Podróże

Wyjeżdżasz za granicę? Pamiętaj o tych rzeczach

Aby wyjazd za granicę samochodem okazał się udany, konieczne jest dokładne zaplanowanie i przygotowanie poszczególnych elementów podroży. Nie chodzi wyłącznie o zarezerwowanie noclegów, zaplanowanie trasy czy wykupienie biletów do muzeów. Równie ważne jest zadbanie o samochód, zarówno pod względem stanu technicznego, jak i niezbędnych ubezpieczeń. O czym trzeba pamiętać przed wyjazdem za granicę?

Jak przygotować samochód do zagranicznej podroży?

Przed każdą podróżą, zwłaszcza wyjazdem poza granice kraju, konieczne jest sprawdzenie stanu technicznego samochodu. Poza aktualnym przeglądem technicznym warto wybrać się do stacji diagnostycznej lub warsztatu, aby upewnić się, że nie pojawiały się żadne usterki, wymagające naprawy. Warto sprawdzić stan opon, poziom oleju i płynu do spryskiwaczy, a także zużycie piór wycieraczek. W podróż nie należy wyruszać bez zaopatrzenia się w żarówki na wymianę oraz wszystkie elementy wyposażenia samochodu, wymagane w kraju docelowym i państwach tranzytowych.  Nawet jeśli nie ma takiego obowiązku, warto zaopatrzyć się w kamizelki odblaskowe dla wszystkich podróżujących na wypadek awarii auta na autostradzie.

Podróż samochodem za granicę a polskie OC

Poruszając się po drogach krajowych, kierowcy muszą posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC. W przypadku wyjazdu zagranicznego polska polisa odpowiedzialności cywilnej jest honorowana we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Będzie ona również wystarczająca w pozostałych krajach, które podpisały Jednolite Porozumienie między Biurami Narodowymi, czyli w Norwegii, Islandii, Szwajcarii, Serbii, Czarnogórze, Bośni i Hercegowinie, a także w Andorze, Liechtensteinie i Wielkiej Brytanii. W przypadku spowodowania kolizji lub wypadku poza granicami kraju, ubezpieczenie OC zadziała tak, jak w kraju, pokrywając ewentualne roszczenia finansowe pokrzywdzonego.

Kiedy potrzebna jest Zielona Karta?

Przy przekraczaniu granicy niektórych państw (między innymi Białorusi, Albanii, Macedonii, Rosji lub Ukrainy), konieczne jest posiadanie Zielonej Karty. Jest to dokument poświadczający posiadanie obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Kartę można wyrobić u swojego ubezpieczyciela, a jej koszt nie przekracza 30 zł. Trzeba jednak pamiętać o jej zabraniu w podróż, na granicy trzeba bowiem posiadać dokument fizycznie ze sobą. Jego brak spowoduje konieczność wykupienia dodatkowego ubezpieczenia granicznego w cenie zdecydowanie przekraczającej koszt wyrobienia Karty. Pełną listę państw wymagających Zielonej Karty znaleźć można na stronach ubezpieczycieli lub Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Jeśli w dalszym ciągu masz wątpliwości dotyczące ubezpieczeń auta przed wyjazdem zagranicznym, przeczytaj więcej tutaj. Dzięki przemyślanemu wyborowi i zakupowi polis ubezpieczeniowych przed wyjazdem zagranicznym można zyskać spokój w czasie wakacyjnych podroży, nawet w potencjalnie stresujących, nieprzewidzianych sytuacjach.

Autocasco w czasie podroży zagranicznych

Ubezpieczenie AC nie należy do polis obowiązkowych, jednak jego posiadania w czasie podroży zagranicznych może zdecydowanie zmniejszyć stres w wielu trudnych sytuacjach, uwalniając jednocześnie od problemów finansowych. Tak jak w Polsce, AC pozwoli na pokrycie strat związanych z uszkodzeniem własnego samochodu z winy kierowcy albo w wyniku zdarzeń spowodowanych bez winy kierowcy przez zjawiska atmosferyczne, losowe lub np. w wyniku kradzieży. Dodatkowo polisa AC może zapewnić:

  • pomoc w załatwieniu niezbędnych formalności powypadkowych,
  • wsparcie tłumacza lub prawnika,
  • brak kosztów opieki medycznej po wypadku,
  • brak kosztów dodatkowych, związanych z wypadkiem lub kolizją.

Assistance – wsparcie towarzystwa ubezpieczeniowego w czasie podroży zagranicznych

Istotne wsparcie dla kierowcy w zagranicznej podroży stanowić może również ubezpieczenie Assistance. Może ono zostać wykupione łącznie z polisą OC lub AC w formie pakietu, lub dokupione indywidualnie, również jedynie na okres trwania wyjazdu. Polisa zapewni pomoc towarzystwa ubezpieczeniowego w rozwiązaniu rozmaitych problemów związanych z podróżą, takich jak:

  • wymiana przebitej opony na autostradzie,
  • dowóz paliwa w przypadku niespodziewanego braku na trasie,
  • pomoc w organizacji naprawy auta w zakładzie mechanicznym,
  • znalezienie noclegu dla podróżnych na czas naprawy auta,
  • zapewnienie samochodu zastępczego na czas prowadzonych napraw i możliwość kontynuacji podroży.

Szczegółowy zakres ochrony ubezpieczeniowej zależy od wersji polisy, wykupionej przed podróżą. Warto wybrać taką, która w największym stopniu pokrywać będzie się z indywidualnymi potrzebami i oczekiwaniami.

Gdzie kupić ubezpieczenie na wyjazd zagraniczny?

Przed dokonaniem zakupu, warto zapoznać się z ofertą różnych towarzystw. Ubezpieczenie samochodu na wyjazd na NajtaniejuAgenta to jeden ze sposobów na znalezienie oferty dzięki porównywarce polis. Po wypełnieniu formularza online uzyskuje się listę dostępnych opcji ubezpieczeniowych, co pozwala na porównanie oferowanych warunków i zakup polisy odpowiadającej własnym potrzebom.

Artykuł sponsorowany