10 Interesujących ciekawostek o Witaminie A
Witamina A to związek, którego organizm potrzebuje, aby człowiek mógł cieszyć się dobrym wzrokiem i zdrową skórą.
Pomaga również w procesie wzrostu wśród dzieci i młodych ludzi. Trafia do organizmu z żywnością, jest przez niego produkowana, a także dodawana do kremów i innych kosmetyków.
Co warto o niej wiedzieć?
1. Retinol
Najważniejszą substancją witaminy A jest retinol, który często błędnie używany jest jako jej synonim.
2. Wolne rodniki
Witamina A skutecznie neutralizuje wolne rodniki, wpływa pozytywnie na kondycję włosów, skóry i paznokci, a także zapobiega pogorszeniu wzroku. Często nazywana jest witaminą młodości.
3. Wzrok
Niedobór witaminy A skutkuje pogorszeniem się wzroku, a w skrajnych sytuacjach nawet kurzą ślepotą. Ponadto może skutkować łuszczycą, łamliwością paznokci i rogowaceniem skóry.
4. Kobiety
Kobiety, które przyjmują środki antykoncepcyjne, potrzebują mniej witaminy A. Z kolei kobiety w ciąży mogą przyjmować ją wyłącznie pod kontrolą lekarza, ponieważ zbyt wysokie dawki mogą doprowadzić do komplikacji podczas porodu.
5. Przyswajalność
Witamina A powinna być brana podczas posiłku, w którym nie brakuje tłuszczu. To właśnie on sprawia, że jest lepiej przyswajana.
6. Naturalne źródło
Naturalnym źródłem witaminy A są między innymi wątróbka drobiowa i wieprzowa, żołądki i serduszka drobiowe, tran, szpinak, jarmuż oraz żółtka jaj.
7. Wątroba
Witamina A gromadzi się w wątrobie, a jej nadmiar może być toksyczny dla człowieka. Najczęstsze objawy przedawkowania witaminy A to żółta skóra, wypadanie włosów, powiększenie śledziony i wątroby, a także drażliwość. W wątrobie niedźwiedzia polarnego znajduje się tak dużo witaminy A, że jej zjedzenie byłoby śmiertelne dla człowieka i innych zwierząt.
8. Składnik kosmetyków pielęgnacyjnych
Witamina A często stanowi składnik kosmetyków pielęgnacyjnych. Kremy, które ją zawierają, zwiększają elastyczność skóry i redukują drobne zmarszczki.
9. Beta-karoten
Ludzki organizm potrafi wytwarzać witaminę A z beta-karotenu, który występuje naturalnie w marchewce, batatach czy pomarańczowych warzywach.
10. Dieta Eskimosów
Dieta Eskimosów jest wyjątkowo bogata w witaminę A, ponieważ jedzą oni dużo ryb oraz mięsa zwierząt, które rybami się żywią. Dodatkowo zazwyczaj są to ryby tłuste, a tłuszcz wpływa pozytywnie na przyswajanie witaminy.