Porady

Wyposażenie samochodu na wakacyjny TRIP po Europie. Co i gdzie zabrać, aby było zgodnie z prawem?

samochód

Wakacyjne wypady samochodowe do najpiękniejszych europejskich kurortów, najpopularniejszych regionów turystycznych, ale także do tych mniej uczęszczanych zakątków Starego Kontynentu to już niemal polski sport narodowy. Ponad 60 proc. z nas udaje się na zagraniczne urlopy samochodem. Jeżeli jednak nie chcemy toczyć merytorycznych batalii z lokalną policją o wykładnię Konwencji Wiedeńskiej o ruchu drogowym, a zamiast prawniczej wojny totalnej zagwarantować sobie spokojny i bezstresowy wypoczynek, zadbajmy o odpowiednie wyposażenie swojego samochodu. Pomogą nam w tym eksperci marki iParts.pl.

Prawo vs rzeczywistość

Konwencja Wiedeńska, czyli zespół przepisów międzynarodowych z 1968 roku, ujednolica zasady ruchu drogowego obowiązujące w krajach sygnatariuszach. Według nich wyposażenie samochodu musi odpowiadać przepisom państwa, w którym pojazd został zarejestrowany. Teoretycznie więc żaden policjant w innym kraju (o ile jest sygnatariuszem konwencji) nie powinien ukarać mandatem polskiego kierowcę za to, że ten nie posiada obowiązkowej w danym regionie Europy apteczki czy zapasowych bezpieczników, skoro w Polsce do wymaganego prawem wyposażenia należy wyłącznie trójkąt ostrzegawczy oraz gaśnica. W praktyce jednak bywa różnie, a o Konwencji Wiedeńskiej policjanci albo zapominają, albo w ogóle jej nie znają, lub też interpretują jej przepisy według własnego widzi mi się. Zapewne z udowodnieniem swoich praw przez kierowcę przed sądem nie byłoby żadnego problemu. Tylko po co to komu?! Zamiast tracić czas i wakacyjny wypoczynek, lepiej się odpowiednio przygotować.

Co kraj, to prawny obyczaj

W Unii Europejskiej wiele przepisów obejmuje w równym stopniu wszystkie kraje członkowskie. Jednak nie w przypadku prawa drogowego. Lista obowiązkowego wyposażenia samochodu jest zróżnicowana w zależności od kraju, a aktualne dane na ten temat publikuje systematycznie Komisja Europejska. Przed wakacyjnym wyjazdem należy przyjrzeć się bliżej przepisom oraz wymaganiom odnośnie przepisów drogowych wszystkich krajów, które odwiedzimy.

Kary finansowe

Wybierając się za granicę, warto postawić na bezpieczeństwo. Czasem niewielki wydatek pozwoli nam zaoszczędzić pieniędzy i kłopotów, chroniąc nas przed otrzymaniem mandatu za granicą, a te potrafią być wysokie.

Brak obowiązkowego wyposażenia samochodu wymaganego w danym kraju może skończyć się mandatem. Należność taka może zostać uiszczona na miejscu lub zostanie ona ściągnięta w myśl unijnej dyrektywy dotyczącej transgranicznej wymiany informacji o właścicielach pojazdów. Na terenie Europy (poza Francją) nie grożą nam jednak punkty karne za braki w wymaganym wyposażeniu. Wysokość mandatu uzależniona jest od taryfikatorów obowiązujących w konkretnych krajach. Można oczywiście powołać się na Konwencję Wiedeńską, jednak z doświadczenia wiem, że to jedynie strata czasu – tłumaczy Piotr Żaczek, ekspert marki iParts.pl.

trabant

Półwysep Apeniński

Podróż do Włoch może i najczęściej prowadzi przez Czechy oraz Austrię. U naszych południowych sąsiadów na obowiązkowe wyposażenie samochodu składają się – kamizelka odblaskowa (ilość adekwatna do liczby pasażerów), apteczka, trójkąt ostrzegawczy, gaśnica, komplet zapasowych żarówek i bezpieczników, a także koło zapasowe. Z kolei w Austrii wymagane jest posiadanie kamizelki odblaskowej https://www.iparts.pl/dodatkowa-oferta/akcesoria,bezpieczenstwo,kamizelki-odblaskowe,66-322-200.html, apteczki, trójkąta ostrzegawczego oraz gaśnicy. Po wjechaniu do Włoch obowiązują jedynie kamizelka oraz trójkąt ostrzegawczy. Gaśnica i apteczka na Półwyspie Apenińskim to wyposażenie wyłącznie zalecane.

Kraje Beneluksu

W drodze do Belgii wystarczy mieć kamizelkę (kamizelki) odblaskową plus to, co wymagane jest w Polsce, czyli gaśnica i trójkąt ostrzegawczy. Apteczka jest jedynie zalecana w Belgii, jednak już w Niemczech, przez które najprawdopodobniej przejedziemy, jest już obowiązkowa.. Z takim wyposażeniem na pokładzie możemy na luzie wjechać zarówno do Belgii, jak i Holandii (obowiązkowy wyłącznie trójkąt ostrzegawczy).

znak ostrzegawczy

Nad Adriatyk

Przez Słowację i Węgry do Chorwacji należy zabrać kamizelkę odblaskową (w liczbie odpowiadającej liczbie pasażerów), apteczkę, trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę, komplet zapasowych żarówek i bezpieczników oraz koło zapasowe, linkę holowniczą https://www.iparts.pl/dodatkowa-oferta/akcesoria,pozostale-akcesoria,linki-holownicze,66-70-201.html, lewarek i klucz do zmiany kół. Takie wyposażenie pozwoli spełnić restrykcyjne przepisy w tych krajach (najostrzejsze są na Słowacji).

W odwiedziny do Wikingów

Wybierając się na trip po Skandynawii na pewno należy zabrać trójkąt ostrzegawczy (Finlandia, Norwegia, Szwecja), a także kamizelkę odblaskową (Norwegia). W niektórych krajach, jak np. Szwecja czy Norwegia, obowiązkowym wyposażeniem auta są łańcuchy śniegowe https://www.iparts.pl/dodatkowa-oferta/akcesoria,akcesoria-do-opon,lancuchy-sniegowe,66-330-325.html, jednak jest to przepis bezwzględnie egzekwowany zwłaszcza w okresie jesienno-zimowo-wiosennym (zazwyczaj od listopada do końca marca).

Ubezpieczenie dla człowieka i samochodu

Pamiętajmy również o tak ważnych sprawach, jak m.in. ubezpieczenie OC oraz Auto Assistance. Oprócz ubezpieczenia samochodu warto zadbać również o siebie i wyrobić bezpłatnie w oddziale NFZ Europejską Karę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która zapewni nam wolny od opłat dostęp do niezbędnych usług państwowej opieki medycznej podczas tymczasowego pobytu w dowolnym kraju Unii Europejskiej.

Dane Komisji Europejskiej odnośnie obowiązkowego wyposażenia samochodu w poszczególnych krajach Starego Kontynentu

Belgia – trójkąt ostrzegawczy, zestaw pierwszej pomocy, gaśnica, kamizelka odblaskowa

Bułgaria – trójkąt ostrzegawczy, zestaw pierwszej pomocy, gaśnica, kamizelka odblaskowa

Chorwacja – trójkąt ostrzegawczy, zestaw pierwszej pomocy, kamizelka odblaskowa, zapasowe żarówki (z wyjątkiem samochodów ze światłami ksenonowymi, neonowymi lub LED)

Czechy – zestaw pierwszej pomocy

Dania – trójkąt ostrzegawczy

Estonia – trójkąt ostrzegawczy, gaśnica, kliny zabezpieczające koła, kamizelka odblaskowa, zestaw pierwszej pomocy (w samochodach firmowych)

Finlandia – trójkąt ostrzegawczy

Francja – kamizelka odblaskowa, trójkąt ostrzegawczy

Grecja – trójkąt ostrzegawczy, gaśnica, zestaw pierwszej pomocy

Hiszpania – koło zapasowe oraz narzędzia do jego wymiany, dwa przenośne trójkąty ostrzegawcze, kamizelka odblaskowa

Holandia – trójkąt ostrzegawczy

Liechtenstein – trójkąt ostrzegawczy

Litwa – trójkąt ostrzegawczy, gaśnica, zestaw pierwszej pomocy, kamizelka odblaskowa lub światło odblaskowe

Luksemburg – trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa

Łotwa – trójkąt ostrzegawczy, gaśnica, zestaw pierwszej pomocy

Malta – trójkąt ostrzegawczy, gaśnica, zestaw pierwszej pomocy

Niemcy – trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, zestaw pierwszej pomocy

Norwegia – trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa

Portugalia – trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa

Rumunia – trójkąt ostrzegawczy, gaśnica

Słowacja – trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa

Słowenia – trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, zestaw pierwszej pomocy, zapasowe żarówki

Szwajcaria – trójkąt ostrzegawczy

Szwecja – trójkąt ostrzegawczy

Węgry – trójkąt ostrzegawczy

Włochy – trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa