Ciekawostki

10 Ciekawostek o Samochodach marki Volkswagen

Volkswagen

Historia powstania i pierwszych lat działalności firmy produkującej samochody Volkswagen jest mroczna i związana z działalnością III Rzeszy niemieckiej. Poznajcie interesujące ciekawostki i zaskakujące informacje o samochodach marki Volkswagen. Oto ciekawostki i zaskakujące informacje o marce Volkswagen.

1. Projektodawcą i konstruktorem pierwszego samochodu przyszłego VW był Ferdynand Porsche. Prace koncepcyjne prowadzone były w latach 1931-1934. Pierwsze propozycje prezentowane do akceptacji były odrzucane i dopiero 9 wersja zyskała akceptację. Produkcję rozpoczęto w 1941 roku i trwała do 1944 roku.

2. Początkowa produkcja tylko w nieznacznym stopniu przeznaczona była na rynek cywilny. Jako że hitlerowskie Niemcy prowadziły wojnę samochody projektu Porsche produkowane były na potrzeby armii.

3. Wolfsburg tak nazwano miasto w którym ulokowana była fabryka, a samochody jako że były przeznaczone dla ludu nazwano Volkswagenami. Powojenna produkcja przez pewien czas prowadzona była na potrzeby armii. Cywilne potrzeby zapewniał model Volkswagen Kafer.

4. Samochody z Wolfsburgu miały bardzo charakterystyczny kształt i potocznie nazywano je garbusami. Co do nazw niestandardowych zaliczyć można określenie jakie choćby w Szwecji nadano garbusom i nie brzmiało ono zbyt ładnie. Nazywano je „Hitlera sanki”.

5. Produkcja VW Typ 1 zwanego też Beetle prowadzono nieprzerwanie poczynając od roku 1938 aż do 2003. Łącznie wyprodukowano pona 21 milionów sztuk tych samochodów co dało Volkswagenowi swoje miejsce w historii motoryzacji.

6. Volkswagen AG jest potentatem motoryzacyjnym w skład którego wchodzi wielu producentów samochodów, którzy pomimo 100 procentowych udziałów VW, zachowali własne marki samochodów do grupy tej należą: Seat, Skoda, Lamborghini, Bentley, Porsche, Cupra oraz kilka gdzie udziały stanowią 99 %: Audi, Bugatti,

7. W 1950 roku pojawia się pierwszy dostawczy samochód VW znany do dziś jako Transporter.

8. W 1974 pojawia się na rynku pierwszy model VW Golfa oznaczony został jako auto 1 generacji i tak kolejne modele tego auta wchodzące na rynek oznaczane są jako kolejna generacja. Aktualnie na rynku oferowane są Golfy 8 generacji.

9. W 2018 roku Volkswagen AG dostarczył swoim klientom 10, 83 miliona aut na całym świecie

10. Pierwszym elektrycznym samochodem Volkswagena był zaprezentowany w 1976 roku Elektro-Golf, wyposażony był w silnik o mocy 27 koni mechanicznych. Od roku 2019 koncern VW produkuje samochody elektryczne oznaczane jako Volkswagen ID.3