Ciekawostki

10 fascynujących ciekawostek o Wielkiej Rafie Koralowej

wielka rafa koralowa

Wielka Rafa Koralowa jest jednym z najbardziej znanych cudów natury. Położona u wybrzeży Australii, zachwyca swym rozmiarem i pięknem.

Oto 10 ciekawostek o Wielkiej Rafie Koralowej.

1. Wielka Rafa Koralowa rozciąga się na długości ponad 2300 km, a jej wielkość szacowana jest na 346 tys. km2. Dzieli się ją na cztery regiony: Region Cieśniny Torresa, Region Północny, Region Centralny i Region Południowy.

2. W 1981 r. została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W 1997 r. znalazła się na liście 7 cudów natury opublikowanej przez CNN.

3. Jest największym żywym organizmem na Ziemi. Można ją dostrzec z kosmosu w postaci białej smugi rozciągającej się na tle błękitu oceanu.

4. Jednym z pierwszych Europejczyków, który zobaczył Wielką Rafę Koralową, był James Cook, brytyjski żeglarz. Dopłynął tu w 1770 r. na okręcie „Endeavour” podczas swojej pierwszej wyprawy na południe.

5. W 2021 r. naukowcy odkryli olbrzymią kolonię koralowców u wybrzeży australijskich Wysp Palmowych. Znajduje się na głębokości 7,4 m. Ma 10,4 m średnicy i wysokość 5,3 m. Jego wiek szacowany jest na ponad 400 lat. Jest szóstym koralowcem Wielkiej Rafy pod względem wysokości, jaki dotychczas został zmierzony.

6. Ogromnym problem dla Wielkiej Rafy jest wzrost temperatury wody w morzach i oceanach. Powoduje to blaknięcie raf, a w konsekwencji ich osłabienie i umieranie. Od 1998 r. notowane są fale blaknięcia o zasięgu globalnym.

7. Badania Wielkiej Rafy Koralowej w 2022 r. przyniosły doniesienia o odbudowywaniu się rafy. W Regionie Północnym średnia twarda pokrywa koralowa wzrosła do 36 % z poziomu 13% zmierzonego w 2017 r., a w Regionie Centralnym do 33% z poziomu 12% zmierzonego w 2019 r.

8. W 1975 r. obszar ten został objęty ochroną w ramach Parku Morskiego Wielkiej Rafy Koralowej. Jest to największy park morski na świecie.

9. Wielka Rafa Koralowa jest popularnym miejscem do nurkowania. Najlepsze warunki panują od końca sierpnia do początku grudnia. Na najlepszą widoczność można liczyć we wrześniu.

10. Jednym z największych zagrożeń dla Wielkiej Rafy Koralowej jest korona cierniowa. Gatunek ten należy do gromady rozgwiazd i żywi się polipami korali madreporowych.