w tymże budynku, obecnie znajduje się muzeum poświęcone osobie Karola Szymanowskiego i jego twórczości. Warto też wspomnieć, że jest to jedyna istniejąca instytucja związana tak silnie z tym artystą.

Adres: Kasprusie 19, Telefon: 182 022 040

7. Muzeum Oscypka

Oscypek to prawdziwie góralski przysmak. Nie znajdziemy w Polsce drugiego takiego muzeum, jak instytucja związana z oscypkami. Poznamy tutaj nie tylko historię tego produktu, ale także weźmiemy udział w pokazie wyrobu tego sera. Dowiemy się także o wszelkich ciekawostkach związanych z oscypkiem oraz tego, w jaki sposób pasterze zawędrowali do Zakopanego i pod Tatry. Na miejscu zakupimy też przyrządzone według tradycyjnej receptury góralskie serki.

Adres: Jagiellońska 28, Telefon: 888 920 506

8. Be Happy Museum

Muzeum Be Happy to najbardziej zaskakująca propozycja w naszym zestawieniu. Jest to bowiem miejsce idealne dla miłośników mediów społecznościowych i wykonywania selfie, bowiem ujrzymy tutaj niepowtarzalne i zaskakujące scenografie, dające tysiące możliwości wykonania najlepszych możliwych zdjęć. To pierwsze tak innowacyjne muzeum w Polsce, jego filie znajdują się w Zakopanem, Krakowie, Warszawie i Szczecinie. Natychmiast po przekroczeniu progu budynku, zostajemy zaskoczeni urokliwymi przedmiotami, tworzącymi bajkowy efekt.

Adres: Krupówki 40, Telefon: 669 911 171

9. Chałupa Sabały

Muzeum to jest często nazywane Sabałówką. Ta najstarsza chałupa w całym Zakopanem należała do słynnej wówczas rodziny Krzeptowskich. Jeszcze do końca pierwszej połowy XX. wieku, była ona używana jako dom, w którym mieszkali członkowie wspomnianego rodu. Jednakże obecnie jest otwarte dla turystów i daje im dodatkową możliwość – mogą zorganizować tutaj grupową, tradycyjną, góralską zabawę.

Adres: Osiedle Krzeptówki 17, Telefon: 601 520 221

10. Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego

To miejsce obowiązkowe dla każdego zwiedzającego, który pragnie nieco lepiej poznać Tatrzańską przyrodę. Nowoczesne muzeum pozwala na podziwianie eksponatów związanych z regionalną fauną i florą w sposób multimedialny. Na turystów czekają także dodatkowe atrakcje, takie jak seans w sali kinowej 5D. Instytucja jest polecana przede wszystkim rodzinom z dziećmi. Możemy przechadzać się po salach samodzielnie, bez potrzeby pomocy przewodnika, bowiem o wszelkich informacjach opowiada nam muzealny lektor multimedialny.

Adres: Tytusa Chałubińskiego 42a, Telefon: 182 023 312

11. Muzeum Tatrzańskie gmach główny

Muzeum Tatrzańskie posiada zbiory liczące aż 1400 eksponatów. Trzeba przyznać, iż jest to zaskakujący wynik. Dzięki temu turyści mogą podziwiać przedmioty silnie związane z folklorem podhalańskim oraz tutejszą przyrodą. Należą do nich chociażby ludowe stroje, haftowane gorsety oraz dudy. Niedawno udostępniono dla zwiedzających także nową ekspozycję stałą: ”Etnograficzno – historyczną i przyrodniczą”.

Adres: Krupówki 10, Telefon: 182 012 936

12. Galeria Władysława Hasiora

Władysław Hasior był znanym polskim malarzem oraz rzeźbiarzem, który również uwielbiał rejony Podhala. Artysta zmarł w 1999 roku, lecz dzięki poświęconej mu galerii, wciąż możemy na nowo odkrywać ciekawostki dotyczące jego twórczości i podziwiać wiele z wykonanych przez niego prac. Dużą popularnością cieszy się wystawa pod tytułem ”Skala Dziwności”. Podsumowując, w tym miejscu ujrzymy aż 200 zebranych prac Hasiora. Jest to zatem idealna propozycja dla znawców sztuki i osób zainteresowanych twórczością tego nietuzinkowego artysty o charakterystycznym, nieco mrocznym stylu.

Adres: Jagiellońska 18b, Telefon: 182 066 871

13. Wystawa Figur Woskowych EXPO

Każdy kto marzył o tym, by mieć zdjęcie z takimi sławnymi bohaterami filmowymi, jak: Batman, Joker, czy Wiewiórka z ”Epoki Lodowcowej” może to uczynić, odwiedzając Wystawę Figur Woskowych EXPO w Zakopanem. Jednakże znajdziemy tutaj także podobizny sportowców, polityków, duchownych oraz wielkich gwiazd kinowych, chociażby Leonardo di Caprio czy Rowan Atkinson, czyli wyjątkowy i niepowtarzalny Jaś Fasola. Oprócz tego na gości czeka też atrakcja w postaci pokoju luster, który zachwyca zarówno dzieci, jak i rodziców. Będąc w tym nietuzinkowym miejscu możemy wykonać przezabawne ujęcia z naszymi idolami, których figury woskowe umieszczono przy fantastycznym, wymyślnym tle, dzięki któremu wykonamy bardziej klimatyczne zdjęcia.

Adres: Krupówki 60, Telefon: 502 799 444

14. Galeria Figur Stalowych

W Galerii Figur Stalowych można podziwiać około 105 eksponatów, przedstawiających pojazdy oraz ukochane postacie z bajek i filmów. Możemy nie tylko zrobić sobie z każdym z nich pamiątkowe zdjęcie, ale także ich dotknąć, co doceniają przede wszystkim dzieci. Furorę wśród odwiedzających robi także stalowy tron. Obejrzymy tutaj takie figury, jak chociażby Hulk, Smerfy czy Marilyn Monroe ujęta w jej charakterystycznej pozie z podwiewaną przez wiatr sukienką. To wspaniałe miejsce, aby spędzić sympatycznie kilka godzin ze swymi bliskimi.

Adres: Krupówki 40, Telefon: 500 500 100

15. Dom do góry nogami

Dom do góry nogami niezmiennie budzi emocje i stanowi jedną z najpopularniejszych atrakcji wśród turystów. Wchodząc do środka, natychmiast odczujemy jak umysł płata nam figle, a grawitacja daje o sobie znać. Przez to utrzymanie pozycji pionowej będzie nie lada wyzwaniem. Nie dość, że wchodzimy przez dach, to jeszcze w środku wszystkie meble są przymocowane do podłogi, która zamieniła się miejscami z sufitem. Wspaniała zabawa gwarantowana.

Adres: Aleje 3 Maja, Telefon: 731 774 897

zakoatrakcje reklama