Ciekawostki

Węże jadowite – 10 ciekawostek

zielony pyton

Węże to gady, które nie zostały wyposażone w ręce i nogi, dające im możliwość obrony przed niebezpieczeństwem lub schwytania ofiary. Ich podłużne ciało zakończone jest paszczą, którą potrafią niezwykle szeroko otworzyć, ale nic poza tym. Nic dziwnego, że część z nich należy do najbardziej jadowitych stworzeń na ziemi. Bez kończyn, niezbędna dla nich jest umiejętność natychmiastowego unieruchomienia zwierzęcia, które stanie się ich posiłkiem.

1. Jad jadowitych węży jest wstrzykiwany ofierze podczas ataku i powoduje tak zwane wstępne trawienie. Rozkład pokarmu zaczyna się więc krótko po ataku na ofiarę.

2. Mieszanina białek, które składają się na jad, może zaatakować układ nerwowy lub układ krążenia ofiary. Hialuronidaza, która znajduje się w każdym jadzie, zapewnia jego szybkie rozprzestrzenianie się po organizmie ukąszonego osobnika.

2. Kobra królewska to największy jadowity wąż na świecie, który osiąga niecałe sześć metrów długości i waży do dziewięciu kilogramów. Występuje głównie w południowych Chinach, Indochinach, Malezji i na Filipinach. Jej młode są gotowe do ataku tuż po urodzeniu, a dorosłe osobniki dożywają nawet trzydziestu lat.

3. Najbardziej jadowitym wężem na świecie jest tajpan pustynny, który żyje w Australii. Jad, którego tez wąż pozbywa się podczas jednorazowego ukąszenia, byłby zdolny zabić aż sto dorosłych osób. Trucizna zaczyna działać po czterdziestu pięciu minutach i jeśli w tym czasie ukąszonemu człowiekowi nie zostanie podana surowica, z pewnością umrze.

4. Żmija zygzakowata to jedyny jadowity gatunek węża, który występuje w Polsce. Można ją spotkać przede wszystkim na górskich szlakach, łąkach i polanach, ale tylko latem, gdyż zimą zapada w sen zimowy. Żmija nigdy nie atakuje bez powodu, a jedynie w ramach samoobrony.

5. Jad żmiji zygzakowatej powoduje zlepianie się drobnych naczyń krwionośnych i zaburzenia krzepnięcia krwi. W przypadku ukąszenia należy opatrzyć ranę i niezwłocznie udać się do lekarza, a także pamiętać, by nie przyjmować leków przeciwbólowych, ani alkoholu.

6. W Europie najgroźniejszym jadowitym wężem jest żmija nosoroga, którą łatwo rozpoznać po rogu na pyszczku. Wąż ten uwielbia skaliste i suche tereny na południu kontynentu, a sprowokowana do obrony, potrafi skoczyć nawet na wysokość czterdziestu centymetrów.

7. Z kolei żmija lewantyńska jest drugą pod względem jadowitości żmiją w Europie, o tyle groźną, że uwielbia pojawiać się na terenach zamieszkanych przez ludzi. Bardzo często można ją spotkać w pobliżu domostw w Rosji Południowej, na Cyprze czy w Turcji. Ma tam łatwy dostęp do gryzoni i ptaków, którymi się żywi.

8. W 1957 roku znany naukowiec, Karl Schmidt, zmarł po ukąszeniu przez boomslanga. Badacz gadów zignorował niebezpieczeństwo, kiedy zorientował się, że wąż ukąsił go w rękę i zajął się pisaniem pamiętnika, w którym opisywał objawy po ukąszeniu. Jego śmierć była bardzo bolesna i nastąpiła kilka godzin później.

9. Żmija gabońska, o pięknym wzorze w wielobarwne trójkąty i prostokąty, jest wężem, który produkuje najwięcej jadu ze wszystkich węży. Ma największą głowę i najdłuższe zęby jadowe, ale atakuje niezwykle rzadko.

10. Daboja łańcuszkowa, która występuje w Azji, rocznie doprowadza do śmierci aż dziewięciuset osób.