Podróże

W jakich krajach wymagana jest zmiana opon na zimowe?

zima droga

Sezon zimowy za pasem, dlatego wielu kierowców zaczyna planować wyjazd na narty. Najdogodniejszym sposobem na dojazd do wybranego kurortu jest oczywiście podróż samochodem. Ze względu na niskie temperatury, opady śniegu, wiatr oraz ukształtowanie terenu sztuka prowadzenia auta w górach okazuje się dla wielu kierowców bardzo wymagająca.

Przed wyruszeniem w drogę warto się do takiej wycieczki dobrze przygotować i wyposażyć samochód w opony dostosowane do trudnych warunków. Dobór ogumienia ma ogromne znaczenie na bezpieczeństwo, zwłaszcza w górach. Co więcej, w niektórych krajach przepisy zobowiązują kierujących do stosowania opon zimowych. Za zignorowanie tej powinności można otrzymać naprawdę wysoki mandat.

W jakich państwach obowiązują specjalne przepisy? Sprawdziliśmy to za Was!

Włochy

Italia jest prawdopodobnie kierunkiem najchętniej wybieranym przez polskich narciarzy. Powinni oni pamiętać o tym, że od 15.11 do 15.04 w wielu regionach, zwłaszcza górskich, funkcjonuje obowiązek używania opon zimowych lub specjalnych łańcuchów.

Francja

Osoby, które wielokrotnie odwiedzały już Francję autem zimą, mogą myśleć, że wiedzą czego się spodziewać. W tym roku mogą się jednak zdziwić, bo przepisy zostały znowelizowane.

W okresie od 1.11 do 31.03 w wybranych departamentach – zwłaszcza tych położnych w górach – na kierowcach spoczywa obowiązek zmiany opon na zimowe lub przewożenia łańcuchów śniegowych.

Skąd wiedzieć, gdzie jest to wymagane? Informują o tym specjalne znaki.

AUSTRIA

Po kraju tak dobrze zorganizowanym jak Austria można spodziewać się dosyć rygorystycznych przepisów dotyczących bezpieczeństwa drogowego. I rzeczywiście tak jest! Od 1 listopada aż do 15 kwietnia obowiązkowo trzeba wyposażyć pojazd w ogumienie zimowe z bieżnikiem o głębokości wynoszącej przynajmniej 4 milimetry.

Jeżeli wybieracie się na narty do Tyrolu samochodem, to przed wyjazdem koniecznie zweryfikujcie stan zamontowanych w nim zimówek.

Przepisy drogowe w Europie

Jak wyglądają regulacje dotyczące opon zimowych w innych europejskich krajach? Możesz to sprawdzić w rozbudowanym kompendium wiedzy na ten temat. Uwzględniono w nim informacje na temat konieczności używania ogumienia zimowego w różnych krajach.