Wyjazd do Czech a koronawirus – czy obowiązują obostrzenia wjazdowe?
W całej Europie coraz bardziej powszechne staje się znoszenie związanych z pandemią COVID-19 ograniczeń. Czechy nie są w tym względzie wyjątkiem, dzięki czemu podróżowanie do kraju naszych południowych sąsiadów jest dziś znacznie prostsze niż jeszcze kilka tygodni temu. Jakie zasady trzeba spełniać i jak przygotować się do podróży?
W szybko zmieniających się zasadach dotyczących wjazdu do danego kraju w związku z sytuacją epidemiczną można się czasem pogubić. Zwłaszcza teraz, gdy obowiązujące przez dłuższy czas ograniczenia w podróżowaniu są stopniowo znoszone, jak choćby w Czechach (https://mubi.pl/poradniki/czechy-a-koronawirus/). Do niedawna kluczowe znaczenie podczas przekraczania granicy miało to, czy jesteś osobą zaszczepioną czy nie – a dzisiaj?
Czechy dla zaszczepionych, niezaszczepionych i ozdrowieńców
Dzisiaj jest już zupełnie inaczej, ponieważ czeskie władze zniosły obowiązek posiadania dokumentów określających status związany z COVID-19 w przypadku osób podróżujących z krajów Unii Europejskiej (w tym także Polski) do Czech. Oznacza to, że z obowiązku wykonywania testów, przedkładania zaświadczeń, odbywania kwarantanny i wypełniania formularza lokalizacyjnego przed podróżą do Czech są zwolnieni:
- zaszczepieni,
- niezaszczepieni,
- ozdrowieńcy,
- nieletni,
- kierowcy zawodowi,
- podróżujący przez Czechy tranzytem.
Innymi słowy: wszyscy, chyba że przybywają do Czech z kraju spoza Unii. W takim przypadku wciąż obowiązuje klasyfikacja państw na te o niskim, średnim, wysokim i bardzo wysokim ryzyku zakażenia COVID-19, z którą związane są inne zalecenia dla podróżujących. Podział państw i zasady wjazdu z ich terytorium określają czeskie Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.
Co do daty obowiązywania aktualnych zasad wjazdowych dla przyjezdnych z Polski, innych krajów UE, oraz spoza nich, nie ma ona aktualnie żadnego oznaczonego terminu. Oby tak już zostało, ale trzeba oczywiście w jakimś stopniu liczyć się z tym, że obostrzenia mogą jeszcze wrócić. Z pewnością nie zaszkodzi przed każdą podróżą dla świętego spokoju sprawdzić aktualnych informacji na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Wjazd z Czech do Polski – czy potrzebujesz testu?
Tak jak nie ma już ograniczeń dla osób wjeżdżających z terytorium Polski do Czech, tak samo nie trzeba się niczym przejmować przy podróży w drugą stronę. Wcześniej wracający lub przyjeżdżający do Polski musieli przedstawić certyfikat potwierdzający zaszczepienie lub negatywny wynik testu, aby uniknąć kwarantanny wjazdowej. Dziś nie ma już takiego obowiązku – granicę można przekroczyć swobodnie, paszporty covidowe ani zaświadczenia o wyniku testu nie są sprawdzane.
Obostrzenia w Czechach – czy wciąż obowiązują?
O ile władze Republiki Czeskiej zniosły ograniczenia wjazdowe do kraju, o tyle w przypadku obostrzeń na miejscu wciąż są one w mocy, nadal trzeba ich przestrzegać i w dalszym ciągu można zarobić wysoki mandat za łamanie przepisów.
W Czechach obowiązkowe jest:
- zasłanianie ust i nosa w przestrzeni publicznej, w której nie ma możliwości zachowania odpowiedniego dystansu;
- noszenie maseczki w środkach komunikacji publicznej;
- używanie maseczki co najmniej typu FFP2.
A co w przypadku, gdy zostaniesz przyłapany na nieprzestrzeganiu zasad? Przygotuj się na odchudzanie portfela – mandat wynosi aż 10 000 czeskich koron!
Czechy – ubezpieczenie turystyczne czy EKUZ?
Chociaż zniesienie ograniczeń wjazdowych dla podróżujących do Czech wygląda bardzo zachęcająco, niech to nie uśpi Twojej czujności. Pamiętaj, że COVID-19 to tylko jedno z nieszczęść, jakie może przydarzyć Ci się podczas wyjazdu – tych nigdy nie da się przewidzieć, za to zawsze można być na nie gotowym, dzięki właściwemu ubezpieczeniu.
Polisa dla turystów (https://mubi.pl/ubezpieczenie-turystyczne/) na wyajzd do Czech może się na pierwszy rzut oka wydawać przesadą. W końcu to żaden egzotyczny kierunek, a kraj sąsiadujący z Polską! Rzecz w tym, że to nie ma absolutnie żadnego znaczenia. Nieważne gdzie przydarzy Ci się wypadek lub choroba, za granicą może Cię to słono kosztować, ponieważ koszty leczenia są zwykle wyższe niż w Polsce.
Pewnym rozwiązaniem jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli tzw. EKUZ. Jest ona wydawanym bezpłatnie w oddziałach NFZ dokumentem, który potwierdza status ubezpieczonego w Polsce, dzięki czemu może on skorzystać z przysługującego mu prawa do opieki publicznej służby zdrowia w krajach UE i EFTA. Taka opieka ma jednak ograniczenia, ponieważ obejmuje wyłącznie niezbędne świadczenia. Nie pokryje zatem m.in. kosztów prywatnego leczenia, akcji ratowniczej w górach lub transportu medycznego do Polski.
Za to wszystko może natomiast zapłacić ubezpieczyciel, jeśli wydając maksymalnie kilkadziesiąt złotych, kupisz polisę turystyczną z wysoką sumą ubezpieczenia kosztów leczenia. W ramach standardowej ochrony otrzymasz też ubezpieczenie NNW, OC w życiu prywatnym, assistance podróżne czy ubezpieczenie bagażu. Możesz także dowolnie rozszerzyć ochronę (np. o klauzulę chorób przewlekłych, klauzulę alkoholową, ubezpieczenie uprawiania sportów wysokiego ryzyka, sprzętu sportowego itp.), aby była ona jak najlepiej dopasowana do Twoich potrzeb.