Ameryka Północna

10 najlepszych atrakcji w Yellowstone

yellowstone

Park Narodowy Yellowstone – największy narodowy park na świecie. Zajmuje powierzchnię 8980 km² w okręgu trzech stanów – Wyoming, Montana, Idaho. Jest to raj dla miłośników dzikiej przyrody, ponieważ znajdują się na jego terenie, słynne gejzery, gorące źródła, fumarole, wodospady oraz wulkany błotne.

Pierwsi ludzie, którzy dotarli w to miejsce nie wierzyli w to co widzą, ponieważ kolorowe jeziora, wulkany błotne wyglądały jak coś nie z tego świata. Pierwsza nowożytna misja ekspedycyjna w rejony dzisiejszego parku Yellowstone rozpoczęła się w 1804 roku i trwała dwa lata.

Ze względu na unikalną przyrodę Kongres Stanów Zjednoczonych zdecydował, że obszar ten trzeba chronić i 1 marca 1872 powstał pierwszy na świecie park narodowy – Yellowstone. Park cieszy się niesłychaną popularnością, bo co roku odwiedza go niemalże 3.6 miliona osób. Prezentujemy najciekawsze atrakcje jakie znajdziemy w Yellowstone.

1. Grand Prismatic Spring

Widok tego pięknego, kolorowego jeziora widział na pewno każdy z nas w Internecie, bądź telewizji. Grand Prismatic Spring są to największe gorące źródła w Parku Yellowstone, jak i w całych Stanach Zjednoczonych. Źródła, które tworzą jezioro o szerokości od 90 do 120 metrów i głębokości sięgającej 37 metrów, wyrzucają około 2, 2 tysięcy litrów wody na minutę. Jej temperatura to aż 87 stopni Celsjusza. Jezioro jest symbolem Parku Narodowego Yellowstone, a jego niesamowity kolor sprawia, że faktycznie kojarzy się rozszczepianiem światła przez pryzmat. Stąd wzięła się jego nazwa.

2. Old Faithful

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych gejzerów w Yellowstone. Jego popularność bierze się z faktu iż wybucha on bardzo regularnie, średnio co 65 lub 92 minuty. Daje nam to 17 wybuchów na dobę, więc każdy kto przyjedzie go zobaczyć jeśli poczeka dany cykl, to będzie mógł doświadczyć wybuchu Old Faithful. Nazwa gejzeru, która oznacza dosłownie,,stary wierny’’ wzięła się od ekspedycji badawczej z 1870 roku, kiedy to badacze odkryli, że wybuchy gejzeru są bardzo przewidywalne. Ciekawostką może by fakt, że gejzer był swego czasu używany do prania brudnych rzeczy. Wrzucali ubrania do gejzera i czekali na wybuch. To się nazywa pralka automatyczna!

3. Mammoth Hot Spring

Duży, rozległy kompleks gorących źródeł. Znajduje się on na trawertynowych wzgórzach w północnej części Yellowstone. Zaraz obok Mammoth hot spring znajduje się historyczny fort Yellowstone oraz osada Mammoth Hot Spring.
Woda w Mammoth Hot Spring osiąga 80 stopni Celsjusza. Natura uformowała przepiękne i efektowne tarasy trawertynowe, które wyglądają jak schody z epoki kamienia. Warto odnotować, że w tym miejscu odnotowano najwyższą jak dotąd temperaturę w całym parku 37 stopni Celsjusza.

4. Dragon’s Mouth Spring

Przechodząc obok tego miejsca można by pomyśleć, że smoki istnieją naprawdę. Według podań miejsce to odkrył przypadkowy gość parku Yellowstone w 1912 roku. Pieczara wygląda rzeczywiście jakby w środku siedział głodny smok, ponieważ do uszu obserwatora dochodzą niskie dźwięki, pomruki, z groty wydobywa się para wodna, przywodząca na myśl parę z pyska gadziny. Tak naprawdę dźwięki te to wybuchy pary i innych gazów wydobywających się z pod ziemi. A może to tylko przykrywka i w środku naprawdę żyją ziejące ogniem gadziny?

5. Wielki Kanion Yellowstone

Jest to największy kanion na rzece Yellowstone. Obecny kształt kanionu powstał około 10 000 lat temu. Jego długość wynosi aż 38 kilometrów. Z obydwu stron kanionu ulokowane są punkty widokowe. Nauka do dziś nie jest w stanie potwierdzić, w jaki sposób powstał ten kanion, lecz najbardziej prawdopodobną hipotezą jest ta, że kanion powstał w miejscu wielkiego krateru sprzed 600 000 lat. Miejsce piękne i warte każdej chwili. Zdjęcia z Wielkiego Kanionu Yellowstone na pewno będą pamiątką na długie lata.

6. Roosvelt Arch

Łuk Roosvelta jest tą atrakcją, która nie została tutaj stworzona przez naturę, a wybudowana przez człowieka. Łuk ten jest charakterystycznym punktem parku Yellowstone. Znajduje się przy północnym wejściu do parku. Jego nazwa pochodzi oczywiście od prezydenta Theodora Roosvelt’a który włożył kamień węgielny podczas rozpoczęcia prac nad budową łuku w 1903 roku. Ciekawostką może być fakt, że na górze łuku jest cytat z ustawy, która uchwaliła Park Yellowstone w 1872 roku i brzmi on następująco,,dla dobra i przyjemności ludu’’.

7. Artist Point

Punkt widokowy na rzekę Yellowstone. Nazwa tego miejsca, czyli,,Punkt Artysty’’ został mu nadany ze względu na przepiękny pejzaż na wodospad, który namalował Thomas Moran w 1872 roku. Podobno jego szkice przyczyniły się do powstania parku narodowego Yellowstone. Jest to miejsce bardzo często odwiedzane przez turystów. Dzisiaj nazwano by to miejsce,,Selfie Point’’.

8. Lamar Valley

Yellowstone to nie tylko gejzery, wodospady i błotne wulkany. To także ogrom fauny i flory, która jest dziewicza i dzika. Człowiek aż chce znów jej doświadczyć, odczuwając bijący od lasów zew. Dolina Lamar jest właśnie takim miejscem. Piękna i spokojna dolina przez którą przepływa rzeka Lamar. Miejsce to jest świetnym punktem na obserwację dzikiej zwierzyny, takiej jak bizony, wilki, łosie, niedźwiedzie.

9. Mount Washburn

Jeśli lubicie piesze wycieczki w góry, to Yellowstone zapewni wam i takie atrakcje. Góra Washburna ma wysokość 3116 metrów n. p.m i potrafi być tam śnieg nawet w czerwcu. Nazwa góry pochodzi oczywiście od śmiałka, który jako pierwszy się na nią wspiął. Było to 29 sierpnia 1870 roku, a dokonał tego Henry D. Washburn.

10. Mud Vulcano Area

Wulkany błotne. Czy może być coś bardziej spektakularnego niż błotne wulkany? Bulgotanie błota i specyficzny zapach sprawia, że nie wszystkim przypadną one do gustu ale taka właśnie jest przyroda. Nieprzewidywalna i kapryśna. Świetne miejsce na odkrycie, co natura potrafi zdziałać, ponieważ połączenie błota i wulkanu nie jest powszechnie spotykane.