Europa

10 Najważniejszych Wynalazków Francuskich

rower

Francja to kraj europejski o dużej tradycji, który od zawsze odznaczał się nowymi i kreatywnymi pomysłami.

To tutaj możemy znaleźć wielu genialnych wynalazców oraz źródła nowych rewolucyjnych odkryć. Poniżej 10 najważniejszych wynalazków francuskich:

1. Rower

Jednym z najważniejszych wynalazków w historii transportu jest rower. We Francji opracowano i wymyślono jeden z najważniejszych jego elementów czyli pedał. W 1961 roku francuski wynalazca zastosował właśnie ten element jako przeniesienie napędu naszych nóg na koła roweru.

2. Samochód parowy

Pierwszym samochodem parowym był ten skonstruowany i wynaleziony przez francuza w XVII wieku. Wprowadził on go na rynek i z sukcesem sprzedał wiele sztuk tego nowego na świecie pojazdu.

3. TGV

Szyba kolej narodziła się we Francji. To tutaj powstał pierwszy szybki pociąg TGV. Średnia prędkość tego pociągu łączącego największe francuskie miasta wynosi aż 320 km/h, a jego rekord prędkości to 574 km/h.

4. Zdjęcie

Pierwsze zdjęcie zostało wykonane w 1826 roku. Fotografem był francuz Joseph Nicéphore Nieps.

5. Aparat

W 1895 roku Louis i Auguste Lumière zaprojektowali pierwszy aparat, który potrafił nakręcić film oraz go wyświetlić.

6. Słup ogłoszeniowy

Słup ogłoszeniowy, który dziś nie bardzo popularny w każdym mieście wymyślono we Francji w 1868 roku. Był to walec z daszkiem, pod którym rozwieszane były plakaty z ogłoszeniami oraz różnymi ofertami.

7. Karta chipowa

W 1974 roku francuski wynalazca pokazał światu kartę chipową. Jest ona używana przez nas dzisiaj najczęściej jako zewnętrzna karta pamięci do telefonów lub komputerów i służy do przechowywania danych.

8. Parasol

W 1705 roku we Francji wynaleziono pierwszy parasol. Był on składany i bardzo kompaktowy – po złożeniu można był go schować do kieszeni.

9. Alfabet Brajla

Najważniejszym wynalazkiem dla ludzi niewidomych jest alfabet Brajla. W 1825 francuz Brajl opracował system znaków wypukłych, które mogły być naniesiona na kartkę papieru. Dzięki niemu ludzi niewidomi mogli czytać prasę oraz książki.

10. Maszyna licząca

Pierwsza maszyna licząca powstała we Francji w 1621 roku. Potrafiła ona wtedy dodawać oraz odejmować dwie liczby.