Polska

Co warto zobaczyć we Wrocławiu w jeden dzień

stare miasto

Wrocław to piękne, turystyczne miasto, chętnie odwiedzane przez miłośników sztuki, kultury i pięknej architektury. Wyjątkową popularnością cieszą się tutejszy Ogród Zoologiczny (ze zjawiskowym Afrykarium), Panorama Racławicka i wrocławski aquapark.

Jednak w mieście nie brakuje także atrakcji, które można zwiedzić całkowicie za darmo – niektóre z nich udostępniane są bezpłatnie dla zwiedzających, inne zaś oferują możliwość nieodpłatnego zwiedzania w wybrane dni tygodnia. Przedstawiamy listę 18 miejsc i wrocławskich atrakcji, za które nie zapłacisz nawet złotówki!

1. Ostrów Tumski

Ostrów Tumski to zabytkowa, historyczna dzielnica Wrocławia, a także kolebka, z której narodziła się dzisiejsza metropolia. Ze względu na bogatą historię, w Ostrowie Tumskim znajduje się wiele wspaniałych zabytków architektonicznych. Zwiedzić tu można m.in. kilka pięknych, wiekowych kościołów (Kościół św. Idziego, Archikatedrę Wrocławską, Kościół św. Marcina, Kolegiatę Świętego Krzyża i św. Bartłomieja), Pałac Arcybiskupi, wiele wspaniałych zabudowań mieszczańskich oraz pomniki, rzeźby i zabytkowe mosty. Ostrów Tumski to także dzielnica o dużym znaczeniu kulturowym – znajdują się tu restauracje, klimatyczne kawiarnie i ogródki piwne, z których podziwiać można przepiękną panoramę Odry.

2. Muzeum Farmacji

Muzeum Farmacji jest częścią Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i oferuje całkowicie bezpłatne zwiedzanie. W środku znajduje się odwzorowanie dawnej apteki, w której umieszczono oryginalne sprzęty, wagi i fiolki aptekarskie, meble wystawowe i przedmioty sprzedażowe. Dużą atrakcją jest możliwość zwiedzenia Pracowni Alchemika – w końcu to właśnie średniowieczni alchemicy byli prekursorami nie tylko chemii, ale również farmacji. Na ekspozycji zobaczyć można także sprzęt do obróbki różnych substancji (młyny, wyciskarki, ścieraczki, suszarki i prymitywne sterylizatory) oraz ogromną kolekcję naturalnych i syntetycznych lekarstw – ziół, nalewek oraz substancji chemicznych, które łagodziły różne dolegliwości i problemy zdrowotne.

3. Galeria Neonów

Galeria Neonów to wyjątkowe, plenerowe miejsce na mapie całego Wrocławia. Niewielkie podwórze, w którym znajdują się klimatyczne bary, piwiarnie i restauracje, rozświetlone zostało dziesiątkami jaskrawych neonów. Kolorowe reklamy pozyskane zostały przez fundację Neon Side, która pozyskuje i naprawia stare szyldy – w zewnętrznej Galerii Neonów zobaczyć można reklamy m.in. hoteli, dawnych, wrocławskich kin i sklepów. Wstęp do tego miejsca jest całkowicie bezpłatny i możliwy przez całą dobę, jednak zachęcamy, by Galerię Neonów odwiedzić po zmroku, by cieszyć się wspaniałym, unikalnym klimatem w jednym z tutejszych lokali gastronomicznych.

4. Muzeum Architektury

Muzeum Architektury we Wrocławiu to miejsce całkowicie oryginalne – to wszak jedyne muzeum architektoniczne w całej Polsce! Wystawianych jest tu około 500 różnych zabytków (z łącznej kolekcji ponad 25 tysięcy obiektów!), które związane są z szeroko rozumianym budownictwem, wystrojem wnętrz i architekturą krajobrazu. Oglądając ekspozycję dowiemy się jak wyglądał Wrocław przed wiekami i zwiedzimy dział rzemiosła artystycznego. Warto wspomnieć o wspaniałej kolekcji witraży, która obejmuje najstarszy polski witraż, stworzony na przełomie XII i XIII wieku. We wrocławskim Muzeum Architektury odbywają się również liczne wydarzenia: konferencje naukowe, spotkania, prezentacje prac dyplomowych studentów Wydziału Architektury, a także koncerty, wernisaże, warsztaty, spektakle i wystawy czasowe.

Choć wstęp do wrocławskiego Muzeum Architektury na co dzień jest płatny, zwiedzać je można za darmo w każdą środę.

5. Park na Brochowie

W południowej części miasta umiejscowiony jest jeden z najpiękniejszych i najlepiej zagospodarowanych parków miejskich we Wrocławiu. Park na Brochowie – zwany po prostu Parkiem Brochowskim – założony został w pierwszej połowie XVIII wieku przez augustianów, dziś obejmuje tereny o łącznej powierzchni 8 hektarów. Park na Brochowie to świetne miejsce na popołudniowy wypoczynek z dziećmi. Znajduje się tu kilka strumieni, które łączą się w piękne oczko wodne, rozległy plac zabaw, a także kładki, mostki, ławki i miejsca do odpoczynku. Dużą atrakcją parku jest labirynt grabowy, w którym zgubić się mogą nawet dorośli!

Niedaleko Parku Brochowskiego znajdują się dwa inne, mniejsze parki – Park Bieńkowicki i Park Na Skraju – które również stanowią miejsce odpoczynku mieszkańców Wrocławia.

6. Fontanna Multimedialna

Fontanna Multimedialna we Wrocławiu to największa instalacja wodna tego typu w całej Polsce (a nawet jedna z największych w Europie!). Znajduje się na tzw. Pergoli, w pięknym, zielonym parku, zlokalizowanym w pobliżu wrocławskiego Ogrodu Zoologicznego. Zbudowana jest z niemal 400 dysz, które wyrzucają strumienie wody na wysokość maksymalnie 40 metrów. Po zmroku odbywa się tu wspaniały spektakl z użyciem światła, laserów i dźwięków. Dodatkowo w tym miejscu organizowane są tematyczne pokazy specjalne, które nawiązują do historii Wrocławia, kultury regionalnej oraz ważnych wydarzeń z całego świata. Bezpośrednio przy fontannie umiejscowionych jest kilka lokali gastronomicznych, w których serwowane są pyszne dania kuchni polskiej, desery, regionalne piwa oraz gorące i zimne napoje.

7. Muzeum Archeologiczne

Wrocławskie Muzeum Archeologiczne stanowi jeden z oddziałów Muzeum Miejskiego we Wrocławiu. Bogata ekspozycja obejmuje obiekty od czasów paleolitu do czasów późnego średniowiecza. Najstarsze zabytki mają nawet kilkaset tysięcy lat – ekspozycja najdawniejszych czasów regionu obejmuje m.in. kości zwierząt epoki lodowcowej (np. mamutów i nosorożców włochatych) i prymitywne wyroby z kamienia. Na wystawach znajdują się również przedmioty pozyskane z grobowców i miejsc pochówków, duża kolekcja dawnej biżuterii, średniowieczna odzież oraz narzędzia i przedmioty codziennego użytku, które były wykorzystywane przez Dolnoślązaków kilkaset lat temu. Muzeum Archeologiczne jest organizatorem wielu ciekawych wydarzeń – konkursów, warsztatów, prelekcji i wystaw czasowych – a do najpopularniejszych należy festiwal „Ludzie Ognia” (odbywający się w czasie Święta Wrocławia), podczas którego prezentowane są dawne zawody wykorzystujące siłę gwałtownego żywiołu do produkcji różnych narzędzi.

Muzeum Archeologiczne można bezpłatnie zwiedzać w każdy czwartek.

8. Odra – wyspy i bulwary

Podczas zwiedzania Wrocławia warto przejść się malowniczym Bulwarem Xawerego Dunikowskiego, czyli częścią rozległej Promenady Staromiejskiej. Tuż przy brzegach Odry znajdują się spacerowe i widokowe alejki, miejsca piknikowe, ławki i stanowiska do odpoczynku. W ciepłych miesiącach mieszkańcy Wrocławia chętnie wykorzystują nadodrzańskie bulwary do uprawiania różnych sportów na świeżym powietrzu – joggingu, jazdy na rowerze, jogi. Organizowane są tu wydarzenia sportowe, pikniki rodzinne, jarmarki i kiermasze. Dużą atrakcją są również rejsy statkami wycieczkowymi po Odrze, podczas których można podziwiać panoramę miasta z zupełnie innej perspektywy. W pobliżu bulwarów znajdują się lokale gastronomiczne, eleganckie restauracje, klimatyczne kawiarnie i małe, kameralne puby, zaś latem funkcjonują tu ogródki piwne, z których rozciąga się wspaniały widok na rzekę.

9. Muzeum Narodowe

Wrocławskie Muzeum Narodowe to jedna z najstarszych i najważniejszych placówek muzealnych w Polsce. W gmachu głównym umieszczono ogromną kolekcję eksponatów związanych z historią, sztuką i kulturą Dolnego Śląska, Polski i całej Europy – w skład zbiorów muzeum wchodzi aż 200 tysięcy różnych obiektów! W galerii obejrzeć można prace wybitnych artystów, takich jak Lucas Cranach, Marcello Bacciarelli, Stanisław Wyspiański, Jan Matejko i Juliusz Kossak. Najstarszą ekspozycję reprezentują dzieła średniowieczne, w tym kolekcja rzeźby kamiennej (XII-XVI wiek) i śląskiej sztuki sakralnej (XIV-XVI wiek).

Muzeum Narodowe można bezpłatnie zwiedzać w każdą sobotę.

10. Muzeum Militarne

Muzeum Militarne znajduje się w jednej z najlepiej zachowanych budowli średniowiecznych w całym Wrocławiu – w Arsenale Miejskim, który niegdyś wykorzystywany był do zabezpieczenia miasta przed możliwymi najazdami i oblężeniami. W Muzeum Militarnym znajduje się wystawa broni białej (m.in. szable z różnych epok i części świata), wyposażenie i uzbrojenie średniowiecznych wojowników, osiemnastowieczne hełmy oraz broń palna (ręczna i ciężka). Choć wejście na wystawy na co dzień jest płatne, muzeum można zwiedzać całkowicie za darmo w każdy czwartek.

11. Stare Miasto

Obowiązkowym punktem zwiedzania Wrocławia jest przepiękne Stare Miasto czyli zabytkowa dzielnica, która słynie z bogatego życia nocnego. Centralną część Starego Miasta zajmuje Rynek z pięknym, gotyckim Ratuszem, obecnie będącym siedzibą Wrocławskiego Muzeum Miejskiego. Podążając deptakami i wąskimi uliczkami możemy natknąć się na wiele zabytków: Pałac Królewski, średniowieczną Basztę Niedźwiadka i liczne obiekty sakralne (m.in. Kościół św. Wojciecha czy Synagoga pod Białym Bocianem). Dookoła rynku znajdują się kolorowe kamienice, w których funkcjonują restauracje, bary, sklepy i kameralne muzea (np. Muzeum Pana Tadeusza, Muzeum Farmacji). W obrębie Starego Miasta latem odbywają się różnego rodzaju występy artystyczne, zaś zimą – wspaniałe kiermasze świąteczne, na których spróbować można lokalnych wypieków i grzanego wina.

12. Kościół św. Elżbiety

Jedną z najpiękniejszych zabytkowych świątyń we Wrocławiu jest Kościół św. Elżbiety, który znajduje się przy ulicy Grabiszyńskiej – jednej z najdłuższych ulic w mieście. Budowla powstała pod koniec XIX wieku i początkowo służyła jako główny obiekt sakralny żeńskiego zakonu elżbietanek, które pomagały w pobliskim szpitalu. Kościół łączy styl neoromański i neogotycki, a jego charakterystyczną cechą jest nowoczesna, stalowa wieża. Na wyróżnienie zasługuje wnętrze świątyni, gdzie podziwiać można wspaniałe witraże martyrologiczne, drewniane tympanony, a także liczne obrazy, rzeźby, płaskorzeźby i ołtarze.

Wstęp do wszystkich wrocławskich kościołów jest darmowy.

13. Muzeum Etnograficzne

Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu to placówka o charakterze narodowym, która skupia się na kolekcjonowaniu obiektów związanych z kulturą i sztuką ludową z Dolnego Śląska. Na stałych wystawach zobaczyć można dolnośląskie stroje ludowe, przedmioty codziennego użytku, ozdoby ciała i domów, dzieła sztuki użytkowej (m.in. naczynia kuchenne, haftowane serwety i obrusy) oraz zbiór zabytków reprezentujących różne zawody: tkactwo, bednarstwo, kowalstwo, garncarstwo czy piekarstwo. Na wyróżnienie zasługuje kolekcja pięknych, dziewiętnastowiecznych uli figularnych oraz piękna, huculska biżuteria.

Wrocławskie Muzeum Etnograficzne można odwiedzić całkowicie bezpłatnie w każdą sobotę.

14. Święto Wrocławia

Święto Wrocławia obchodzone jest 24 czerwca, jednak przez blisko dwa tygodnie w różnych częściach miasta odbywają się wydarzenia sportowe, artystyczne i kulturowe. Po mieście kursują wówczas ozdobione kwiatami tramwaje, a nad Odrą odbywają się plenerowe wernisaże oraz wystawy fotograficzne. Popołudniami organizowane są koncerty znanych i lubianych muzyków polskiej sceny rozrywkowej. Przez cały tydzień odbywa się także Jarmark Świętojański, na którym można zakupić wyroby rzemieślnicze oraz spróbować regionalnych przysmaków. Podczas wydarzenia nie brakuje również atrakcji dla dzieci: wydarzeń sportowych, warsztatów, spektakli teatralnych i pikników rodzinnych z animacjami.

15. Muzeum Współczesne

Muzeum Sztuki Współczesnej mieści się w starym bunkrze przeciwlotniczym zlokalizowanym przy Placu Strzegomskim. Ze względu na nietypowe umiejscowienie galerii często nazywane jest „schronem dla sztuki”. Muzeum specjalizuje się w kolekcjonowaniu dzieł sztuki związanej z wrocławską awangardą, nowoczesną sztuką dolnośląską oraz dziełami artystów pochodzących ze wszystkich krajów Grupy Wyszehradzkiej. W placówce co tydzień odbywają się prelekcje, konferencje i warsztaty naukowe dotyczące różnych dziedzin: historii, antropologii, socjologii czy kultury masowej. Poza tym Muzeum Współczesne jest organizatorem wielu ciekawych wydarzeń cyklicznych, w tym zajęć dla przedszkolaków, osób niedowidzących i niepełnosprawnych intelektualnie.

Muzeum Współczesne bezpłatnie odwiedzać można w czwartki oraz w czasie wszelkich wydarzeń (np. konferencji czy sympozjów naukowych). Dodatkowo codziennie bezpłatnie udostępniana jest wystawa muzealna na drugim piętrze muzeum.

16. Juwenalia na Polach Marsowych

Wrocław to miasto akademickie, które słynie z obleganych uczelni wyższych, cechujących się bardzo wysokim poziomem nauczania. W mieście studiują dziesiątki tysięcy osób, a ich najważniejszym świętem są Juwenalia – głośna impreza muzyczna, która przyciąga jednak nie tylko uczniów, ale również turystów i miłośników dobrej muzyki. Wrocławskie Juwenalia odbywają się na Polach Marsowych i jest to wydarzenie całkowicie bezpłatne. Podczas imprezy występują muzycy znani z polskiej estrady, przede wszystkim wykonawcy muzyki rockowej, alternatywnej oraz polskiego rapu. Wydarzeniu towarzyszą konkursy i zawody sportowe oraz plenerowe pikniki.

17. Park Szczytnicki

Największym parkiem we Wrocławiu jest Park Szczytnicki, znajdujący się w pobliżu wrocławskiego Ogrodu Zoologicznego. Zadbany, zielony teren zajmuje powierzchnię około 100 hektarów, na których zlokalizowano wiele atrakcji. W Parku Szczytnickim zobaczyć można drewniany, zabytkowy kościół z końca XVI wieku, liczne pomniki i rzeźby (m.in. Pomnik bogini Diany i Kolumnę Fryderyka Wilhelma II) oraz Pergolę ze wspomnianą wcześniej Fontanną Multimedialną. Na terenie parku znajdują się również place zabaw dla dzieci, stawy z mostkami i kładkami, które zamieszkują różne gatunki ptactwa wodnego. Miejsce to najlepiej odwiedzić wiosną lub latem, kiedy odbywają się tu różne wydarzenia kulturowe i artystyczne – pokazy, koncerty, plenerowe spektakle, a nawet wystawy sztuki. W samym parku znajdują się liczne obiekty gastronomiczne – lodziarnie, kawiarnie, restauracje, bary i stoiska z napojami i szybkimi przekąskami. Warto odwiedzić również tutejszy Ogród Japoński, którego zwiedzanie jest możliwe po uiszczeniu drobnej opłaty. W ogrodzie znajduje się orientalna roślinność, oczka wodne, strumyki i kaskady oraz altanki i klimatyczne, odosobnione zakątki.

18. Dolina Bystrzycy

Na granicy Wrocławia, Kątów Wrocławskich i kilku mniejszych wsi, położony jest malowniczy Park Krajobrazowy Dolina Bystrzycy. Zajmuje on teren o powierzchni ponad 8,5 tysiąca hektarów i obejmuje wspaniałą dolinę rzeki Bystrzycy wraz ze sztucznie utworzonym Jeziorem Mierkowskim. Park zamieszkują liczne gatunki zwierząt – przy odrobinie szczęścia spotkać tu można lisy, sarny, dziki, bobry i wydry. Niezwykle bogata jest również ornitofauna reprezentowana przez około 118 gatunków ptaków. Przez park przebiegają ścieżki rowerowe i piesze, oznakowane szlaki turystyczne.

Park Krajobrazowy Doliny Bystrzycy to także doskonałe miejsce dla miłośników aktywnego wypoczynku. Po Bystrzycy, która jest jednym z największych dopływów Odry, odbywają się kilkudniowe spływy kajakowe. Silny nurt i liczne meandry sprawiają, że trasa jest stosunkowo trudna i wymagająca doświadczenia. Jednak osoby początkujące oraz rodziny z dziećmi mogą wybrać się na bezpieczniejszy spływ pontonowy, który odbywa się pod okiem wykwalifikowanych przewodników, równocześnie dostarczając mnóstwa wrażeń wszystkim uczestnikom wodnej wycieczki.