Afryka

10 najważniejszych wynalazków i odkryć Egipcjan

hieroglify egipskie

Egipt kojarzy się nam z niezwykłymi kurortami nadmorskimi, rafą koralową i rajem dla turystów, którzy uwielbiają zwiedzać słynne zabytki.

Cywilizacja starożytnego Egiptu przetrwała trzy tysiące lat, a w tym czasie Egipcjanie pracowali nad ułatwieniem sobie życia, dzięki czemu my również możemy dziś korzystać z ich odkryć i wynalazków.

1. Pismo starożytnych Egipcjan jest jedną z najbardziej popularnych motywów tej kultury, którą znajdziemy na co drugiej pamiątce w Egipcie. Hieroglify stanowiły zbiór obrazków, dzięki którym już kilka tysięcy lat temu można było opisywać realia egipskie i ważne wydarzenia. Kamień z Rosetty, znajdujący się w British Museum w Londynie, zawiera ten sam tekst zapisany na trzy sposoby, w tym za pomocą hieroglifów. Dzięki niemu nauczono się je odczytywać.

2. W XV wieku przed naszą erą w Egipcie powstał najstarszy znaleziony do dziś zegar słoneczny, który uznaje się za pierwszy.

3. Uczeni starożytnego Egiptu opracowali pierwsze liczydło, któremu daleko było do współczesnych kalkulatorów, ale znacznie ułatwiało bardziej skomplikowane obliczenia.

4. Biżuteria starożytnego Egiptu do dziś zachwyca. Wykonywano ją z różnych metali, w tym ze złota i miedzi. Dygnitarze i władcy uwielbiali naszyjniki i bransoletki.

5. W starożytnym Egipcie opracowano balsamowanie zwłok, które polegało na usuwaniu organów wewnętrznych, w tym na usuwaniu mózgu przez nos, a następnie na stosowaniu specjalnych olejów, dzięki którym ciało nie ulegało rozkładowi.

6. W 4000 roku p.n.e. Egipcjanie wynaleźli coś, czego prawdopodobnie nigdy im nie wybaczymy. To właśnie wtedy nad Nilem po raz pierwszy w historii pojawiły się podatki.

7. Starożytny Egipt dał początek pielęgnacji ciała i dbaniu o urodę. Wynaleziono wówczas szczotkę i zaczęto dbać o skórę, ale również odkryto depilację.

8. W kraju tym powstały pierwsze studnie, z których czerpano wodę do codziennego użytku. W XXI wieku nadal istnieją gospodarstwa, w których wodę czerpie się ze studni.

9. W Egipcie po raz pierwszy powstała waga. Przypominała wówczas dźwig, gdzie po jednej stronie znajdował się przedmiot do zważenia, a po drugiej wzorzec o określonej masie.

10. W Egipcie po raz pierwszy stosowano klej, który produkowano z naturalnych składników.