Ciekawostki i atrakcje we Władysławowie

Plaża i zachód słońca

Władysławowo to jedyne w Polsce miasto w którego granicach znajduje się dostęp do dwóch dużych obszarów wodnych, od północny Bałtyk, a od południowo-wschodniej strony Zatoka Pucka. Miasto posiada port głównie pełniący rolę portu rybackiego i jachtowej mariny. Położenie miasta sprawia, że jest ono dużym i chętnie odwiedzanym ośrodkiem wypoczynkowym.

Trochę ciekawostek o Władysławowie

  • Pierwsze wzmianki pochodzą z XIII i XIV wieku informujące o istnieniu osady rybackiej.
  • Władysławowo dzieli się na 5 dzielnic: Śródmieście, Cetniewo, Hallerowo, Żwirowa i Szotland
  • XVII wiek za sprawą Władysława IV miejsce nabiera znaczenia z powodu wybudowania portu wojennego i wzniesieniu fortów obronnych.
  • W latach 1936-1938 wybudowano port rybacki.
  • Port we Władysławowie pełni także funkcje rekreacyjne i turystyczne.
  • We Władysławowie powstała pierwsza kaszubskojęzyczna rozgłośnia radiowa – Radio Kaszëbë.
  • W porcie prowadzone jest przetwórstwo ryb, fabryka lodu i mączki rybnej.
  • We Władysławowie jest 5 kąpielisk nadmorskich.
  • W 2017 roku mieszkało tutaj 10 009 osób. W 2002 roku mieszkało tutaj ok 14 700 osób.

Atrakcje Władysławowa i okolicy

1. Port rybacki

Statki, kutry, jachty pełnomorskie zawsze przyciągają turystów, tak też jest we Władysławowie. Chętnie odwiedzane miejsce, stąd można wybrać się w rejs po Bałtyku, na którejś z jednostek cumujących w porcie.

2. Korona Himalajów

Ciekawe miejsce, które w nietypowy sposób prezentuje najwyższe góry świata zdobyte przez Polaków. Bloki skalne wykonane z piaskowca specjalnie przywiezionego ze Szwecji. Każdy blok o wysokości od 2, 5 do 4 metrów symbolizuje kolejny ośmiotysięcznik.

3. Aleja gwiazd sportu

Miejsce położenia nie przypadkowe, obok Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Cetniewie. Aleję wypełniają granitowe płyty z umieszczoną gwiazdą i nazwiskiem sportowca zasłużonego dla polskiego sportu.

4. Wieża widokowa

Budowla stanowiąca część Domu Rybaka, obecnie siedziby władz miasta. Wieża udostępniona jest dla turystów, na jej szczycie jest taras widokowy wyposażony w sprzęt optyczny umożliwiający obserwację całej okolicy. Wieża wznosi się 63 m n. p.m. z czego 45 metrów to sama budowla.

5. Muzeum motyli

3000 okazów motyli, chrząszczy, pluskwiaków, pająków, skorpionów i innych stawonogów, to wszystko można zobaczyć w 70 gablotach. Ciekawym uzupełnieniem jest kolekcja monet, zabawek, pamiątek tematycznie związanych ze światem owadów.

6. Latarnia morska

W niedaleko położonym Rozewiu podziwiać można latarnię morską. Wejście na jej wierzchołek to gwarancja ciekawego niezapomnianego widoku na morze i całą lądową okolicę

7. Wyprawa na Hel

Władysławowo stanowi bramę wjazdową na Półwysep Hel, udając się w tamtą stronę podziwiać można jednocześnie widoki rozpościerające się na pełne morze i na zatokę

8. Jastrzębia Góra

Niecałe 10 minut drogi samochodem lub 9 kilometrów rowerem czy też pieszo, od Władysławowa znajduje się letniskowa wieś Jastrzębia Góra, uznana ostatnio za najdalej na północ wysunięty punkt Polski.

9. Jastarnia

Miejscowość turystyczna położona w połowie Półwyspu, oddalona o 20 kilometrów od Władysławowa to kolejne miejsce dla miłośników wspinania się po krętych schodach na szczyt latarni morskiej, którą tu znajdziemy.

10. Cetniewo

Dzielnica Władysławowa, w której najważniejszym miejscem jest Centralny Ośrodek Przygotować Olimpijskich. Jak przystało na tego typu obiekt znaleźć tu można wszystko co ze sportem i odnowa biologiczną związane.

11. Centrum pamięci gen. Hallera

Willa będąca przedwojenną własnością generała dziś stanowi centralne miejsce związane z życiem i działalnością Hallera. Zgromadzono tu wiele pamiątek związanych z generałem, na dziedzińcu domu odsłonięto pomnik upamiętniający pobyt generała w tym miejscu.

12. Muzeum Iluzji

Wystawa „Magiczny Zawrót Głowy” daje możliwość zapoznania się w prosty sposób z efektami optycznymi wprowadzającymi w świat iluzji. Znajduje się tu także wiele przedmiotów i zabawek związanych z iluzją.

13. Bulwar Nadmorski

Zbudowana w 1931 droga łącząca Władysławowo z Jastrzębią Górą, dziś jest okazją do dłuższego spaceru w towarzystwie otaczającej zieleni. Droga wykonana jest z kostki bazaltowej, łączy się z promenadą Światowida w Jastrzębiej Górze.

14. Muzeum Przyrodnicze Nadmorskiego Parku Krajobrazowego

Siedzibę stanowi dom adiutanta gen. Hallera, w kilku izbach można zapoznać się z wieloma ciekawostkami dotyczącymi Morza Bałtyckiego.

15. Sławutowo

Niewielka osada, w której znajduje się ciekawe miejsce, którym przenieś się można do pochodzącej z przełomu IX-X wieku osady. Z dużą dokładnością zrekonstruowano tu i pokazano uroki średniowiecznego życia. Można zapoznać się takimi średniowiecznymi rzemieślnikami jak kowal, piekarz, garncarz, tkacz czy zielarz. Ciekawe miejsce spełniające walory edukacyjne.

16. Plaża

To co najbardziej interesuje letnich przybyszów to plaża. Można wybrać spośród szerokiego wyboru miejsc plażowych w samym Władysławowie jak również udać się do pobliskich Chałup, Rozewia czy Jastrzębiej Góry. Każde z tych miejsc posiada niepowtarzalny urok.

17. Zatoka Pucko

Jest to kraina ulubiona przez zapalonych miłośników sportów wodnych typu windsurfingu i coraz popularniejszego kitesurfingu. Zatoka jest niezwykłym miejscem, ze względu na duże płycizny woda jest cieplejsza niż nad otwartym morzem, można brodząc po kolana w wodzie wyjść daleko od brzegu i jest to w pełni bezpieczne miejsce.

18. Tor cartingowy

Zwolennicy mocnych wrażeń mają możliwość skorzystania z liczącego 350 metrów długości toru cartingowego. Tor jest szeroki na 8-9 metrów i posiada wyprofilowane zakręty i żwirowe pułapki. Do dyspozycji są pojazdy o różnej mocy i przystosowane do różnej grupy wiekowej użytkowników.

Oceń artykułDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.