10 najlepszych atrakcji dla dzieci w Wielkopolskim w 2023 roku

tygrys

Województwo wielkopolskie, leży w środkowo-zachodniej części Polski. Znajduje się w dorzeczu środkowej Warty, na Pojezierzu Wielkopolskim i na Nizinie Południowowielkopolskiej. Stolicą Wielkopolski i siedzibą władz, jest miasto Poznań. To miasto o wiekowej tradycji, pełne tajemnic, niezwykłych zabytków historycznych i śladów historii. Wielkopolska jest miejscem idealnym na wakacyjne zwiedzanie z całą rodziną.

1. Zoo w Poznaniu

Poznań słynie z wielu różnych obiektów i ciekawych miejsc, ale miejscem szczególnie polecanym dla dzieci, jest poznańskie Zoo. To bardzo dużych rozmiarów obiekt. Poznańskie zoo ma bardzo długą i ciekawą historię, powstało już w latach 1871 roku, wiąże się z tym zabawna historia. Zoo było przez lata rozbudowywane, aż w roku 1974 roku powstało Nowe Zoo. Obecnie na terenie zoo mieszkają przedstawiciele różnych gatunków zwierząt.

2. Mosińska Kolej Drezynowa

Każde dziecko kochające pociągi, chętnie przejedzie się Mosińską Koleją Drezynową. To wyjątkowa atrakcja, która mocno angażuje uczestników podróży. Drezyny – pojazdy kursujące po torach w samym centrum Wielkopolskiego Parku Narodowego, mają napęd rowerowy. Ich obsługa jest bardzo prosta. Kursując z dzieckiem w drezynie po parku, można nacieszyć się ciszą i spokojem a przy okazji dobrze się bawić.

3. Rogalowe Muzeum i Muzeum Czekolady w Poznaniu

Wszystkie dzieci kochają słodycze, dlatego zwiedzając Wielkopolskę, koniecznie trzeba je zabrać do Poznania, do Rogalowego Muzeum i Muzeum Czekolady. Te dwa obiekty na pewno zachwycą każde dziecko, W Muzeum Rogalowym, można się przyjrzeć produkcji słynnych rogali świętomarcińskich. Co więcej dzieci mogą same spróbować je zrobić i oczywiście je degustować. Podobne atrakcje czekają w Muzeum Czekolady, gdzie można poznać historię powstania czekolady, przyjrzeć się procesowi jej wyrabiania i spróbować czekoladowych rarytasów.

4. Średzka Kolej Powiatowa

Dzieci uwielbiają duże pojazdy, a lokomotywy są dla nich wyjątkową atrakcją. Średzka Kolej Powiatowa ma 14 km. Podróż w wagonie zabytkowego parowozu, pośród niezwykłych krajobrazów, jest niezwykłym przeżyciem. Jest to podróż całkowicie w stylu retro, poza tym w Zaniemyślu kolej zatrzymuje się na małą przerwę, wtedy można wyskoczyć z dziećmi na lody.

5. Westernland

Bardzo rozrywkową atrakcją dla dzieci w każdym wieku, jest Westerland. To miasteczko westernowe, które znajduje się w miejscowości Chocz w Wielkopolsce. W miasteczku tym na dzieci czeka mnóstwo atrakcji, a wśród nich: płukanie złota, rzut tomahawkiem, rzut podkową, indiański tor przeszkód, ranczo dmuchańców, quady dla dzieci, własna podobizna na liście gończym, sztuczne krowy do dojenia i mnóstwo innych atrakcji, którymi będą zachwycone dzieci w każdym wieku. A dla rodziców znajdzie się tu miejsce na odpoczynek w klimatycznych lokalach gastronomicznych.

6. Wielkopolski Park Etnograficzny

Jednym z najciekawszych miejsc, przedstawiających historię chłopskiej kultury na terenach Wielkopolski, jest Wielkopolski Park Etnograficzny. Na terenie skansenu, znajdują się budynki mieszkalne, gospodarcze oraz budynki kulturowe. Wszystkie budynki pochodzą z przełomu XVIII i XIX wieku. Budynki są w pełni wyposażone, można się więc z bliska przyjrzeć meblom i sprzętom codziennego, domowego użytku w tamtych czasach. W skansenie odbywa się wiele imprez kulturalnych, które nawiązują do cyklu życia dawnej wsi, na przykład Zielone Świątki.

7. Noc Świętojańska w Poznaniu

Poznań jest jednym z najciekawszych miejsc w Wielkopolsce, nie tylko dla dorosłych ale także dla dzieci. W Poznaniu przez cały rok dużo się dzieje, ale szczególnym wydarzeniem w którym warto wziąć udział razem z dziećmi, jest Noc Świętojańska. Obchody tego święta trwają w Poznaniu trzy dni, rozpoczynają się Sobotką, potem jest Noc Kupały a na koniec tradycyjna Noc Świętojańska. Całe wydarzenie odbywa się nad brzegiem Warty po zmierzchu. Wtedy według tradycji puszcza się na wodzie lampiony i wianki. Jest to magiczne wydarzenie.

8. Trakt Królewski w Gnieźnie

Gniezno to historyczna stolica Polski. Dlatego jest to wyjątkowe miejsce na mapie Polski. Jedną z największych atrakcji tego miasta, jest Trakt Królewski. Każdy mały miłośnik historii, będzie zachwycony edukacyjnymi makietami, interaktywnymi kioskami, posągami królów Polski, postaciami z piastowskich legend, a także rzeźbami królików, których jest 15 a których zadaniem jest przedstawienie konkretnej historii danego momentu w dziejach.

9. Skansen Miniatur w Pobiedziskach

Na historycznym szlaku piastowskim, można się natknąć na Skansen Miniatur w Pobiedziskach. Skansen leży pomiędzy Gnieznem i Poznaniem, został otwarty w 1998 roku. Skansen liczy 30 obiektów budowli Szlaku Piastowskiego. Są one przedstawione w skali 1:20. Ciekawostką jest to, że przy budowie niektórych obiektów, wykorzystano oryginalne materiały budowlane jak w przypadku ich oryginałów. Do najciekawszych obiektów tego miejsca można zaliczyć Bibliotekę Raczyńskich, Stary Rynek w Poznaniu czy Pałac w Rogalnie.

10. Muzeum Arkadego Fiedlera

W miejscowości Puszczykowo, znajduje się niezwykłe i jedyne w swoim rodzaju Muzeum Arkadego Fiedlera. Jak sama nazwa wskazuje, jest to muzeum, które prezentuje podróże słynnego podróżnika Fiedlera. Muzeum jest prowadzone przez synów podróżnika. We wnętrzach willi, można znaleźć wypchane krokodyle, maski indiańskie, niezwykłe motyle i pająki, mapy niezwykłych miejsc, drapieżne piranie w ogromnym akwarium. Ciekawą atrakcją jest tu również odrębna część muzeum, czyli Tajemniczy Ogród. W nim znajdują się postumenty dawnych kultur w skali 1:1.

4.7/5 - (liczba ocen: 19)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.