Ciekawostki

West Highland white terrier

West Highland white terrier

West Highland white terrier może pochwalić się szkockim pochodzeniem. Jego nazwa wzięła się od szkockiego rejonu zwanego West Highland. Od samego początku psy tej rasy używane były do polowań.

Ze względu na swój niewielki wzrost i specyficzną budową idealnie nadawały się do wypłaszanie zwierzyny z nor i innych tego typu zakamarków. Pochodzenie od rodziny terierów nadało temu malcowi wiele cech właśnie przynależnych terierom.

Współczesna historia West Highland white terriera

Rok 1907 można przyjąć za datę oficjalnego pojawienia się rasy West Highland white terrier. Właśnie w tym roku po raz pierwszy małe teriery zaprezentowane zostały na wystawie psów w Birmingham. Dzięki ekspansji na rynek amerykański psy tej rasy mogły zostać odtworzone w Europie po spustoszeniu dokonanym działaniami I wojny.

W Polsce przedstawiciele tej rasy pojawili się dopiero pod koniec lat 80 XX wieku i od samego początku spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem, które można zaobserwować po dzień dzisiejszy.

Budowa i charakter West Highlanda

Niewielkich rozmiarów pies o bardzo charakterystycznym kształcie. Szpiczaste uszy osadzone na stosunkowo szerokiej głowie i guzikowy czarny nos, nadają psu bardzo zadziorny wygląd. Pies osiąga wielkość 28 centymetrów i waży około 10 kilogramów. Włos pokrywający psa jest szorstki i kłopotliwy do trymowania, podszerstek obfity.

Jak przystało na przedstawiciela terierów jest bardzo energiczny, pełen temperamentu jak na tak małego psa jest nieustraszony. Bardzo przywiązuje się do swojego pana, można stwierdzić, że nie odstępuje go na krok, wykazując przy tym dużą cierpliwość w oczekiwaniu na zainteresowanie. Ogólnie życzliwie nastawiony do ludzi wykazując umiarkowaną nieufność. Posiada wrodzoną czujność nadającą mu przymioty dobrego stróża domowych pieleszy. Bywa niesforny na spacerach dlatego zalecane jest prowadzanie go na smyczy.
Jest inteligentnym psem szybko uczącym się, wymaga jednak dużej konsekwencji w szkoleniu.

Pielęgnacja i karmienie

Specyficzna szata tego psa wymaga specjalistycznej pielęgnacji, systematycznie prowadzonej przez specjalistę. Jest psem nie liniejącym. Szybko odrastające włosy wymagają częstego przycinania. Szczotkowanie powinno odbywać się bardzo często a najlepszym rozwiązaniem jest codzienna pielęgnacja włosa. Oprócz wyczesywania wymagane jest trymowanie włosów.

Mały pies z dużym apetytem. Nie jest specjalnie wybredny. Zlecane jest podawanie specjalistycznej karmy, a w przypadku samodzielnego żywienia należy pamiętać o podawaniu odpowiednich witamin i minerałów. Przekarmianie może bardzo szybko doprowadzić do sporej otyłości, zwłaszcza w sytuacjach zbyt małego ruchu na świeżym powietrzu.