Ciekawostki

15 fascynujących ciekawostek o Wszechświecie

Mianem wszechświata określamy wszystko, co istnieje fizycznie, a więc między innymi przestrzeń, czas czy wszystkie formy energii i materii. Wciąż skrywa on przed nami wiele tajemnic.

Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Wszechświat ma ponad 90 miliardów lat świetlnych długości,  a mowa jest tutaj tylko o tej części, którą do tej pory udało się zaobserwować. Nie wiadomo, co jest dalej i czy wszechświat ma jakieś granice.

2. Pulsary to gwiazdy neuronowe, które wirują z prędkością 40 tysięcy obrotów na minutę. Regularność ich pulsacji jest nawet dokładniejsza od zegarów atomowych.

3. Najsłynniejszą teorią powstania wszechświata, poza wersją znaną z Pisma Świętego, jest teoria o Wielkim Wybuchu. Zakłada ona, że punkt wielkości łebka od szpilki zaczął się rozszerzać w wyniku potężnej eksplozji, a proces ten trwa nadal.

4. Po bardzo gwałtownej ekspansji wszechświat zaczął się ochładzać. Pojawiły się w nim wówczas obłoki gazowe składające się z wodoru, litu i helu. Zbliżające się do siebie atomy zaczęły tworzyć skupiska, dając początek pierwszym gwiazdom i galaktykom.

5. Rozwój wszechświata został przez naukowców podzielony na pięć etapów. Obecnie żyjemy w czwartym etapie. Wszechświat wygląda mniej więcej tak samo, jak dwanaście miliardów lat temu i będzie tak samo wyglądał przez kolejne miliardy lat.

6. We wszechświecie znajduje się około dwustu trylionów różnych galaktyk, a każda z nich ma inny skład i wymiary. Największe galaktyki mogą rozciągać się nawet na kilka milionów lat świetlnych.

7. W sąsiedztwie Drogi Mlecznej znajduje się galaktyka Segue 2, która jest jedną z mniej zbadanych galaktyk. Składa się z około tysiąca gwiazd i zbliża się do naszej galaktyki z prędkością 40 kilometrów na sekundę.

8. Niecałe pięć miliardów lat temu w miejscu, gdzie obecnie znajduje się Układ Słoneczny, istniał tylko obłok pyłu i gazu.

9. Jeden z księżyców Saturna, Japet, ze względu na szerokie i długie na kilkanaście kilometrów wzniesienie, przypomina pod względem kształtu orzech włoski. Księżyc ten w 4/5 składa się z lodu. Z jednej strony jest jasny i odbija światło, a z drugiej strony jest ciemny. Naukowcy są przekonani, że osiada na nim gwiezdny pył i przez to wygląda tak nietypowo/

10. Największą planetą Układu Słonecznego jest Jowisz. Jest to gazowa kula zbudowana w 90 procentach z wodoru i w 10 procentach z helu. Jego średnica to około jedenastu Ziemi ułożonych jedna na drugiej. Planeta ta wyróżnia się również tak zwaną Wielką Czerwoną Plamą, czyli antycyklonem przypominającym oko, który wieje na Jowiszu od ponad 350 lat.

11. Na półwyspie Jukatan pod wodami Zatoki Meksykańskiej znajduje się krater sprzed 66 milionów lat. Jest to pamiątka po uderzeniu komety lub planetoidy. Krater ma średnicę o długości 150 kilometrów.

12. Najwyższą górą w Układzie Słonecznym jest znajdujący się na Marsie Olumpus Mons, który ma ponad 21 tysięcy metrów wysokości.

13. Nie ma kłamstwa w stwierdzeniu, że jeśli chcemy zobaczyć przeszłość, wystarczy spojrzeć w niebo. Każdy obiekt na Niebie obserwujemy z opóźnieniem. Galaktykę oddaloną o 4 miliardy lat obserwujemy z czasów, kiedy na Ziemi nie istniało jeszcze życie.

14. Światło Słońca dociera do Ziemi w 8 minut i 19 sekund.

15. Od 2000 roku nie było ani jednego dnia, kiedy w kosmosie nie znajdowaliby się jacyś astronauci.