Ciekawostki

10 Zaskakujących Ciekawostek o Witaminie D

łosoś

Witamina D odpowiada za odpowiednie kształtowanie się kości u niemowląt i dzieci, a także za pracę serca i wielu innych organów.

Należy do najważniejszych witamin z punktu widzenia człowieka.

Co warto o niej wiedzieć?

1. Produkcja

Produkcję witaminy D w organizmie może obniżać smog, a nawet złe warunki pogodowe. Przeszkodą w tej kwestii może być również ciemna karnacja, ponieważ osoby z jasną skórą syntetyzują jej znacznie więcej.

2. Skórna synteza

W przeciwieństwie do innych witamin, tę konkretną organizm ludzki jest w stanie wytwarzać samodzielnie dzięki procesowi skórnej syntezy. Wystarczą promienie słońca, aby uruchomić proces jej produkcji. Jest również dostarczana organizmowi w pożywieniu.

3. Występowanie

Naturalnie witamina D występuje w jajkach, serach, mleku oraz tłustych rybach, takich jak węgorz, łosoś, makrela czy śledź.

4. Wzmacnia Kości

Witamina D wzmacnia nie tylko kości, ale również odporność organizmu. Z kolei jej funkcje antyoksydacyjne powodują, że ma pozytywne działanie na kondycję oraz wygląd skóry.

5. Dodatek do kosmetyków

Związek ten powszechnie jest używany jako dodatek do kosmetyków takich jak kremy do rąk czy twarzy. Dzięki niemu skóra nabiera więcej elastyczności i jest mniej podatna na powstawanie zmarszczek. Samą witaminę stosuje się również miejscowo w przypadku łuszczycy.

6. Zapotrzebowanie

Zapotrzebowanie na witaminę D jest wyższe w przypadku dzieci, a także kobiet w ciąży. Dzięki niej zwiększa się szansa na to, że płód rozwinie się prawidłowo.

7. Niedobór

Niedobór witaminy może przypominać objawy depresji, a więc skutkować problemami z koncentracją, zmęczeniem i znacznym pogorszeniem nastroju.

8. Kąpiele słoneczne

Zażywanie kąpieli słonecznych między godziną 10 a 15 od maja do września doprowadzają do produkcji witaminy D w organizmie. Wystarczy 15 minut dziennie, jednak nie wolno wówczas stosować kremów z filtrem, który obniża syntezę o nieco ponad 99 procent.

9. Przedawkowanie

Aby przedawkować witaminę D, trzeba by spożyć dawkę cztery razy większą niż zalecana. W zupełnie skrajnych sytuacjach może wówczas dojść do zaburzenia pracy serca.

10. Hormon steroidowy

Pewne badania wykazują, że witamina D wcale nie jest witaminą, tylko hormonem steroidowym.