Polska

20 Najlepszych Atrakcji we Władysławowie w 2024

port

Władysławowo to jedyne w Polsce miasto, w którego granicach znajduje się dostęp do dwóch dużych obszarów wodnych. Od północny jest Bałtyk, a od południowo-wschodniej strony Zatoka Pucka. Miasto posiada port pełniący głównie funkcję portu rybackiego i jachtowej mariny. Położenie miasta sprawia, że jest ono dużym i chętnie odwiedzanym ośrodkiem wypoczynkowym.

1. Port rybacki

Statki, kutry, jachty pełnomorskie zawsze przyciągają turystów, tak też jest we Władysławowie. Chętnie odwiedzane miejsce, stąd można wybrać się w rejs po Bałtyku, na którejś z jednostek cumujących w porcie.

2. Korona Himalajów

Ciekawe miejsce, które w nietypowy sposób prezentuje najwyższe góry świata zdobyte przez Polaków. Bloki skalne wykonane z piaskowca specjalnie przywiezionego ze Szwecji. Każdy blok o wysokości od 2,5 do 4 metrów symbolizuje kolejny ośmiotysięcznik.

3. Aleja gwiazd sportu

Miejsce położenia nie przypadkowe, obok Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Cetniewie. Aleję wypełniają granitowe płyty z umieszczoną gwiazdą i nazwiskiem sportowca zasłużonego dla polskiego sportu.

4. Wieża widokowa

Budowla stanowiąca część Domu Rybaka, obecnie siedziby władz miasta. Wieża udostępniona jest dla turystów, na jej szczycie jest taras widokowy wyposażony w sprzęt optyczny umożliwiający obserwację całej okolicy. Wieża wznosi się 63 m n. p.m. z czego 45 metrów to sama budowla.

5. Muzeum motyli

3000 okazów motyli, chrząszczy, pluskwiaków, pająków, skorpionów i innych stawonogów, to wszystko można zobaczyć w 70 gablotach. Ciekawym uzupełnieniem jest kolekcja monet, zabawek, pamiątek tematycznie związanych ze światem owadów.

6. Latarnia morska

W niedaleko położonym Rozewiu podziwiać można latarnię morską. Wejście na jej wierzchołek to gwarancja ciekawego niezapomnianego widoku na morze i całą lądową okolicę

7. Wyprawa na Hel

Władysławowo stanowi bramę wjazdową na Półwysep Hel, udając się w tamtą stronę, podziwiać można jednocześnie widoki rozpościerające się na pełne morze i na zatokę

8. Jastrzębia Góra

Niecałe 10 minut drogi samochodem lub 9 kilometrów rowerem czy też pieszo, od Władysławowa znajduje się letniskowa wieś Jastrzębia Góra, uznana ostatnio za najdalej na północ wysunięty punkt Polski.

9. Jastarnia

Miejscowość turystyczna położona w połowie Półwyspu, oddalona o 20 kilometrów od Władysławowa to kolejne miejsce dla miłośników wspinania się po krętych schodach na szczyt latarni morskiej, którą tu znajdziemy.

10. Cetniewo

Dzielnica Władysławowa, w której najważniejszym miejscem jest Centralny Ośrodek Przygotowań Olimpijskich. Jak przystało na tego typu obiekt znaleźć tu można wszystko co ze sportem i odnową biologiczną związane.

11. Centrum pamięci gen. Hallera

Willa będąca przedwojenną własnością generała dziś stanowi centralne miejsce związane z życiem i działalnością Hallera. Zgromadzono tu wiele pamiątek związanych z generałem, na dziedzińcu domu odsłonięto pomnik upamiętniający pobyt generała w tym miejscu.

12. Muzeum Iluzji

Wystawa „Magiczny Zawrót Głowy” daje możliwość zapoznania się w prosty sposób z efektami optycznymi wprowadzającymi w świat iluzji. Znajduje się tu także wiele przedmiotów i zabawek związanych z iluzją.

13. Bulwar Nadmorski

Zbudowana w 1931 droga łącząca Władysławowo z Jastrzębią Górą, dziś jest okazją do dłuższego spaceru w towarzystwie otaczającej zieleni. Droga wykonana jest z kostki bazaltowej, łączy się z promenadą Światowida w Jastrzębiej Górze.

14. Muzeum Przyrodnicze Nadmorskiego Parku Krajobrazowego

Siedzibę stanowi dom adiutanta gen. Hallera, w kilku izbach można zapoznać się z wieloma ciekawostkami dotyczącymi Morza Bałtyckiego.

15. Sławutowo

Niewielka osada, w której znajduje się ciekawe miejsce, którym przenieś się można do pochodzącej z przełomu IX-X wieku osady. Z dużą dokładnością zrekonstruowano tu i pokazano uroki średniowiecznego życia. Można zapoznać się takimi średniowiecznymi rzemieślnikami jak kowal, piekarz, garncarz, tkacz czy zielarz. Ciekawe miejsce spełniające walory edukacyjne.

16. Plaża

To, co najbardziej interesuje letnich przybyszów to plaża. Można wybrać spośród szerokiego wyboru miejsc plażowych w samym Władysławowie, jak również udać się do pobliskich Chałup, Rozewia czy Jastrzębiej Góry. Każde z tych miejsc posiada niepowtarzalny urok.

17. Zatoka Pucko

Jest to kraina ulubiona przez zapalonych miłośników sportów wodnych typu windsurfingu i coraz popularniejszego kitesurfingu. Zatoka jest niezwykłym miejscem, ze względu na duże płycizny woda jest cieplejsza niż nad otwartym morzem, można brodząc po kolana w wodzie wyjść daleko od brzegu i jest to w pełni bezpieczne miejsce.

18. Tor cartingowy

Zwolennicy mocnych wrażeń mają możliwość skorzystania z liczącego 350 metrów długości toru cartingowego. Tor jest szeroki na 8-9 metrów i posiada wyprofilowane zakręty i żwirowe pułapki. Do dyspozycji są pojazdy o różnej mocy i przystosowane do różnej grupy wiekowej użytkowników.

19. Ocean Park

Około 20 hektarów terenu zostało wykorzystane na kompleks, który składa się głównie z modeli ssaków i ryb zamieszkujących podwodny świat. Dbając o najdrobniejsze szczegóły, modele te wzbudzają różne emocje – niektóre są zabawne, inne zaś przerażające, ale wszystkie przyciągają uwagę. W parku można zobaczyć rekiny, delfiny, foki, orki, żółwie, pingwiny oraz ośmiornice, ale największe wrażenie robi naturalnej wielkości model olbrzymiego wieloryba, który tryska wodą, przypominając w ten sposób prawdziwego mieszkańca oceanu.

20. Dolina Chłapowska

W Nadmorskim Parku Krajobrazowym znajduje się urokliwy wąwóz o nazwie Dolina Chłapowska. Podczas spaceru doliną, można podziwiać piękno dziewiczej przyrody oraz unikalne okazy roślin i zwierząt. Zarośla żarnowca (Cytisus scopartius) przeważają na zboczach i dnie wąwozu, a w okresie kwitnienia, czyli od maja do lipca, ich żółte kwiaty tworzą niezapomniany widok. Natomiast na wystawionych na południe stokach wąwozu, w jego dolnym odcinku, można spotkać roślinność suchych, napiaskowych muraw.

Ciekawostki o Władysławowie

  • Pierwsze wzmianki o osadnikach w tym miejscu pochodzą z XIII i XIV wieku. Istnieją informacje o istnieniu osady rybackiej.
  • Władysławowo dzieli się na 5 dzielnic: Śródmieście, Cetniewo, Hallerowo, Żwirowa i Szotland
  • W XVII wieku za sprawą Władysława IV miejsce to nabiera znaczenia, z powodu wybudowania portu wojennego i wzniesieniu fortów obronnych.
  • W latach 1936-1938 wybudowano port rybacki.
  • Port we Władysławowie pełni także funkcje rekreacyjne i turystyczne.
  • We Władysławowie powstała pierwsza kaszubskojęzyczna rozgłośnia radiowa – Radio Kaszëbë.
  • W porcie prowadzone jest przetwórstwo ryb, fabryka lodu i mączki rybnej.
  • We Władysławowie jest 5 kąpielisk nadmorskich.
  • W 2002 roku mieszkało tutaj około 14 700 osób. W 2017 roku mieszkało tutaj tylko 10 009 osób.

Atrakcje Władysławowa i najbliższych okolic