Podróże

Wypoczynek w Polsce – gdzie warto pojechać?

wypoczynek na łonie natury

Polska to kraj niezwykle zróżnicowany krajobrazowo, co czyni go pięknym i ciekawym. Nie warto wydawać fortuny na zagraniczne wojaże, kiedy masz pod ręką skarbiec. Znasz kraj, w którym mieszkasz? Nawet się nie spodziewasz, ile dobrodziejstw się w nim kryje. Jakie atrakcje znajdziesz w Polsce? Masz duży wybór miejsc, gdzie możesz pojechać i spędzić swój urlop. Przy okazji zobaczysz coś nowego. Oto kilka propozycji wypoczynku w Polsce dla Ciebie.

Słowiński Park Narodowy

Należy razem z Wolińskim do dwóch Parków Narodowych położonych nad Morzem Bałtyckim. Jego unikatowa różnorodność przyrodnicza została doceniona i w 1977 roku miejsce zostało wpisane do  Światowej Sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO. Sprawdź dlaczego! Park jest zlokalizowany około 110 kilometrów na północny zachód od Gdańska. Największą atrakcją dla Ciebie są ruchome wydmy, które zajmują większą część terytorium nadmorskiego Parku. Jest to największe w Europie miejsce z ruchomym piaskiem, zajmuje powierzchnię 500 ha. Wydmy stale się przesuwają w kierunku wschodnim w tempie do 10 m na rok. Musisz je zobaczyć! Dodatkowo warto skorzystać z uroków nadmorskiego klimatu i spędzić więcej czasu na świeżym powietrzu. Wybierz się na camping w okolicach Słowińskiego Parku Narodowego – a jeśli pragniesz połączyć obcowanie z naturą z odrobiną luksusu, postaw na glamping (co to jest?)!

Kopalnia soli w Wieliczce

Planując wypoczynek w Polsce, musisz pojechać do Wieliczki pod Krakowem, gdzie znajduje się stara kopalnia soli kamiennej, która wraz z Bochnią tworzyła tzw. żupy krakowskie. W 1976 roku atrakcja  została wpisana do rodzimego rejestru zabytków, należy też do zaszczytnego grona pomników historii Polski. Czeka tutaj na Ciebie podziemna trasa turystyczna, na której zobaczysz niesamowite komnaty wydrążone w soli. Profesjonalny przewodnik opowie Ci ciekawą historię powstania tego miejsca, zdradzi miejscowe legendy związane z Wieliczką. Na przejście trasy potrzebujesz wygospodarować 2 – 3 godziny. Oprócz tej atrakcji masz możliwość zobaczenia również podziemnego Muzeum Żup Krakowskich zlokalizowanego na głębokości 135 metrów. Skorzystaj w pełni z uroków Małopolski i wybierz się przy okazji na biwak! Aby dowiedzieć się co zabrać na biwak przejdź na https://www.jamiemagazine.pl/co-zabrac-na-biwak/

Kaplica Czaszek w Czermnej

Wakacje w Polsce nie muszą być nudne. Może zobaczysz coś, co nie kojarzy się z biernym lenistwem. To jedyne w naszym kraju ossuarium znajduje się w dzielnicy Kudowy-Zdroju. Znajdziesz tutaj małą barokową kaplicę w całości złożoną z 30 tysięcy autentycznych ludzkich kości. Należą one do ofiar wojen i epidemii, w wyniku których miejscowa ludność poległa. Około 1800 roku proboszcz tutejszej parafii odkrył mnóstwo kości, a że był w katakumbach w Rzymie, postanowił je wyeksponować. Dziś to miejsce przyciąga mnóstwo turystów. Dasz się zaprosić i odwiedzisz  ten nietypowy cmentarz?

Ruiny w Trzęsaczu

Trzęsacz to mała miejscowość w województwie zachodniopomorskim w Polsce. Na pierwszy rzut oka jest niepozorna i zwyczajna. To mylne wrażenie. Przyjeżdżając tutaj, zobaczysz niszczycielską siłę natury. Stary kościół wybudowany został z dala od morza, jednak w wyniku podmywania lądu przez fale szybko został zniszczony przez przyrodę i Bałtyk go zabrał. Dziś została z niego tylko jedna ściana. Zobacz ją, póki jeszcze stoi! Zachodniopomorskie znane jest również z rzek, które doskonale nadają się na spływy kajakowe. Planując urlop w tych rejonach, pomyśl również o tych atrakcjach. Nie wiesz co zabrać na spływ? Sprawdź na https://zesportemnatak.pl/co-zabrac-na-splyw-kajakowy/

Jak widać pytanie – co robić w Polsce w wakacje – ma dużo odpowiedzi. Możliwości wypoczynku jest sporo. Nasz kraj ma wiele tajemnic, które czekają, aż je odkryjesz.