Ciekawostki

15 interesujących ciekawostek o Witoldzie Gombrowiczu

twarz witolda gombrowicza
źródło: Krzysztof Dybciak / Wikipedia

Witold Gombrowicz był polskim pisarzem i dramaturgiem, który przeszedł do historii jako jeden z najważniejszych twórców w polskiej literaturze. Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Witold Gombrowicz urodził się we wsi Małoszyce, ale kiedy był dzieckiem jego rodzina przeniosła się do Warszawy. Po ukończeniu gimnazjum studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim, a później około roku spędził w Paryżu.

2. W Polsce Gombrowicz rozpoczął aplikację sędziowską, ale bardzo szybko z niej zrezygnował. Skupił się na swoim debiucie literackim, ale nie był wciąż zadowolony z efektu, dlatego zniszczył pierwsze próby literackie.

3. „Pamiętnik z okresu dojrzewania” to zbiór opowiadań, którym zadebiutował w 1933 roku. Od tego momentu jest teksty pojawiały się w popularnej prasie, a on stał się stałym bywalcem popularnych warszawskich kawiarni.

4. Witold Gombrowicz miał wadę wymowy, która polegała na tym, że nie wymawiał litery „R”. Dodatkowo jego głos nie należał do przyjemnych i brzmiał bardzo nosowo. Do dziś zachowały się wywiady radiowe, dzięki którym można się o tym przekonać.

5. Tuż przed wybuchem drugiej wojny światowej jako dziennikarz wyruszył w dziewiczy rejs statku MS Chrobry do Ameryki Południowej. Wiadomości o ataku Niemiec na Polskę sprawiły, że postanowił przeczekać wojnę w Argentynie. Nie miał pojęcia, że będzie mieszkał w Buenos Aires aż do 1963 roku.

6. Jego życie w Buenos Aires nie było łatwe. Miewał problemy zdrowotne, a przede wszystkim finansowe. Zdarzały się okresy, kiedy żył na granicy ubóstwa.

7. Jeszcze przed wybuchem drugiej wojny światowej, w 1937 roku, powstała najsłynniejsza powieść Gombrowicza, a mianowicie „Ferdydurke”. Została ona nazwana wybitną jeszcze przed wybuchem wojny, a później przetłumaczono ją na kilkadziesiąt języków.

8. Mało kto wie o tym, że Witold to jego drugie imię, a właściwie nazywał się Marian Gombrowicz.

9. Przez osiem lat Witold Gombrowicz pracował w Argentynie w Banco Polaco, czyli argentyńskiej filli Banku Pekao.

10. W 1950 roku Gombrowicz nawiązał kontakt z Jerzym Giedryciem i w ten sposób zaczął pisywać do paryskiej „Kultury”. Najpewniej dzięki temu w Paryżu udało się nieco później wydać „Trans-Atlantyk” oraz „Ślub”, które stały się popularnymi utworami pisarza.

11. W 1964 roku Witold Gombrowicz spędzał czas w Paryżu, gdzie poznał dużo młodszą od siebie Ritę Labrosse. Pochodząca z Montrealu studentka literatury współczesnej została jego sekretarką, a później partnerką. Razem przenieśli się na południe Francji.

12. Pod koniec lat sześćdziesiątych dzieła Witolda Gombrowicza były już doceniane przez krytyków na całym świecie, a on sam otrzymał kilka prestiżowych nagród literackich. To właśnie wtedy nominowano go do literackiej Nagrody Nobla, ale przegrał jednym głosem z pisarzem japońskim.

13. Trzy z powieści Witolda Gombrowicza zostały sfilmowane, a są to „Pornografia” Jana Jakuba Kolskiego, „Ferdydurke” Jerzego Skolimowskiego oraz „Kosmos” Andrzeja Żuławskiego.

14. W 2004 roku Poczta Polska wydała znaczek z okazji setnej rocznicy narodzin pisarza.

15. Pisarz przez całe życie unikał określania własnej orientacji seksualnej.