Podróże

10 współczesnych odkrywców którzy przekroczyli granice

współczesny odkrywca
źródło: geoffmackley.com | fot: Bradley Ambrose

Od zarania dziejów ludzkiej cywilizacji, nieustanna potrzeba ekspansji zmusiła odkrywców do badania nowych terenów i nowych dróg do podróżowania po nieznanym terenie. Wczesne okresy poszukiwań okazały się kluczowe w przyszłości i utorowały drogę wszystkim przyszłym odkrywcom, którzy wyobrażali sobie obce tereny tuż za horyzontem. Wysłaliśmy ludzi na wszystkie zakątki globu i wystrzeliliśmy satelity nad niebem, aby sfotografować najbardziej odległe i niedostępne obszary planety. Odkrywcy nie wymarli, ale są zagrożonym gatunkiem. Ci mężczyźni i kobiety zainspirowali miliony pokazując nam, do czego naprawdę zdolni są ludzie.

Gary Connery

Gary Connery jest brytyjskim skydiverem i profesjonalnym stuntmanem. Pełnił funkcję stuntmana dla Gary’ ego Oldmana, Leonarda DiCaprio i Rowana Atkinsona. Uznawany jest za pierwszego skydivera, który lądował bez użycia spadochronu. Pierwszy skok spadochronowy wykonał w wieku 23 lat w ramach treningu wojskowego. 23 maja 2012 r. Gary Connery wyskoczył z helikoptera 731 metrów nad ziemią. Minutę później z prędkością 128 km/h wylądował. Skoki ze specjalnie zaprojektowanymi kombinezonami, które pozwalają użytkownikowi ślizgać się na wietrze, czasem są w stanie pokonać kilometry, przed zwolnieniem spadochronu i zejściem na ląd. Gary Connery po prostu zdecydował, że spadochron nie jest już potrzebny i zdecydował się na prowizoryczny pas ułożony w stosy kartonów. Gary pracował przy ponad 100 filmach i pokazach telewizyjnych jako koordynator, wykonawca skoków i również w filmach takich jak Batman Begins, Indiana Jones czy Sherlock Holmes. To do niego się zwracają, kiedy Batman musi działać jak superbohater.

Dan Osman


Specjalizował się w przekraczaniu trudnych tras wspinaczkowych bez żadnego zabezpieczania, a także w długich lotach na linie. Jego najdłuższy lot to ponad 300 metrów. Występował w wielu filmach wspinaczkowych. Miał jedną córkę. Niestety, jego natura doprowadziła go do śmierci w 1998 roku, kiedy to lina pękła podczas swobodnego upadku w Yosemite National Park. Dziś pozostaje inspiracją dla tysięcy ludzi i miłośników wspinaczki.

Felix Baalgartner

Jeśli zamierzasz poświęcić lata przygotowań i treningów na pokonywaniu światowego rekordu, to dlaczego nie pobić trzech jednocześnie? Felix Baumgartner tak postąpił 14 października 2012 roku, kiedy to pobił rekordowy skok ze spadochronem, najwyższy lot załogowy i maksymalną prędkość poza pojazdem, przechodząc przez barierę dźwiękową 1 Macha. Rekordowy skok Baumgartnera odbył się w stratosferze na poziomie 39 km nad poziomem morza. Jednak wysokość – trzykrotnie wyższa niż w samolotach komercyjnych – nadal wymagała od niego noszenia w pełni zamkniętego kombinezonu ciśnieniowego, chroniącego go przed atmosferą i niskimi temperaturami.

6,992

Rzeka Amazonka biegnie przez 6992 kilometrów, zaczynając jako strumień, a następnie biegnąc przez najbardziej niebezpieczne i niezbadane terytorium na naszej planecie. Ostatecznie tworzy się z niej najszersza na świecie rzeka, która do tej pory wylewa się w kierunku Oceanu Atlantyckiego z ogromnym zalewem o długości 240 kilometrów. W 2008 roku Ed Stafford rozpoczął spacer wzdłuż rzeki Amazonki i zatrzymał się dopiero dwa lata później, 9 sierpnia 2010 roku, kiedy dotarł do Atlantyku, stając się pierwszą osobą, która przeszła po całej długości rzeki, a na zaopatrzenie zabierał ryż i fasolę, zbierał kilka niezbędnych artykułów podczas przejeżdżania przez wsie i łowił piranie. W trakcie całej wędrówki były makler stanął w obliczu anakondy, krokodyli, chorób tropikalnych, a nawet został ujęty przez plemię tubylców – a jednocześnie uświadomił ludziom o problemie wylesiania lasu amazońskiego.

Lynne Pox

Lynne Cox pływa jak większość ludzi jeździ. W latach 70. zaczęła zwracać uwagę na ustawianie rekordu prędkości pływania w kanale angielskim – dwa razy w ciągu dwóch kolejnych lat. W 1987 roku została pierwszą osobą, która przepłynęła przez Cieśninę Beringa od Alaski do Związku Radzieckiego, spędzając ponad dwie godziny w lodowatej wodzie, która miała średnio 4 C w ciągu dnia. Było tak zimno, że musiała być zamknięta w ogrzewanej komorze, aby podnieść temperaturę ciała do bezpiecznego poziomu. W 2003 roku Lynne Cox zrobiła coś, co spowodowało, że wszystkie jej wcześniejsze osiągnięcia były blade w porównaniu z tym co teraz zrobiła – nosząc nic innego jak strój kąpielowy i okulary, wypłynęła przez wody Antarktydy 1,96 km, spędzając 25 minut w zimnej wodzie. Nieprzystosowanego to tej temperatury człowiek umarł by po 5 minutach.

Erik Weihenmayer

Erik Weihenmayer, który jest alpinistą, spadochroniarzem, rowerzystą dystansowym i narciarzem – mimo że stracił wzrok w wieku 13 lat. W 1995 r. wspiął się na szczyt Mt. McKinleya, a dwa lata później na szczyt Kilimandżaro. W 2001 roku Erik Weihenmayer jako pierwszy niewidomy wspinał się na M. Everest. Weihenmayer pracuje z niewidomymi nastolatkami w Tybecie, prowadząc ich na małe wyprawy wspinaczkowe w ramach projektu Climbing Blind

Geoff Mackley

Jest fotografem, który zrobił zdjęcia z ponad 70 śmiertelnych klęsk żywiołowych, w tym tsunami, huraganów kategorii 5 i pożarów lasów. Geoff Mackley przechadza się przez tłumy w przeciwną stronę z kamerą w ręku. W 2010 roku Geoff Mackley i jego ekipa weszli do krateru Marum Volcano w Vanuatu, kiedy wybuchał. Przejechał w dół ponad 450 metrów, aby nagrać film. Według Mackleya, poszliby dalej, ale lina się skończyła.

Guillaume Néry

10 września 2015 roku Guillaume wyruszył po rekordowy poziom 129 metrów głębokości (poprzedni rekord 128 metrów). Guillaume zanurzył się na głębokość 139 metrów, wziął marker i zaczął się wynurzać. Niestety, nie dotarł do powierzchni i na głębokości około 10 metrów zemdlał. Sytuację opanował zespół , który wciągnął Francuza na powierzchnię, gdzie po kilku minutach odzyskał świadomość.

Alex Honnold

Freerider to najpopularniejsza klasyczna droga na El Capitanie. Amerykanin przygotowywał się do przejścia Freeridera rok czasu i pokonał 900-metrową ścianę 3 czerwca. Przeszedł bez liny i uprzęży w czasie 3 godziny i 56 minut.

Robbie Shone

Robbie, odkrywca jaskiń i gawędziarz, jest uznawany za jednego z najbardziej doświadczonych fotografów jaskiniowych na świecie. Ukończył studia licencjackie w dziedzinie sztuk pięknych i fotografii w Sheffield w Wielkiej Brytanii. Robbie otrzymał kilka nagród krajowych i międzynarodowych i jest często zaproszonym prelegentem, wykładowcą warsztatowym lub sędzią konkursowym. Robbie sfotografował „najgłębsze”, „największe”, „najdłuższe” znane systemy jaskiń. Zgłębił odległe końce systemu jaskiń o długości 189 km oraz spędził 94 godziny pod ziemią, aby sfotografować pierwszą jaskinię, w której po raz pierwszy zarejestrował głębokość 1 kilometra.