Europa

10 najlepszych atrakcji w Wilnie i okoliach

Wilno

Wilno to stolica Litwy, która ma dla Polaków ogromne znaczenie. Najbardziej kojarzona jest przede wszystkim z Adamem Mickiewiczem i Ostrą Bramą.

Można powiedzieć, że Wilno to wielonarodowe miasto, gdyż poza Litwinami, można tu spotkać również Polaków i Rosjan.

Stolica oferuje bardzo wiele ciekawych zabytków, które powinien zobaczyć każdy turysta, odwiedzający to wspaniałe miasto. Jeśli interesują Cię, najbardziej znane zakątki Wilna, to zapraszam do zapoznania się z poniższym tekstem.

1. Symbol miasta, czyli gotycką basztę Zamku górnego można dostrzec niemal z każdego miejsca w Wilnie, gdyż znajduje się na szczycie Góry Zamkowej. Na szczyt ten, prowadzą trzy drogi, z czego najlepiej jest skorzystać po prostu z kolejki, ponieważ pozostałe dwie są dosyć długie. Zachowały się tu – oprócz wieży – resztki murów, co stanowi pozostałość po gotyckim pałacu. Z wieży i wzgórza roztacza się wspaniały widok na panoramę miasta.

2. Bez wątpienia, warto odwiedzić Cmentarz Na Rossie, gdzie znajduje się mauzoleum matki Józefa Piłsudskiego oraz jego serce, pochowane przy niej. Cmentarz ten, jest pełen nagrobków z nazwiskami znanych osób, które do dzisiaj pamięta historia. Jest to piękne miejsce, położone na kilku pagórkach.

3. Pałac Wielkich Książąt Litewskich jest jedną z nowszych wileńskich atrakcji. Po kilkuset latach, dawna siedziba władców Litwy została odbudowana i od 2013 roku jest dostępna dla turystów. Na placu przed pałacem, można zobaczyć pomnik założyciela Wilna i Wielkiego Księcia Litewskiego – Giedymina.

4. Pozycją obowiązkową dla turystów jest Ostra Brama. To wzniesiona w latach 1503 – 1514 gotycka brama, stanowiąca pozostałości po dawnych miejskich fortyfikacjach, razem z fragmentem muru obronnego, który do niej przylega. Główną atrakcję tego miejsca, jest obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej, umieszczony w małej kaplicy. Pochodzi on z XVII i przez miejscową społeczność jest uważany za cudowny.

5. Kolejnym obowiązkowym punktem do zobaczenia, jest bazylika archikatedralna, która stanowi jeden z symboli Wilna i jest najczęściej wykorzystywanym motywem na pocztówkach. W mieście przeważa barokowa architektura, dlatego klasycystyczny kościół z białą wieża, wyróżnia się na tle otoczenia. Właśnie w tym miejscu byli koronowani wielcy litewscy książęta. Świątynia był wielokrotnie palona, a obecny jej wygląd jest efektem przebudowy, do której doszło na przełomie VIII i XIX wieku. We wnętrzu znajdują się liczne posągi, natomiast w podziemiach można zobaczyć mauzoleum królewskie z grobami Barbary Radziwiłłówny i Aleksandra Jagiellończyka. Najcenniejszą częścią bazyliki jest Kaplica Kazimierzowska, której barokowy wystrój stanowi kontrast dla surowego wnętrza świątyni. Inicjatorem budowy kaplicy był król Zygmunt Waza.

6. Cerkiew Świętego Ducha jest główną prawosławną świątynią na Litwie, i jednocześnie stanowi miejsce pochówku dla Jana, Antoniusza i Eustachego – trzech prawosławnych świętych. Początkowo, świątynia ta, była zbudowana z drewna, jednak w roku 1634, król Władysław IV, zezwolił na przebudowę, w wyniku której, powstała murowana cerkiew. W latach późniejszych, jeszcze wielokrotnie dochodziło do jej odnawiania. Na szczególną uwagę zasługuje wnętrze tej budowli oraz nastrój panujący w środku.

7. W Wilnie znajdzie się także coś dla miłośników nauki, a mianowicie Vilnil, czyli Wileńskie Muzeum Iluzji. Zarówno mali zwiedzający, jak i Ci starsi, spędzą tu wspaniały czas, dzięki wyspecjalizowanej obsłudze, która wyjaśnia każde zjawisko.

8. Podczas pobytu w Wilnie, nie można zapomnieć o Uniwersytecie Wileńskim, który został założony w 1579 roku przez króla Stefana Batorego. Jest on, jednym z najstarszych uniwersytetów w Europie Środkowo – Wschodniej. Piotr Skarga był pierwszym rektorem, a wśród studentów można wymienić, między innymi: Juliusza Słowackiego, Czesława Miłosza czy Adama Mickiewicza. Kompleks tworzy 16 gmachów i 13 dziedzińców. Warto zwiedzić tu wspaniałą bibliotekę i księgarnię, zaś w holu prowadzącym do Centrum Lituanistycznego, znajdują się freski przedstawiające sceny z litewskiej mitologii i powstałe w latach 1976 – 1985. Będąc już na terenie uniwersytetu, należy zobaczyć też kościół św. Jana Chrzciciela i św. Jana Apostoła i Ewangelisty, który powstał w 1427 roku.

9. Przy alei Giedymina, znajduje się Muzeum Pieniądza. Nawet jeśli tematyka związana z finansami, nie do końca Cię interesuje, to jednak warto spędzić tam trochę czasu. Co ważne, trzeba sprawdzić wcześniej dokładny adres, ponieważ nie jest ono najlepiej oznakowane. W skład muzeum wchodzi pięć całkiem niedużych sali, na których prezentowana jest historia nie tylko litewskiej waluty, ale także tej światowej. Co ciekawe, jest tu wiele elementów interaktywnych, m. in. można własnoręcznie wykuć monetę czy dowiedzieć się ile kosztowałby każdy z nas, gdyby był zrobiony z platyny czy ze złota. Interesująca jest też piramida z monet, która znalazła się nawet w Księdze Rekordów Guinnessa.

10. W centrum Wilna, obok Placu Katedralnego, znajduje się Ogród Bernardynów. Przechodząc przez jego bramę, można natychmiast zapomnieć, że jest się w mieście. Obecnie park ma powierzchnię 9 hektarów, a przeprowadzona modernizacja pozwoliła na remont alejek, założenie kwietników, rabatek i grządek z leczniczymi ziołami, które nawiązują do tych rosnących u zakonników. Ogród został wyposażony również w ławki i w strefę rekreacyjną. Są tu korty tenisowe, trzy place zabaw, kawiarnie, fontanny, staw, rosarium i alpinarium. Cała aranżacja parku, daje poczucie relaksu i zachęca do spędzenia tutaj długich godzin.