Polska

10 najważniejszych atrakcji w Wieliczce i okolicach

Wieliczka to średniej wielkości miasto w pobliżu Krakowa. Liczba mieszkańców Wieliczki wynosi około 24 tysięcy. Nie to jest jednak najważniejsze, Wieliczka to kopalnia soli, która przyciąga tysiące turystów z całego świata. Corocznie podziemne atrakcje kopalni odwiedza blisko 1,5 miliona osób. Przedstawiamy 10 najlepszych atrakcji w Wieliczce oraz okolicach, które warto zobaczyć w weekend lub w jeden dzień.

1. Wieliczka

kopalnia soli

To nie tylko kopalnia to także inne atrakcje dla turystów. Znajduje się tu Solne Miasto oraz sporo zabytków typowych dla miast południa Polski. Skarbem miasta jest jednak kopalnia soli.

2. Kopalnia Soli Wieliczka

Wieliczka

Obiekt wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Podziemna kopalnia soli licząca 9 poziomów pierwszy sięga 64 metrów ostatni 327 metrów. W 1951 roku na terenie kopalni uruchomiono Muzeum Żup Krakowskich funkcjonujące do dzisiaj. Podziemna trasa turystyczna liczy około 3 kilometry i prowadzi korytarzami oraz przez 20 komór położonych na głębokości od 65 do 135 metrów pod ziemią. Przejście całej trasy zajmuje około 3 godziny. W czasie całej podziemnej wędrówki jest do pokonania około 800 schodów.
Najstarszym na trasie wycieczkowej miejscem jest Kaplica św. Antoniego.

3. Zamek Królewski na Wawelu

Wawel

główny historyczny obiekt Krakowa, siedziba królów. Rozbudowa i przebudowa zamku trwała przez całe wieki. Za początek przyjmuje się XI wiek, ostatnia większa przebudowa przeprowadzona została w połowie XIX wieku. Dziś udostępnione komnaty zamkowe zdobione Arrasami i wieloma cennymi eksponatami stanowią stałą ekspozycję udostępnioną turystom. W podziemiach zamkowych znajdują się miejsca pochówku Polskich królów i i innych ważnych dla naszego kraju osób.

4. Sukiennice

rynek w Krakowie

Centralną część krakowskiego rynku zajmują Sukiennice. Swoją nazwę zawdzięczają kupcom handlującym suknem. Przez wieki Sukiennice zmieniały swój kształt i wygląd, obecny stan to efekt przebudowy z lat II połowy XIX wieku. Współczesne Sukiennice to dwa rzędy kramów oferujących głównie pamiątki i produkty rękodzieła.

5. Kościół Mariacki

Kościół Mariacki

Druga ważna budowla krakowskiego rynku, wzniesiony na przełomie XIV I XV wieku przetrwał bez większych zmian do dnia dzisiejszego. Główne miejsce zajmuje ołtarz ręki Wita Stwosza wykonany w latach 1477-1489

6. Niepołomice

Niepołomice
Andrzej Otrębski / Wikipedia

Główną atrakcją miasta jest Zamek Królewski zbudowany przez Kazimierza Wielkiego w 1349 roku. Po ciężkich czasach blask Zamkowi przywrócono wraz z początkiem XXI wieku i dziś stanowi wizytówkę miasta. W pobliżu miasta znajduje się kopiec, usypany w 1910 roku dla upamiętnienia 500 rocznicy bitwy pod Grunwaldem na szczycie ustawiono kamienny krzyż z tablicą pamiątkową. W pobliżu Krakowa znajdują się się jeszcze inne Kopce usypywane przez społeczność krakowskich mieszkańców dla upamiętnia różnych okazji

7. Ojcowski Park Narodowy

Ojcowski Park Narodowy

Utworzony w 1956 roku zajmuje powierzchnię ponad 21 hektarów. Na jego terenie znajdują się dwie jaskinie, Jaskinia Ciemna i Jaskinia Łokietka. Z Jaskinią Łokietka wiąże się legenda mówiąca o tym że w jej wnętrzu ukrywał się Łokietek przed wojskami czeskiego króla Wacława II. Jaskinia udostępniona jest do zwiedzania. Maczuga Herkulesa to kolejna atrakcja Parku, jest nią skała przypominająca swym kształtem maczugę a ze względu na wielkość została przypisana Herkulesowi. Ruiny Zamku w Ojcowie zamek został wzniesiony w II połowie XIV wieku przez Kazimierza wielkiego, dziś pozostały jedynie ruiny świadczące o dawnej świetności.

8. Pieskowa Skała

Pieskowa Skała

Na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego w miejscowości Sułoszowa znajduje się zamek znany jako Zamek Pieskowa Skała. Pierwsze wzmianki pochodzą z 1315 roku i tą datę przyjmuje się za powstanie zamku. Dziś odnowiony i odrestaurowany stanowi doskonałe miejsce do zwiedzania.

9. Kalwaria Zebrzydowska

Kalwaria Zebrzydowska
Scotch Mist / Wikipedia

Bazylika i klasztor położone u podnóża Góry Żar nazywana jest polską Jerozolimą. W Bazylice znajduje się obraz Matki Boskiej Kalwaryjskiej. Swoją sławę w dużej mierze zawdzięcza Janowi Pawłowi II bo ona właśnie należała do jego ulubionych miejsc.

10 Szlak Orlich Gniazd

Ogrodzieniec na Szlaku Orlich Gniazd

Historyczna kraina przebiegająca wzdłuż Jury Krakowsko-Częstochowskiej łączący Kraków z Częstochową, ma długość ponad 160 kilometrów i znaczony jest zamkami budowanymi wzdłuż niego, obejmuje on zamki : Korzkiew, Ojców, Pieskowa Skała, Rabsztyn, Bydlin, Smoleń, Pilica, Ogrodzieniec, Morsko, Bobolice, Mirów, Olsztyn. W większości w wymienionych miejscowościach po dawnych zamkach pozostały jedynie ruiny nie zmienia to faktu, że w dawnych wiekach służyły wędrowcom do ochrony.

Opisując atrakcje związane z okolicami Wieliczki najwięcej miejsca powinno zająć opisywanie Krakowa. Dawna stolica Polski bogata jest w szereg miejsc, które nie powinny być pomijane podczas wędrówek. Krakowski Kazimierz miejsce dziś ponownie tętniące życiem. Barbakan twardo stojący na swoim miejscu wraz z Bramą Floriańską, Smok Wawelski, żywa krakowska legenda do dziś zionie ogniem na podzamczu. No i coś dla łasuchów krakowskie obwarzanki. To wszystko powinno stanowić obowiązkowe miejsca do odwiedzin. Na koniec dnia przejście krakowskimi plantami jako zamknięcie dobrze spędzonej wyprawy.