Polska

Wrocław w dwa dni – Co zwiedzić, Co zobaczyć

widok na kamienice

Kilkanaście lat temu udając się w kierunku Karkonoszy spora grupa mieszkańców Polski musiała „przebić” się przez Wrocław. Zwłaszcza osoby podróżujące z północno-zachodnich terenów naszego kraju. Przeprawa przez zakorkowany Wrocław to była prawdziwa droga przez mękę. Dzisiaj miasto to oplecione jest obwodnicami pozwalającymi pokonać tą trasę bardzo szybko i sprawnie. A może warto poświęcić jeden dzień ze swojego wyjazdu i poznać lepiej wrocławskie atrakcje.

Wrocław – Największe miasto Dolnego Śląska, będące zarazem jego stolicą. Ważny ośrodek administracyjno kulturalny i naukowy tego rejonu Polski. Oprócz licznych placówek administracji państwowej i samorządowej znajduje się tu wiele ciekawych wartych obejrzenia miejsc.

Co warto zobaczyć we Wrocławiu w ciągu dwóch dni?

1. 120 krasnoludków

Od 2005 roku na ulicach zaczęły pojawiać się niewielkie figurki krasnali. Można je spotkać w różnych miejscach i ich liczba z roku na rok się powiększa. Powstanie tak specyficznego wyrazu artystycznego można doszukać się sięgając do czasów działania na terenie Wrocławia ruchu „Pomarańczowej Alternatywy”. Był to specyficzny rodzaj ruchu oporu przeciwko władzom PRL. Początek w formie ściennych graffiti z lat 80 ubiegłego wieku, dziś kontynuowany jest, ale już w formie artystycznego wyrazu. Jako symbol i kontynuację uznaje się uliczne krasnale. Fajny akcent towarzyszący spacerom po wrocławskich ulicach.

2. Panorama Racławicka

Jeden z najsłynniejszych obiektów Wrocławia. Panorama przedstawia bitwę pod Racławicami. Zwycięska bitwa stoczona przez powstańców podczas Insurekcji Kościuszkowskiej. Panorama powstała we Lwowie pod kierunkiem Jana Styki dla upamiętnienia 100 lecia bitwy. Po II wojnie staraniem władz, przeniesiono ją do Wrocławia. W celu odpowiedniej ekspozycji wzniesiono specjalny budynek.

3. Wrocławski Ratusz

Jeden z najstarszych obiektów architektury miejskiej w Polsce. Późnogotycki budynek budowany był w kilku etapach. Cała czas budowy i rozbudowy trwał 250 lat. Pomimo ogromnych zniszczeń Wrocławia podczas ostatniej wojny, budynek cudem przetrwał z niewielkimi uszkodzeniami. Dziś mieści się tu Muzeum Sztuki Mieszczańskiej.

4. Piwnica Świdnicka

Zgłodniali wędrowcy przemierzający ulice wrocławskiej starówki mogą chwile odpoczynku i głód zaspokoić w restauracji znajdującej się w piwnicach ratusza. Piwnica Świdnicka uznawana jest za najstarszą restaurację w Europie. Co prawda restauracja chwilowo jest nieczynna, nie zmienia to faktu, że warto dotrzeć w wędrówkach przed jej oblicze, a nuż zostanie ponownie otwarta.

5. „Miasto stu mostów”

Przepływająca przez Wrocław rzeka Odra oraz liczne jej odnogi i kanały sprawiają, że w mieście działa bardzo duża ilość mostów. Według ustaleń Wrocław może poszczycić się największą ilością mostów w Polsce i jedną z największych w Europie tuż za Wenecją, Amsterdamem, Petersburgiem. Najsłynniejszy i najbardziej okazały jest Most Grunwaldzki.

6. Most Rędziński

Przemierzając obwodnicę Wrocławia nie sposób nie zauważyć tego mostu. Budowla w ramach autostrady A8. Łączna długość mostu wynosi pona 1700 metrów i imponująco prezentuje się zarówno w dzień jak i w nocy.

7. Sky Tower

Podążając w kierunku Wrocławia bez względu na stronę świata, nad miastem góruje wysoka budowla. Sky Tower jest najwyższym budynkiem miasta, a zarazem najwyższym budynkiem mieszkalnym w Polsce. W budynku znajdują się tarasy widokowe usytuowane na wysokości 200 metrów. Dla miłośników niesamowitych przeżyć jest to niebywała okazja.

8. Wrocławskie ZOO

Dysponując większa ilościom czasu wart odwiedzić wrocławskie ZOO. Jest to najstarszy ogród zoologiczny w Polsce.

9. Latarnie Gazowe

Wrocław jako jedyne miasto w Polsce posiada latarnie uliczne zasilane gazem. Zabytkowy teren oświetlany w ten sposób znajduje się na Ostrowie Tumskim. Przechadzając się tam o zmierzchu, dostrzec można latarnika zapalającego kolejne latarnie.

10. Rynek wrocławski

Drugi co do wielkości rynek w Polsce. Zwiedzając starówkę wrocławską warto zawędrować w centralne miejsce i podziwiać okoliczne kamienice.