Polska

37 Najlepszych Atrakcji w Wiśle i Okolicach w 2024 🏞️

Wisła Jawornik
fot. D T G / Wikipedia

W Wiśle i jej malowniczych okolicach ukrywa się całe mnóstwo fascynujących miejsc i atrakcji turystycznych, które zapadają w pamięć na długo. Nie tylko jest to kraina sportu z takim majestatycznym obiektem, jak skocznia narciarska „Malinka im. Adama Małysza”, ale także miejsce kultury i tradycji z jego aleją gwiazd sportu. Dla tych, którzy pragną połączyć relaks z aktywnym spędzaniem czasu, Wiśla oferuje niezliczone szlaki turystyczne, doskonałe stoki narciarskie, ekscytujące trasy do biegania oraz urokliwe ścieżki do jazdy konnej. Zatem, jeżeli planujesz wizytę w tej części Polski, oto lista niezastąpionych atrakcji w Wiśle i okolicach:

1. Rynek w Wiśle

Rynek w Wiśle to centralny plac miasta Wisła, który powstał w okresie międzywojennym, kiedy to miasto zaczynało się rozwijać jako popularne miejsce letniskowe. Na placu znajduje się fontanna oraz wiele kramów z pamiątkami i rękodziełem. Plac ten nosi także nazwę Plac Bogumiła Hoffa.

Adres: 1 Maja 55

2. Zabytkowy Park Przygód

Jest częścią Parku Kopczyńskiego i został zbudowany w ramach unijnego projektu „Zacznij zwiedzanie Polski od źródeł. Rewitalizacja Parku Kopczyńskiego w Wiśle”. W parku znajdują się miniatury charakterystycznych budowli miast położonych wzdłuż rzeki Wisła, wykonane z kolorowej, szklanej mozaiki. Park ten jest popularnym miejscem dla turystów i mieszkańców miasta.

Zobacz na mapie

3. Park Kopczyńskiego

Park zdrojowy, który znajduje się w centrum miasta, wzdłuż rzeki Wisła. Park ten został zrewitalizowany i posiada wiele ścieżek spacerowych, które prowadzą do różnych atrakcji, takich jak Zabytkowy Park Przygód, amfiteatr czy Bulwar Księżycowy. Park ten jest także miejscem, gdzie organizowane są różne imprezy i festiwale.

Adres: bulwar Księżycowy

4. Zielona Wiślańska Ciuchcia

Zielona Wiślańska Ciuchcia to atrakcja turystyczna w Wiśle, oferująca przejażdżki kolejką turystyczną. Ciuchcia ma postój w centrum miasta, niedaleko Domu Zdrojowego. Na przystanku Ciuchci nie ma typowego rozkładu jazdy, tylko wielka tarcza zegarowa a nad nią napis następny odjazd o godzinie. Proponowane trasy zwiedzania to Wisła Centrum – Skocznia Narciarska im. A. Małysza – Mała i Duża Zapora – Zameczek Prezydencki – Wodospad – Wisła Centrum.

Adres: 1 Maja 55

5. Pałacyk Myśliwski Habsburgów

Drewniany pałacyk myśliwski, który jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych budowli w Wiśle. Zbudowano go w latach 1897-98 na polecenie arcyksięcia Fryderyka Habsburga, miał on służyć za domek myśliwski. Budynek utrzymany jest w stylu tyrolskim. Pałacyk stał kiedyś wśród lasów Beskidu Śląskiego, a do Wisły trafił dopiero w 1986 roku. Obecnie pałacyk jest otwarty dla turystów i można zwiedzić jego wnętrze.

Adres: Lipowa 4A

6. Jaskinia Malinowska 1080 m n.p.m.

Jaskinia położona w Beskidzie Śląskim, niedaleko Wisły. Jest to jaskinia o długości około 300 metrów, udostępniona dla turystów w 1968 roku. Na jej trasie znajdują się wąskie przesmyki, strome korytarze i zjawiska krasowe. Jaskinia Malinowska 1080 m n.p.m. jest popularnym celem wycieczek zarówno dla turystów, jak i dla miłośników speleologii.

Zobacz na mapie

7. Wiadukt kolejowy Wisła Głębce

Imponująca konstrukcja znajdująca się na południowej części miasta Wisła. Most ten został wybudowany w latach 1931-1933 nad potokiem Łabajów, a jest to murowana konstrukcja o długości 122 metrów i wysokości 25 metrów. Wiadukt oparty jest na sześciu masywnych filarach, które pozwoliły na stworzenie siedmiu łuków. Wspomniany most jest bardzo popularnym miejscem wśród turystów, którzy często decydują się na przejazd pociągiem pod wiaduktem lub na obserwację konstrukcji z góry. Na miejscu znajduje się również stacja kolejowa Wisła Głębce, która stanowi punkt wyjściowy dla wielu wycieczek górskich.

Adres: Turystyczna 2

8. Aleja Gwiazd Sportu

Specjalna aleja utworzona w celu upamiętnienia otwarcia skoczni narciarskiej im. Adama Małysza w Malince. Znajduje się ona w centrum miasta Wisła i tworzą ją pamiątkowe tablice wykonane z brązu, umieszczone na głównym deptaku przy wiślańskim rynku (Pl. Hoffa). Tablice te upamiętniają znane postacie sportowe związane z narciarstwem, w tym zarówno polskie, jak i zagraniczne gwiazdy. Aleja Gwiazd Sportu to ważne miejsce dla miłośników narciarstwa i sportu, którzy przyjeżdżają do Wisły.

Adres: 1 Maja 3

9. Muzeum Beskidzkie im. A. Podżorskiego

Placówka znajdująca się w centrum miasta Wisła, w zabytkowym budynku dawnej karczmy z 1794 roku. Muzeum prezentuje kulturę i tradycje górali śląskich, a w jego zbiorach znajdują się m.in. rękodzieła artystyczne, przedmioty codziennego użytku, a także dokumenty i fotografie związane z historią regionu. W muzeum można również zobaczyć wystawy czasowe z różnych dziedzin sztuki i kultury. Muzeum Beskidzkie im. A. Podżorskiego to ważne miejsce dla miłośników historii i kultury regionu, którzy chcą poznać jego tradycje i zwyczaje.

Adres: Pawła Stellera 1

10. Kaskady Rodła

Zespół około 25 naturalnych wodospadów i progów rzecznych na Białej Wisełce, znajdujący się w dzielnicy Wisła Czarne, na północno-zachodnich stokach Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim. Wysokość Kaskad Rodła na Białej Wisełce waha się od 0,5 do 5 metrów, a nachylenie koryta rzeki jest tu duże i wynosi 8-10%. Kaskady te uważane są za najpiękniejszy zespół naturalnych progów wodnych nie tylko w Beskidzie Śląskim, ale w całych Beskidach.

Zobacz na mapie

11. Pomnik Źródeł Wisły w Wiśle

Tu właśnie bierze swój początek Królowa polskich rzek – Wisła. Pomnik ten znajduje się na stokach Baraniej Góry w Wiśle i został wzorowany na pierwowzorze, którego prace nad budową rozpoczęły się w 1936 roku. Pomnik ten został odsłonięty w 2014 roku po rewitalizacji parku Kopczyńskiego.

Adres: 1 Maja 37

12. Zapora Wisła Czarne

Zbiornik wodny zlokalizowany w Wiśle Czarnym na rzece Wisła, powstały dzięki budowie zapory na Jeziorem Czerniańskim. Zbiornik ten pełni funkcję regulacyjną, chroniąc okoliczne miejscowości przed powodziami. Zapora Wisła Czarne jest jednym z największych zbiorników wodnych w Polsce i jednocześnie jednym z najważniejszych obiektów hydrotechnicznych w kraju.

Adres: Osiedle Noclegi 2

13. Trzy Kopce Wiślańskie 810 m n.p.m.

Niewielki, ale ważny szczyt w paśmie Beskidu Śląskiego, który stanowi zwornik dla czterech różnych grani. Na szczycie znajdują się trzy kamienie graniczne, które dają nazwę górze. Na Trzy Kopce Wiślańskie prowadzą liczne szlaki turystyczne, między innymi z centrum Wisły można dostać się na szczyt za pomocą szlaku żółtego w niecałe 2 godziny spokojnego marszu. Z góry roztacza się szeroka panorama na szczyty Beskidu Śląskiego, m.in. Skrzyczne, Równicę, Stary Groń w Brennej, Orłową czy Czantorię.

Zobacz na mapie

14. Wiszący mostek

Wiszący mostek w Wiśle to atrakcja turystyczna, która znajduje się na trasie spacerowej przez malowniczą Dolinę Dziechcinki. Mostek łączy przeciwległe brzegi rzeki, a jego konstrukcja została wykonana z drewna, co dodaje mu uroku. Przejście po mostku daje wrażenie lekkiego kołysania się i może dostarczyć niezapomnianej przygody.

Zobacz na mapie

15. Plac Hoffa

Znajduje się na nim wiele sklepów, restauracji, kawiarni oraz liczne punkty usługowe. Plac Hoffa jest także miejscem organizacji różnych wydarzeń kulturalnych i artystycznych, takich jak koncerty, festiwale czy wystawy. Warto również zwrócić uwagę na piękne widoki na okolicę, jakie można podziwiać z Placu Hoffa.

Adres: 1 Maja

16. Syrenka

Syrenka to symbol Wisły, a dokładniej mówiąc jej reprezentantka na herbie miasta. Jest to postać mityczna, która utożsamiana jest z wodą i wiąże się z legendą o Warsie i Sawie, dwóch braciach, którzy założyli Warszawę i Kraków. Według legendy Wars został zabity przez swojego brata, a jego ciało wyrzucono do Wisły. Saw próbował ratować brata, ale zamiast tego został zamieniony w kumę wodną, czyli syrenkę, która miała strzec Warsa i dbać o bezpieczeństwo mieszkańców miasta.

Zobacz na mapie

17. Mała Zapora – Wiślańska Niagara

Niewielka zapora wodna zbudowana na rzece Wiśle, znajdująca się około 1,5 km poniżej Jeziora Czerniańskiego. Zapora ta powstała blisko 20 lat przed tamą spiętrzającą Czarną i Białą Wisełkę, czyli zapora Czarną Sylwia. Mała Zapora z wodospadem nazywana jest także Wisłańską Niagara. Jest to piękne miejsce, które warto odwiedzić, aby podziwiać urokliwy krajobraz oraz spokojnie odpocząć na łonie natury.

Adres: Czarne

18. Zamek Zagadek Escape Rooms

Escape roomy to pomieszczenia, w których uczestnicy muszą rozwiązywać zagadki i łamać kody, aby wydostać się z zamkniętego pokoju. Zamek Zagadek w Wiśle oferuje wiele różnych scenariuszy gier, które zachęcają do myślenia i współpracy w grupie. To świetna propozycja dla osób, które chcą połączyć przyjemne z pożytecznym oraz poszerzyć swoje umiejętności logicznego myślenia.

Adres: Lipowa 4A

19. Jaskinia Salmopolska

Interesująca atrakcja turystyczna położona na zachodnich stokach schodzących z Przełęczy Salmopolskiej w stronę Wisły w Beskidzie Śląskim. Jaskinia została odkryta podczas robót drogowych przy trasie prowadzącej z Wisły do Szczyrku. Ma ona długość około 1009,5 metrów. Warto zwrócić uwagę, że na terenie jaskini znajdują się cenne formacje geologiczne, jak również liczne nietoperze.

Zobacz na mapie

20. Wieża widokowa Barania Góra

Znajduje się na najwyższym szczycie w mieście i drugim najwyższym szczycie Beskidu Śląskiego. Wzniesienie wieży wynosi około 1220 metrów nad poziomem morza. Z wieży rozciąga się piękny widok na Beskidy, Tatry oraz pobliskie jezioro. Jest to doskonałe miejsce dla osób ceniących sobie piękno przyrody oraz malownicze krajobrazy.

Zobacz na mapie

21. Willa Ochorowiczówka – Muzeum Magicznego Realizmu

Unikalne muzeum, które poświęcone jest postaci wybitnego naukowca Juliana Ochorowicza. Muzeum powstało w 2017 roku, w setną rocznicę śmierci naukowca. W muzeum prezentowane są prace artystów związanych z nurtem surrealizmu oraz cenne eksponaty związane z życiem i twórczością Juliana Ochorowicza. Willa, w której znajduje się muzeum, jest również pięknie położona wśród gór Beskidu Śląskiego, co dodatkowo podkreśla jej wyjątkowość.

Adres: Juliana Ochorowicza 6

22. Soszów – Wisła Ski&Bike

Duży ośrodek narciarski położony w Wisły-Soszowie w Beskidzie Śląskim. Oferuje on sześć tras narciarskich o różnym stopniu trudności – trzy niebieskie, jedną czerwoną i dwie czarne. Najdłuższa z tras ma ponad 6 km długości. Na terenie ośrodka działa również szkoła narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu. Ośrodek posiada pięć wyciągów, w tym jedną kanapę czteroosobową. W sezonie zimowym ośrodek oferuje także jazdy nocne oraz sztuczne naśnieżanie.

Adres: Dolna stacja kolei linowej Soszów, Cieślarów 30

23. Ośrodek narciarski Nowa Osada

Kolejny duży ośrodek narciarski w Wiśle położony w Dolinie Białej Wisełki. Oferuje on sześć tras narciarskich, w tym jedną czerwoną, trzy niebieskie i dwie czarne. Długość najdłuższej trasy to 3,7 km. Ośrodek posiada również czteroosobową kolejkę krzesełkową o długości 800 metrów oraz wyciągi narciarskie dla dzieci i początkujących. Na terenie ośrodka działa również szkoła narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu.

Adres: Na Stoku 17

24. Stecówka

Wzniesienie o wysokości 931 m n.p.m. położone na granicy między Wisłą a Ustroniem. Zimą na Stecówce działa niewielki ośrodek narciarski z dwoma trasami narciarskimi o łącznej długości około 1,5 km. Na terenie ośrodka działa również wypożyczalnia sprzętu narciarskiego. Poza sezonem zimowym Stecówka jest popularnym celem wycieczek pieszych i rowerowych, ze względu na malownicze położenie i widoki na Beskid Śląski.

Zobacz na mapie

25. Górski Park Równica – Ustroń

Kompleks rekreacyjno-rozrywkowy położony na górze Równicy w Ustroniu. W skład parku wchodzi całoroczny tor saneczkowy typu Roller Coaster o długości 600 metrów, zjeżdżalnia dla dzieci, quady, kino sferyczne oraz kino 7D. Górski Park Równica oferuje również obiekt noclegowy i restaurację.

Adres: Równica 20, Ustroń

26. Letni tor saneczkowy Czantoria – Ustroń

Atrakcja turystyczna położona w Ustroniu, na stoku Czantorii. Tor ma długość 710 metrów, a różnica poziomów wynosi 50 metrów. Na torze można doświadczyć dużych emocji i wspaniałej zabawy. Letni tor saneczkowy to idealna atrakcja dla dzieci i dorosłych.

Adres: 3 Maja 130, Ustroń

27. Stacja Narciarska Skolnity Ski & Bike Park

Ośrodek rowerowo-narciarski w centrum Wisły, który należy do Grupy Pingwina. Ośrodek oferuje czteroosobową kolejkę krzesełkową o długości 800 metrów, która jest czynna przez cały rok i stanowi idealne miejsce do zdjęć z piękną panoramą Wisły w tle. Na terenie ośrodka do dyspozycji narciarzy i snowboardzistów są szkoła narciarska, wypożyczalnia sprzętu, serwis sprzętu zimowego oraz bezpłatny parking.

Adres: Kolejowa

28. Dolina Białej Wisełki

Malownicza dolina, która znajduje się w Wiśle. To popularne miejsce turystyczne, które przyciąga rzesze turystów zarówno latem, jak i zimą. Dolina ta słynie z pięknych krajobrazów, przez które przepływa potok Biała Wisełka. To doskonałe miejsce na długie spacery, wycieczki rowerowe czy jazdy konne. Zimą można tu również skorzystać z kuligów, które są jednym z największych atrakcji turystycznych w regionie.

Adres: Połomska

29. Rezydencja Prezydenta RP – Zamek Górny

Historyczna rezydencja prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej. Zamek został wybudowany w latach 1929-1930 w miejscu spalonego drewnianego zameczku myśliwskiego Habsburgów. To jedno z najważniejszych zabytków Wisły i popularne miejsce turystyczne, w którym można podziwiać piękne widoki na Beskidy.

Adres: Zameczek

30. Leśny Park Niespodzianek – Ustroń

Atrakcyjne miejsce w Ustroniu, które szczególnie przypadnie do gustu najmłodszym turystom. To interaktywny park rozrywki, w którym można przeżyć niezapomniane przygody, uczestnicząc w różnego rodzaju zabawach, konkursach i grach. To idealne miejsce na spędzenie czasu w rodzinnej atmosferze i ciekawa atrakcja dla dzieci i dorosłych.

Adres: Zdrojowa 16, Ustroń

31. Galeria „Sportowe Trofea Adama Małysza”

Prywatne muzeum sportowe, którego właścicielem jest Adam Małysz – polski skoczek narciarski i wielokrotny medalista olimpijski i mistrzostw świata. W muzeum można zobaczyć wiele cennych eksponatów, takich jak medale zdobyte przez Małysza na różnych zawodach, kombinezony oraz sprzęt narciarski.

Adres: 1 Maja 48A

32. Skocznia narciarska „Malinka” im. Adama Małysza

jedna z największych i najważniejszych skoczni narciarskich w Polsce. Znajduje się na północnym stoku zakończenia grzbietu Cienków, na wysokości 630 m n.p.m. i posiada punkt konstrukcyjny K120 oraz rozmiar HS 134. Skocznia ta jest jedną z dwóch – obok Wielkiej Krokwi w Zakopanem – dużych skoczni narciarskich w Polsce. Na skoczni odbywają się różne zawody narciarskie, w tym Puchar Świata w skokach narciarskich. Skocznia jest również dostępna dla turystów, którzy chcą zobaczyć ją z bliska i poczuć na własnej skórze klimat profesjonalnego skakania.

Adres: Malinka 4

33. Wyciąg narciarski SKI Siglany

Jeden z popularniejszych wyciągów narciarskich w Wiśle. Znajduje się on w rejonie dolnej stacji kolejki linowej na Czantorię, na stokach wzniesienia Siglany. Wyciąg ten ma długość około 800 metrów i przewyższenie wynoszące około 180 metrów. Na trasie znajduje się kilka różnych poziomów trudności, dzięki czemu jest on odpowiedni zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych narciarzy. Wyciąg jest czynny w okresie zimowym w godzinach 9:00 – 21:00.

Adres: Siglanów

34. Amfiteatr im. Stanisława Hadyny

Sala widowiskowa, która mieści około 2500 widzów. Nazwa obiektu pochodzi od imienia patrona – Stanisława Hadyny, znanego polskiego kompozytora, dyrygenta, muzykologa i pisarza, który był związany z Wisłą. Na terenie amfiteatru znajduje się pomnik Stanisława Hadyny, a sam obiekt wyróżnia się nie tylko świetną akustyką, ale również ciekawym wyglądem. Po renowacji w 2010 roku amfiteatr uzyskał zadaszenie i wygodne miejsca siedzące. W okolicy można znaleźć liczne punkty gastronomiczne.

Zobacz na mapie

35. Parafia Rzymskokatolicka Znalezienia Krzyża Świętego

Parafia Rzymskokatolicka Znalezienia Krzyża Świętego w Wiśle-Głębcach to miejscowość położona w okolicy Wisły, gdzie znajduje się kościół pw. Znalezienia Krzyża Świętego. Na stronie internetowej parafii można znaleźć informacje o mszach świętych, sakramentach oraz innych wydarzeniach organizowanych przez parafię.

Adres: Kopydło 103A

36. Źródło Karola 460 m n.p.m. – Ustroń

Źródło Karola to nazwa punktu widokowego w Ustroniu, który znajduje się na wysokości 460 m n.p.m. Z tego miejsca można podziwiać piękne widoki na okoliczne góry i lasy. W pobliżu Źródła Karola znajdują się również inne atrakcje turystyczne, takie jak szlaki turystyczne, wyciągi narciarskie i termy.

Adres: Ustroń

37. Tropikana

Park wodny, który znajduje się w Wiśle w luksusowym Hotelu Gołębiewskim. Obiekt oferuje wiele atrakcji, które umilą czas spędzany na wakacjach czy w weekendy. Wśród basenów w parku wodnym Tropikana znajduje się 25-metrowy basen pływacki z pięcioma torami o szerokości 12 metrów oraz niecka rekreacyjna z wieloma urządzeniami do różnych typów hydromasażu. Poza tym w parku znajdują się brodziki, baseny zewnętrzne, różne jacuzzi, sauny, zjeżdżalnie i wiele innych atrakcji. Korzystać z tych atrakcji mogą nie tylko goście hotelowi, ale również wszyscy chętni, którzy chcą odpocząć od górskich wędrówek i spędzić czas z rodziną. Park wodny Tropikana jest także atrakcją całoroczną, w zimie oferuje kilkanaście stoków narciarskich o różnym poziomie trudności, a w lecie przepiękne widoki na góry.

Adres: Aleja księdza Biskupa Juliusza Bursche 3