Ciekawostki

8 Zaskakujących Ciekawostek o Wombatach

Wombaty, są wyjątkowymi, roślinożernymi zwierzętami, o których wciąż mało kto wie. Są dość duże, silne i szybkie, a ich ciemnoszare, jednolitego koloru futerko sprawia, że zwierzęta te wyglądają na przyjazne, grzeczne i towarzyskie zwierzęta. Wombaty choć przypominają borsuki, mają z nimi mało wspólnego. Przekonaj się, kim są wombaty, dzięki cennym informacją w postaci ciekawostek. Lista 8 ciekawostek o wombatach.

wombat

1. Torba

Wombaty, podobnie jak kangury to zwierzęta, które posiadają torbę, która ułatwia transportowanie i karmienie potomstwa. Wejście do torby znajduje się od ogona.

2. Agresja

Wombaty są zwierzętami terytorialnymi, a w obronie swojego terytorium, potrafią być agresywne.

3. 25 km/h

Dorosły osobnik, podczas biegu, może osiągnąć nawet 25 km/h, co jak na takie małe zwierzęta, jest doskonałym wynikiem.

4. Żywienie

Żywiące się roślinami, oraz gryzące korę i gałęzie wombaty, potrzebują ostrych i trwałych zębów, które sprostają ciężkiej pracy, jaką wykonują gryząc, dlatego ich zęby przednie, nigdy nie przestają rosnąć, by uniknąć całkowitego starcia się cennych zębów.

5. Tunele

Wombaty, niemal cały czas, zajmują się kopaniem tuneli. Są one dość duże i długie, dlatego nie raz zdarza się, że inne, mniejsze zwierzęta, używają wykopanych tuneli jak schronienia. Wykopane dziury, stanowią również niebezpieczeństwo dla większych zwierząt lub człowieka, gdyż wpadnięcie do dziury, może skutkować urazem nogi.

6. Obrona

Wombaty posiadają specyficzny system obronny. Gdy czują się zagrożone, chowają się do swojej nory głowa do dołu. Ich wytrzymały zadek, pokryty grubą skórą, oraz niemal cały zbudowany z chrząstki, stanowi doskonałą tarczę. Zatkanie w ten sposób tunelu, zapobiegnie dostanie się innego zwierzęcia do tuneli.

7. Trawienie

Ze względu na trudne warunki atmosferyczne, wombaty trawią spożyty pokarm nawet przez 14 dni.

8. Znaczenie swojego terenu

Wombaty, podobnie jak większość zwierząt, znaczy swój teren. W przypadku tych zwierząt, ich odchody, stanowiły ogromną zagadkę dla ludzi. Są one prostokątne. Badania wykazują, że dzieje się tak z dwóch powodów- dużej ilości wody w organizmie zwierząt, oraz zapobieganiu zsuwaniu się odchodów, podczas znaczenia terenu.