Polska

5 powodów, dla których warto zorganizować wakacje w górach

5 powodów, dla których warto zorganizować wakacje w górach

Karpaty, Tatry, Beskidy, Karkonosze, Pieniny, Góry Stołowe czy Beskidy – bez względu na to, który region południa Polski wybierzesz, możesz być pewien, że po urlopie będziesz chciał szybko wrócić w góry lub zaczniesz planować drugie wakacje. Co jest takiego wyjątkowego w górach? Strona Sun & Snow przygotowała dla Ciebie listę 5 rzeczy, dzięki którym zakochasz się w wakacjach w górach.

Aktywny wypoczynek w górach

Liczne szlaki i atrakcje znajdujące się bezpośrednio przy nich zachęcają do uczestnictwa w pieszych wycieczkach. Do najciekawszych należą zwłaszcza odcinki w Tatrach (np. na Morskie Oko czy Giewont) oraz trasy na Śnieżkę w Karpaczu. Kilkugodzinna wyprawa, nawet po bardzo łagodnym szlaku może z powodzeniem zastąpić wyczerpujący trening w mieście lub pobliskim parku. Jeśli planujesz taką wyprawę, pamiętaj, żeby założyć odpowiednie buty (najlepiej sportowe, z dobrą, grubszą podeszwą) oraz wziąć ze sobą plecak, w którym zmieścisz wodę i prowiant. Na pewno przyda Ci się również mapa okolicy, po której zamierzasz chodzić.

Wakacje w górach dla zdrowia

Sport to zdrowie, a sport uprawiany w górach to prawdziwe spa dla Twojego organizmu. Spacerując po szlakach masz bowiem okazję zaczerpnąć bardzo świeżego powietrza. Pamiętaj – im wyżej wchodzisz, tym powietrze jest zdrowsze i pozbawione zanieczyszczeń. Jeśli więc chcesz zadbać o pełny detoks organizmu, koniecznie wybierz się na spacer po górskim lesie. Możesz też skosztować pysznej wody ze strumienia, bogatej w naturalne środki mineralne.

W górach znajdziesz również bardzo dużo ośrodków wypoczynkowych oferujących zdrowotne zabiegi. Zobacz, miasta w górach na stronie Sun&Snow, które cieszą się największą popularnością wśród fanów relaksu w spa.

Malownicze widoki na góry latem

Góry w wakacje wyglądają naprawdę pięknie. W środku sezonu – kiedy na niebie świeci jasne słońce – rosnące wszędzie drzewa dają zdrowy, kojący cień, w którym można się skryć. Zaletą malowniczości gór jest także to, że właściwie każdy region na południu Polski wygląda zupełnie inaczej i zależy przede wszystkim od ukształtowania szczytów. Duże znaczenie ma również wysokość – na niższych piętrach możesz spotkać gęste iglaste lasy, natomiast wyższe poziomy są przykryte łąkami usianymi kwiatami.

Pamiętaj, że górskie krajobrazy to nie tylko same szlaki. Miasta usytuowane tuż u podnóży gór również mogą zachwycać. Należą do nich między innymi Karpacz czy Świeradów Zdrój, z którego dodatkowo można bardzo szybko dostać się na czeską stronę Sudetów Zachodnich.

Spotkania z kuchnią południa Polski

Jeśli kuchnię polskich gór kojarzysz tylko z oscypkami, czas znacznie poszerzyć swoje horyzonty i wiedzę. W zależności od regionu w górach gotuje się bowiem zarówno przepyszne obiady, jak i desery. Na przykład kuchnia małopolska serwuje jajecznicę z pokrzywami czy znane w całym kraju obwarzanki krakowskie. Na śląsku można natomiast skosztować krupnioka (czyli inaczej kaszanki), żuru (w wersji z zakwasem z żytniej mąki ryżowej) lub wodzionki (inaczej zupy z chleba i wody doprawionej solą).

Bogata baza noclegowa na wakacje w górach

Ciągły rozwój polskiej turystyki sprawia, że obecnie w prawie każdym większym górskim mieście funkcjonuje nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt ośrodków wypoczynkowych, hoteli i apartamentów. Te ostatnie są ostatnio coraz popularniejsze, gdyż panuje w nich bardziej kameralna atmosfera niż w hotelach, a dodatkowo są dużo tańsze. Apartamenty można też bez problemu rezerwować nawet dwa lub tydzień przed wyjazdem. W jaki sposób to zrobić? Wystarczy, że wejdziesz na jedną ze stron z apartamentami, np. www.sunandsnow.pl, znajdziesz miasto, do którego chcesz jechać, a następnie wybierzesz miejsce noclegowe. Na koniec zostanie Ci tylko wypełnienie formularza lub połączenie się z numerem podanym na stronie. Proste? W takim razie do dzieła. Wakacje w górach już na Ciebie czekają.