10 Ciekawostek o Samochodach marki Volkswagen

Volkswagen

Historia powstania i pierwszych lat działalności firmy produkującej samochody Volkswagen jest mroczna i związana z działalnością III Rzeszy niemieckiej. Poznajcie interesujące ciekawostki i zaskakujące informacje o samochodach marki Volkswagen. Oto ciekawostki i zaskakujące informacje o marce Volkswagen.

1. Projektodawcą i konstruktorem pierwszego samochodu przyszłego VW był Ferdynand Porsche. Prace koncepcyjne prowadzone były w latach 1931-1934. Pierwsze propozycje prezentowane do akceptacji były odrzucane i dopiero 9 wersja zyskała akceptację. Produkcję rozpoczęto w 1941 roku i trwała do 1944 roku.

2. Początkowa produkcja tylko w nieznacznym stopniu przeznaczona była na rynek cywilny. Jako że hitlerowskie Niemcy prowadziły wojnę samochody projektu Porsche produkowane były na potrzeby armii.

3. Wolfsburg tak nazwano miasto w którym ulokowana była fabryka, a samochody jako że były przeznaczone dla ludu nazwano Volkswagenami. Powojenna produkcja przez pewien czas prowadzona była na potrzeby armii. Cywilne potrzeby zapewniał model Volkswagen Kafer.

4. Samochody z Wolfsburgu miały bardzo charakterystyczny kształt i potocznie nazywano je garbusami. Co do nazw niestandardowych zaliczyć można określenie jakie choćby w Szwecji nadano garbusom i nie brzmiało ono zbyt ładnie. Nazywano je „Hitlera sanki”.

5. Produkcja VW Typ 1 zwanego też Beetle prowadzono nieprzerwanie poczynając od roku 1938 aż do 2003. Łącznie wyprodukowano pona 21 milionów sztuk tych samochodów co dało Volkswagenowi swoje miejsce w historii motoryzacji.

6. Volkswagen AG jest potentatem motoryzacyjnym w skład którego wchodzi wielu producentów samochodów, którzy pomimo 100 procentowych udziałów VW, zachowali własne marki samochodów do grupy tej należą: Seat, Skoda, Lamborghini, Bentley, Porsche, Cupra oraz kilka gdzie udziały stanowią 99 %: Audi, Bugatti,

7. W 1950 roku pojawia się pierwszy dostawczy samochód VW znany do dziś jako Transporter.

8. W 1974 pojawia się na rynku pierwszy model VW Golfa oznaczony został jako auto 1 generacji i tak kolejne modele tego auta wchodzące na rynek oznaczane są jako kolejna generacja. Aktualnie na rynku oferowane są Golfy 8 generacji.

9. W 2018 roku Volkswagen AG dostarczył swoim klientom 10, 83 miliona aut na całym świecie

10. Pierwszym elektrycznym samochodem Volkswagena był zaprezentowany w 1976 roku Elektro-Golf, wyposażony był w silnik o mocy 27 koni mechanicznych. Od roku 2019 koncern VW produkuje samochody elektryczne oznaczane jako Volkswagen ID.3




Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *