Polska

15 Darmowych Muzeów w Warszawie, Które Warto Zwiedzić

żołnierze - mundury
fot. Adrian Grycuk / Wikipedia

Warszawa przyciąga każdego roku tysiące turystów, którzy właśnie w stolicy poszukują odpoczynku i doznań kulturalnych. Mało osób zdaje sobie sprawę, że oferta muzealna stolicy umożliwia zwiedzenie części z obiektów zupełnie za darmo, a jedynym wymogiem jest przekroczenie progu danej placówki w konkretny dzień tygodnia. Oto piętnaście najlepszych muzeów, które można zwiedzić w Warszawie bez ponoszenia dodatkowych kosztów!

1. Muzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego dokumentuje wydarzenia z 1944 roku, kiedy to tereny Warszawy zostały objęte zbrojnym wystąpieniem przeciwko niemieckiemu okupantowi. Główną oś zwiedzania stanowi dokumentacja, pamiątki i prawdziwe historie osób, które uczestniczyły w powstaniu. Pamięć o bohaterskich mieszkańcach stolicy jest do dziś kultywowana w Warszawie, o czym świadczy również rozmach, z jakim przygotowano ekspozycje muzealne. Wejście na teren muzeum jest darmowe w każdy poniedziałek.

Adres: Grzybowska 79, Telefon: 22 539 79 05

2. Żydowski Instytut Historyczny

Muzeum mieści się w gmachu przedwojennej Głównej Biblioteki Judaistycznej i jest jedną z największych placówek w Polsce, które w bezpośredni sposób zajmują się losami społeczności wyznania mojżeszowego w naszym kraju. Można tutaj zapoznać się z początkami osadnictwa Żydów na terenie Polski, dramatem II wojny światowej oraz losami osób, które pomimo polskiego pochodzenia zdecydowały się na wyjazd z naszego kraju. Żydowski Instytut Historyczny jest udostępniony dla zwiedzających bezpłatnie w każdy poniedziałek.

Adres: Tłomackie 3/5 , Telefon: 22 827 92 21

3. Muzeum Narodowe

Muzeum Narodowe to bez wątpienia najważniejsza placówka artystyczna na terenie Warszawy. Zbiory zawierają najznakomitsze dzieła polskiej i zagranicznej sztuki, wliczając w to malarstwo, rzeźbiarstwo i rysunek. Dodatkowo w gmachu przy alejach Jerozolimskich regularnie organizowane są wystawy czasowe, podczas których można zobaczyć twórczość najwybitniejszych artystów w historii świata – Vincenta Van Gogha, Pabla Picassa oraz Claude’a Moneta. Wstęp do Muzeum Narodowego na wystawy stałe jest bezpłatny we wtorki.

Adres: al. Jerozolimskie 3 , Telefon: 22 621 10 31

4. Narodowe Muzeum Techniki

W Narodowym Muzeum Techniki schronienie znalazło kilka tysięcy eksponatów, które zaliczane są do najważniejszych osiągnięć we współczesnej historii ludzkości. Samochody osobowe, motocykle, komputery oraz urządzenia pomiarowe z epoki to tylko wierzchołek góry lodowej, z którą w pełni można zapoznać się po przekroczeniu progu placówki. Wstęp na ekspozycje stałe jest darmowy we wtorki.

Adres: plac Defilad 1 , Telefon: 22 422 36 40

5. Muzeum Katyńskie

Muzeum Katyńskie przybliża odwiedzającym tragizm losów Polaków, którzy wbrew swojej woli stali się krwawymi ofiarami wojny, ginąc przy tym w rosyjskich lasach. Pamiątki, zapiski, dokumenty i zdjęcia są opatrzone w tym miejscu stosownymi tablicami informacyjnymi, dzięki którym każdy zwiedzający może poznać ten brutalny wycinek historii Polski. Wstęp do Muzeum Katyńskiego jest nieodpłatny od środy do niedzieli.

Adres: Jana Jeziorańskiego 4 , Telefon: 26 187 83 42

6. Muzeum Geologiczne

Muzeum Geologiczne to nie tylko pokaźna kolekcja minerałów, skamieniałości oraz kamieni szlachetnych, ale też imponujący zbiór eksponatów paleontologicznych. Można tutaj na własne oczy zobaczyć szczątki dinozaurów, mamutów, nosorożców włochatych i innych prehistorycznych stworzeń, a także przyjrzeć się z bliska czaszkom naszych naczelnych przodków. Dodatkową atrakcją jest sam wystrój wnętrza budynku przy ulicy Rakowieckiej, w którym można poczuć klimat przeszłości. Wstęp i zwiedzanie Muzeum Geologiczne jest darmowe w każdy dzień tygodnia.

Adres: Rakowiecka 4 , Telefon: 22 459 23 48

7. Fotoplastikon Warszawski

Fotoplastikon Warszawski to niezwykła przestrzeń, która w szczególności przypadnie do gustu miłośnikom tradycyjnych technik fotograficznych. Ekspozycja koncentruje się na przezroczach i negatywach z epoki, a także aparatach fotograficznych, sprzęcie ciemniowym oraz statywach sprzed kilkudziesięciu lat. Fotoplastikon to również obszerna kolekcja fotografii z różnych okresów, których obserwacja pozwala przenieść się na krótką chwilę do tych niezwykłych czasów. Zwiedzanie muzeum w czwartki jest darmowe.

Adres: al. Jerozolimskie 51 , Telefon: 22 629 60 78

8. Zachęta Narodowa Galeria Sztuki

„Zachęta” to przede wszystkim największy w kraju zbiór dzieł sztuki współczesnej. Muzeum kładzie również duży nacisk na przybliżanie zwiedzającym sylwetek najwybitniejszych malarzy, rzeźbiarzy i grafików, a w sekcji wystaw czasowych regularnie organizowane są wernisaże twórczości młodych artystów, którzy często pochodzą z Warszawy. Narodowa Galeria Sztuki jest udostępniona dla zwiedzających nieodpłatnie w każdy czwartek.

Adres: plac Stanisława Małachowskiego 3 , Telefon: 22 556 96 51

9. Muzeum Farmacji

Muzeum Farmacji przy ulicy Piwnej prezentuje historię polskiego aptekarstwa – począwszy od dawnych czasów, aż po współczesność. Na wyróżnienie zasługuje samo wnętrze, w którym zlokalizowana jest ekspozycja. Stanowi ono rekonstrukcję apteki z dwudziestolecia międzywojennego, wliczając w to oryginalne meble i szkło apteczne. Muzeum Farmacji można zwiedzać zupełnie za darmo w każdy czwartek.

Adres: Piwna 31/33 , Telefon: 22 831 71 79

10. Muzeum Historii Polski

Muzeum Historii Polski podejmuje się ważnego zadania, jakim jest przybliżenie dokładnych losów Polski zwiedzającym obiekt. Podróż rozpoczyna się już w średniowieczu, a następnie przy wykorzystaniu eksponatów, narzędzi i dokumentów prowadzi odwiedzających aż do czasów współczesnych. Imponująca jest skala całej placówki, bowiem w miejscu tym zgromadzono kilka tysięcy przedmiotów, które w bezpośredni sposób stanowią przykład namacalnej historii naszego kraju. Muzeum Historii Polski można zwiedzać nieodpłatnie w każdy piątek.

Adres: Trojaka 11 , Telefon: 22 255 76 27

11. Muzeum Łazienki Królewskie

Muzeum Łazienki Królewskie to przede wszystkim imponujący zbiór sztuki Stanisława Augusta Poniatowskiego. Ekspozycja podzielona jest na dwie główne części – Łowiectwa i Jeździectwa oraz kolekcję główną. W skład drugiej z wymienionych wchodzą między innymi takie dzieła, jak na przykład „Portret Stanisława Poniatowskiego” Marcello Baciarellego, „Krajobraz arkadyjski” Gasparda Dugheta oraz „Portret Francisa Bacona” nieznanego autora. Ciekawa jest również kolekcja kopii najważniejszych rzeźb antycznych, wśród której można znaleźć „Popiersie bogini Diany”, „Posąg Amazonki Mattei” oraz „Głowę Herkulesa Farnese”. Łazienki Królewskie przez lata stanowiły najważniejszy w kraju ośrodek artystyczny, dlatego nikogo nie powinna dziwić efektowna ekspozycja zgromadzona w tym miejscu. Wejście do muzeum jest darmowe w każdy piątek.

Adres: Agrykola 1 , Telefon: 504 243 783

12. Centrum Pieniądza

Centrum Pieniądza Sławomira S. Skrzypka to nowoczesna placówka muzealna, której zbiory koncentrują się na historii i znaczeniu waluty na przestrzeni wieków. Można tutaj podziwiać unikalne zbiory numizmatyczne, przyjrzeć się ewolucji polskich banknotów oraz zapoznać się z historią wytwarzania pierwszych monet w historii. Wystawa stała w Centrum Pieniądza porusza dodatkowo zagadnienie nowoczesnych systemów płatniczych, ukazując drogę jaką przebyły płatności bezgotówkowe w ostatnich dekadach. Polecamy Centrum Pieniądza, ponieważ jest to jedna z nielicznych placówek tego typu na terenie Polski. Zwiedzanie muzeum jest darmowe w każdy dzień tygodnia.

Adres: Świętokrzyska 11/21, Telefon: 22 185 25 25

13. Muzeum Sportu i Turystyki

Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie przybliża zwiedzającym historię sportu – począwszy od czasów antycznych, aż do współczesności. Ekspozycja koncentruje się na oryginalnych prototypach współczesnego sprzętu sportowego, akcesoriach należących do najwybitniejszych polskich sportowców, a także medalach i odznaczeniach otrzymanych w ramach zawodów na szczeblu międzynarodowym. Wizyta w tym miejscu jest gratką dla fanów aktywnego wypoczynku, ponieważ kolekcja składa się z części poświęconych wielu dyscyplinom sportowym – kolarstwu, piłce nożnej, siatkówce, sportom motorowym oraz lekkiej atletyce. Dużą zaletą obiektu są również wyczerpujące temat notki informacyjne, które umieszczone przy każdym eksponacie wyjaśniają jego historię, nadają odpowiedni kontekst i stanowią bogate źródło wiedzy o polskich sportowcach. Warszawskie Muzeum Sportu i Turystyki to bez wątpienia największa placówka tego typu w Polsce, bowiem na około 1000 metrów kwadratowych zgromadzono aż 50 tysięcy różnego rodzaju eksponatów. Wstęp i zwiedzanie muzeum jest darmowe w każdą sobotę.

Adres: Wybrzeże Gdyńskie 4 , Telefon: 22 560 37 80

14. Muzeum Literatury

Muzeum Literatury imienia Adama Mickiewicza koncentruje się w dużej mierze na przybliżeniu zwiedzającym trzech wybitnych osobistości świata sztuki. Zalicza się do nich Adama Mickiewicza, Witolda Gombrowicza oraz Marię Dąbrowską – każdej z tych postaci poświęcono osobny segment, w którym można znaleźć oryginalne zapiski i notatniki, informacje biograficzne oraz najrzadsze wydawnictwa dzieł autorów. W Muzeum Literatury organizowane są również wystawy czasowe, takie jak na przykład ekspozycja o słynnych Skamandrytach lub wybranych zagadnieniach literackim. Obiekt jest przede wszystkim rewelacyjnym uzupełnieniem standardowej wiedzy szkolnej, a artystyczny sznyt placówki pozwala wydobyć z każdego dzieła ukryte piękno. Wstęp na wystawy stałe jest darmowy w każdą niedzielę.

Adres: Rynek Starego Miasta 20, Telefon: 22 831 40 61

15. Dom Spotkań z Historią

Ekspozycja w gmachu przy ulicy Karowej podejmuje się próby zobrazowania zwiedzającym zagadnienia losów i burzliwych dziejów Polski oraz Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku. Dom Spotkań z Historią słynie z części poświęconej wywiadom mówionym – nagrania zgromadzone w tym miejscu są uważane za jedną z największych kolekcji w tej części Starego Kontynentu. Klasyczne wystawy składają się natomiast z dokumentów, fotografii oraz przedmiotów osobistych, które należały do osób będących naocznymi świadkami przemian kulturowo-społecznych w okresie od zakończenia II wojny światowej, aż do upadku komunizmu. Wejście i zwiedzanie muzeum jest darmowe w soboty i niedziele.

Adres: Karowa 20, Telefon: 22 255 05 05