Podróże

25 wskazówek na temat podróżowania po 5 latach zwiedzania świata

podróżowanie po świecie

To są moje najlepsze wskazówki podróżnicze po długich latach podróżowania po świecie. Po drodze nauczyłem się kilku rzeczy. Podróżowanie dookoła świata zawsze było moją pasją.

Dlatego stworzyliśmy tę listę naszych najlepszych wskazówek dotyczących podróży, aby ułatwić Ci życie.

Jesteśmy ludźmi i dążymy do tych samych rzeczy.

Każdy chce żyć swoją wersją sukcesu, zrealizować swoje marzenie. Nie ma znaczenia, czy jesteś bogaty czy biedny, w końcu wszyscy jesteśmy ludźmi.

To niesamowite myśleć o rzeczach w ten sposób. W czasach, gdy podróżujemy po świecie, czasami widzimy ogrom naszych różnic, ale rzadko widzimy, że wszyscy jesteśmy tacy sami. Wszyscy szukamy tego samego w życiu, a w wielu krajach większość ludzi ledwo może sobie pozwolić na wyżywienie swoich rodzin.

1. Nie zadłużaj się

Jest to jedna z najważniejszych wskazówek dla podróżujących, które możemy Ci dać. Nie wydawaj więcej niż możesz. Będziesz żałował każdej chwili swojej podróży, jeśli wrócisz z podróży życia tylko po to, by stawić czoła górze długów. Zamiast wydawać fortunę na podróże międzynarodowe, ciesz się uciechami na własnym podwórku, dopóki nie zaoszczędzisz większej sumy.

2. Cierpliwość jest ważna

Nie przejmuj się tymi rzeczami, których nie możesz kontrolować. Życie jest o wiele za krótkie, by być wściekłym i wkurzonym cały czas podczas podróży. Przegapiłeś swój autobus? Nie martw się, będzie jeszcze jeden. Wiem, że czasem może być ciężko, ale po prostu weź głęboki oddech i przypomnij sobie, że może być gorzej.

3. Jedz jedzenie uliczne

To jest pyszne. Najbezpieczniejsze miejsca to te z kolejką. Trzymaj się z dala od stoisk bez żadnych klientów.

4. Bądź elastyczny

Zawsze planujemy opóźnienia i staramy się nie denerwować, gdy sprawy idą źle. Cierpliwość jest niezwykle ważna podczas podróży.

5. Wykonywaj kserokopie ważnych dokumentów

Ostatnio moja koleżanka zgubiła swój paszport na lotnisku. Powiedziano jej, że gdyby przyniosła kopię paszportu i dodatkowe zdjęcia paszportowe, pozwoliłaby sobie na podróż. Skoro tego nie zrobiła, była zmuszona stracić duże pieniądze za lot i tydzień czasu w danym miejscu. Ja mam przy sobie zawsze kopię.

6. Jeśli chcesz wiedzieć, jak czysty jest pokój w hotelu, sprawdź czajnik elektryczny

Nieustannie zatrzymuję się w hotelach, które prowadzą działalność w zakresie od ultra-budżetowych do średnio-poziomowych po luksusowe. W zależności od kraju i firmy hotelowej, te kategorie mogą oznaczać bardzo różne rzeczy pod względem udogodnień, jakości i czystości.

Za każdym razem, gdy wchodzę do pokoju hotelowego lub Airbnb, sprawdzam czajnik elektryczny lub ekspres do kawy – standardowy element w prawie każdym pokoju hotelowym – by sprawdzić, czy jest on czysty. Źle utrzymane lub niechlujnie wyczyszczone hotele często mają brudne, zardzewiałe lub wręcz spleśniałe czajniki elektryczne.

7. Kup dwie rzeczy

Dwa kable do ładowania telefonu. Dwie baterie do twojego aparatu. Nie mogę policzyć, ile razy potrzebowałem drugiej kopii czegoś. Wydaj dodatkowe pieniądze, aby mieć kopię zapasową dla swoich najważniejszych przedmiotów.

8. Zapisz numer pokoju i adres hotelu w telefonie

Czy tylko ja nie pamiętam numeru mojego pokoju hotelowego? Tam muszą być inni, tacy jak ja.

9. Wstawaj wcześnie, żeby uniknąć tłumów

Wstań przed wschodem słońca, aby mieć najlepsze atrakcje dla siebie, unikając jednocześnie dużych tłumów turystów. To także magiczny czas na zdjęcia dzięki delikatnemu rozproszonemu światłu. Z reguły łatwiej jest nawiązać kontakt z miejscowymi przygotowującymi się do dnia.

10. Nie zapomnij o dodatkowych bateriach do aparatu

Czy kiedykolwiek dotarłeś do tego epickiego miejsca na zdjęciach o zachodzie słońca i zdałeś sobie sprawę, że bateria twojego aparatu jest wyczerpana? Staram się zabrać ze sobą co najmniej trzy baterie do aparatów na wszystkie nasze podróże, aby nie przegapić tego fantastycznego ujęcia.

11. Pytaj mieszkańców

Zawsze prosimy miejscowych o wskazanie nam najlepszych restauracji, wspaniałych miejsc do oglądania zachodu słońca, najlepszych kawiarni, itp.

12. Zawsze kupuj ubezpieczenie podróżne

Nagły wypadek medyczny może zniweczyć twoje oszczędności – a nawet gorzej. Możesz pogrążyć się w długach.

13. Obserwuj życie codzienne wokół siebie

Jeśli naprawdę chcesz poczuć puls danego miejsca, jedną z moich ulubionych wskazówek dotyczących podróży jest spędzenie kilku godzin siedząc w parku lub na ruchliwym zakręcie ulicy samemu, obserwując, jak życie codzienne toczy się przed tobą. Zwróć uwagę na szczegóły wokół siebie. Zapachy, kolory, ludzkie interakcje i dźwięki. To rodzaj medytacji – a zobaczysz rzeczy, których nigdy wcześniej nie zauważyłeś.

14. Weź kilka kart debetowych/kredytowych

Karta bankowa została zablokowana lub karta bankowa została zjedzona w bankomacie. Takie historie się zdarzają. Dobrze jest mieć pod ręką kilka różnych kart z powyższych powodów. Podczas podróży korzystamy z kart Visa lub Mastercard.

15. Zaakceptuj fakt, że coś pójdzie nie tak.

Twój lot będzie opóźniony, możesz się zgubić, możesz się rozchorować… to wszystko jest częścią podróży. Nauka radzenia sobie z wyboistościami na drodze sprawia, że jesteś lepszym podróżnikiem i czasami te „złe chwile” zamieniają się później w Twoje najzabawniejsze wspomnienia z podróży.

16. Będziesz potrzebował 50% mniej rzeczy, które możesz spakować

Zrób, co w twojej mocy, by zaoszczędzić trochę miejsca i nie przynosić 5 par butów, których potrzebujesz. Kiedy podróżujesz po świecie, kluczem do gry jest prostota. Nie potrzebujesz trzech walizek.

17. Zapytaj o cenę przed wyjazdem transportem publicznym

Dobrym pomysłem jest zapytanie o cenę, zanim wskoczysz do autobusu lub innej formy transportu publicznego.

18. Uważajcie na darmowe publiczne WIFI

Zawsze staram się unikać logowania się do kont bankowych lub wprowadzania jakichkolwiek haseł podczas korzystania z darmowej publicznej sieci WIFI w miejscu takim jak lotnisko. Po dotarciu do hotelu nie jestem już tak ostrożny, zwłaszcza jeśli mają hasło do swojego wifi.

19. Zrób listę

Mniej więcej na tydzień przed każdą podróżą robię listę rzeczy, których nie chcę zapomnieć, a które zapomnę, jeśli ich nie zapiszę. Nauczyłem się, że kiedy coś przyjdzie mi do głowy to muszę to zapisać.

20. Pomijaj hotele jeśli chcesz zaoszczędzić

Najlepszym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy było wynajęcie mieszkania z kuchnią. Nawet jeśli kosztuje to trochę więcej pieniędzy niż hotel, wiele oszczędzamy na jedzeniu. Jedzenie na mieście jest jednym z największych wydatków w trakcie podróży. Więc jeśli można zjeść kilka posiłków w domu, to warto.

Airbnb to doskonały sposób, by zaoszczędzić na zakwaterowaniu. To alternatywa dla hoteli, która pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze i doświadczyć swoich podróży jak miejscowy.

Booking i Tripadvisor oferują również możliwość wyboru wynajmu mieszkania. To, co lubimy w mieszkaniu, w przeciwieństwie do hoteli, to możliwość gotowania w domu i oszczędzanie na jedzeniu poza domem.

21. Rzeczy które zawsze są w samochodzie

Włóż elektronikę, lekarstwa, szczoteczkę do zębów i dodatkową parę bielizny do swojego samochodu. Kilka ważnych przedmiotów zawsze powinno być pod ręką. Strój kąpielowy jest również dobrym pomysłem, jeśli wybierasz się na wakacje na plaży. Większość z tych rzeczy możesz kupić, jeśli zgubisz torbę, ale posiadanie ich pod ręką pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze i czas w przypadku zgubienia bagażu.

22. Powiadom swój bank i towarzystwo kart kredytowych o swoich planach podróży

Jest to świetny nawyk, jeśli nie chcesz, aby firma zajmująca się obsługą kart kredytowych lub bank zatrzymały Twoją kartę podczas pobytu za granicą.

23. Naucz się wspólnych zwrotów w języku lokalnym

Proste „proszę”, „dziękuję” i „przepraszam” w miejscowym języku bardzo pomaga.

24. Dodatkowa bielizna

Dobrze jest mieć kilka dodatkowych par w nagłych wypadkach. Inną opcją jest zapakowanie tej szybkoschnącej bielizny, aby można ją było łatwo wyprać w drodze.

25. Zachowaj otwarty umysł

Tam jest wielki świat i to, że gdzieś indziej robi się inaczej, nie oznacza, że jest lepiej lub gorzej. Niekończące się nieefektywności mogą być znane jako „urok” danego miejsca. Być może trzeba będzie jeździć rikszą zamiast dużym samochodem. Pokoje mogą być mniejsze, świerszcze mogą być smażone, zwyczaje i maniery mogą być inne. Zawsze miej otwarty umysł. To, że coś jest inne, nie znaczy, że jest lepsze czy gorsze.