Wyżeł weimarski krótkowłosy
Jeśli można napisać, że wśród psów są rasy posiadające szlacheckie korzenie to określenie to idealnie pasuje do wyżła weimarskiego. To właśnie ta rasa została specjalnie uhonorowana przez cesarza niemieckiego Wilhelma I.
Cesarz wydał specjalny dekret, na mocy którego właścicielem wyżła weimarskiego mogła być jedynie ta osoba, która zdołała udokumentować swoje szlacheckie pochodzenie sięgające co najmniej 4 pokoleń.
Krótka historia
Sporów wokół pochodzenia tej rasy jest tak wiele jak wielu jest kynologów tymi tematami się zajmujących. Z najbliższej nam historii za propagatora rasy uznaje się księcia Weimaru Karola Augusta. To on w XVIII zainteresował się tą rasa i zapoczątkował jej hodowlę. Ten miłośnik psów i polowania dokonują krzyżówek różnych psów stworzył osobniki posiadające wszystkie niezbędne myśliwemu cechy. Udało mu się stworzyć rasę psów potrafiących łączyć w sobie psa tropiącego, płoszącego, aportującego.
Po jego śmierci rasa musiała poczekać para lat do ponownego zainteresowania się nią.
Budowa i charakter tego idealnego „myśliwego”
Dorosłe osobniki osiągają wysokość około 70 centymetrów, ważąc około 28 kilogramów. Suki tej rasy są trochę mniejsze. Zaliczany jest do najwyższych psów myśliwskich. Ma krótką szarosrebrną sierść. Sporadycznie występuje w odmianie długowłosej, lecz jest to bardzo rzadko spotykane.
Uszy długie szerokie, osadzone wysoko, opadające po linię warg. Ogon prost długi, lekko pogrubiony u nasady.
Ogólnie sylwetka psa jest miła dla oka zachowująca bardzo ładną linię. Ruchy psa są swobodne i bardzo wprawne.
Charakter i usposobienie psa pozwala na różnorakie wykorzystanie. Doskonały jako pomocnik myśliwego. Jest bardzo czujnym psem dobrze sprawdzającym się jako stróżujący. Silnie wiąże się z rodziną swoich opiekunów. Potrafi być dominujący. Wesoło usposobienie i duża ruchliwość dostarcza wiele radości obserwatorom i towarzyszom zabaw. Bardzo ruchliwy, wymaga długich i intensywnych spacerów z możliwością wybiegania się. Zdecydowanie polecany osobom mieszkającym na wsi, najlepiej w domu z dużym ogrodem. Trzymanie tej rasy psów w mieszkaniach miejskich jest dla psów bardzo szkodliwe i doprowadza do większej ospałości z tendencjami do tycia.
Żywienie i pielęgnacja
Jak każdy mocno ruchliwy pies wymaga odpowiedniego odżywiania. Aby uniknąć problemów z doborem odpowiedniego pożywienia jak i jego ilością dobrze jest zasięgnąć opinii psiego dietetyka i z jego pomocą uwzględniając warunki trzymania, dopasować dietę.
Wyżły weimarskie krótkowłose gubią niewiele włosa. Cotygodniowe czesanie przez 10-15 minut jest zalecane, pozwoli ono usunąć wypadające włosy. Jest jedną z najmniej absorbujących ras jeśli chodzi o pielęgnację. Nawet mocne zabrudzenia błotem są bardzo łatwe do usunięcia. Kąpiele bardzo rzadkie z zastosowaniem odpowiednich kosmetyków. Podobnie jak u innych psów z kłapiatymi uszami, należy szczególnie o nie dbać i stosować częste czyszczenie i kontrole.