Ciekawostki

Wybierasz się do Tajlandii? Sprawdź, jaki adapter do gniazdka wybrać. Czy jest naprawdę potrzebny?

adapter

Planujesz wyjazd na drugi koniec świata i zastanawiasz się, czy będziesz miał tam możliwość korzystania z energii elektrycznej? Oglądasz wtyczki spakowanych urządzeń i nie potrafisz się zorientować, co to za standard i czy potrzebny będzie Ci adapter do gniazdka? Tajlandia jest barwna nie tylko kulturowo, także sposób dostarczania prądu może Cię zaskoczyć. Zobacz, jaki gadżet podczas planowanego wyjazdu będzie niezbędny.

Dlaczego przed wyjazdem warto nabyć adapter?

Jeden z koszmarów podróżnika dotyczy próby podłączenia urządzeń elektrycznych do sieci w obcym kraju – mimo wielokrotnych prób często zadanie to może się nie udać ze względu na (nieraz zasadnicze) różnice w budowie wtyczki i gniazdka. Poszczególne państwa rozwijały swoje sieci samodzielnie lub pod wpływem zagranicznych przyjaciół, dzięki czemu obecnie na świecie spotkać możesz około  15 różnych rodzajów łączników wtykowych, czyli par wtyczka-gniazdko. Im dalej zatem wyjeżdżasz, tym mniejsza szansa, że uda Ci się podłączyć swoją ładowarkę, komputer, suszarkę lub golarkę elektryczną do lokalnej sieci. Rozwiązaniem tego problemu jest podróżny adapter do gniazdka. Tajlandia może i kusi urokami przyrody i kultury, jednak bez przejściówki Twój wyjazd może szybko zmienić się w fiasko.

Adapter do gniazdka – Tajlandia korzysta z nieco innych standardów

Czy zwróciłeś uwagę na to, że nawet w obrębie naszego państwa wtyczki różnią się między sobą? To dlatego, że korzystamy z dwóch różnych standardów – z jednej strony wykorzystujemy gniazda typu E, wyposażone w uziemienie, a popularne również we Francji, Danii, Mongolii i Afryce Środkowej, a z drugiej gniazda typu C (w tym wtyczki płaskie europlug) o dwóch samotnych bolcach, używane niemal na całym świecie – jednak poza Ameryką Północną i Australią. Tajlandia należy do krajów pośrednich, w których używa się aż pięciu różnych typów gniazd – A i B (jak np. w USA), C i F (niemieckie Schuko) oraz O, czyli standard natywny, który pojawia się tylko i wyłącznie w tym kraju. Wynika stąd, że szansa na trafienie na gniazdo C (i posiadanie urządzenia z wtyczką C) jest raczej zerowa – nie ryzykuj i wyposaż się w adapter do gniazdka, dostępny np. w ofercie: https://brennenstuhl-shop.com/przejsciowki-podrozne/2391-adapter-podrozny-polska-usa-canada-japan-meksyk-dominikana-tajlandia-4007123561452.html, a Tajlandia będzie dla Ciebie naprawdę przyjaznym miejscem.

Gdzie jeszcze użyjesz tego adaptera do gniazdka poza Tajlandią?

Sieć elektryczna w Tajlandii ma parametry bardzo zbliżone do tych w Polsce – częstotliwość identyczną (50 Hz), a napięcie 220 V, czyli jedynie o 10 V niższe. W większości przypadków wystarczy Ci zatem adapter, sprawdź jednak, zwłaszcza w specyfikacji bardziej czułych urządzeń, takich jak komputery, czy mogą być bezpośrednio podłączone do sieci o takim napięciu. Adapter do gniazdka w Tajlandii możesz oczywiście wykorzystać również we wszystkich krajach korzystających ze standardu B, a zatem choćby w USA, Kanadzie, Meksyku, na Dominikanie, czy w Japonii. Koniecznie jednak zaopatrz się w przekładnik napięciowy lub/i przetwornik częstotliwości, jeśli Twoje urządzenia nie są dostosowane do jeszcze niższych napięć sieci w tych krajach.