Australia i Oceania

Vanuatu – 20 Ciekawostek, Informacji i Faktów

wyspa

Vanuatu jest malowniczym archipelagiem składającym się z około 82 małych wysp na południowym Pacyfiku. Chcesz dowiedzieć się trochę więcej o krajach świata? Spójrz na te ciekawostki o Vanuatu.

1. Podczas II wojny światowej Stany Zjednoczone przeprowadziły stąd ataki na wojska japońskie na Wyspach Salomona i w Nowej Gwinei.

2. Oficjalnymi językami są Bislama, angielski, francuski i ponad 100 lokalnych języków.

3. Niektóre wyspy mają aktywne wulkany, a większość z nich jest skalista lub nawet górzysta. Jednym z najbardziej aktywnych wulkanów jest Mount Yasur na wyspie Tanna.

4. W dniu 14 marca 2015 r. Republika Vanuatu, archipelag składający się z około 82 wysp, który leży w pierścieniu ognia na Pacyfiku między Nową Kaledonią a Fidżi na południowym Pacyfiku, został dotknięty cyklonem kategorii 5 i odniósł poważne szkody.

5. Klimat w Vanuatu jest tropikalny, z południowo-wschodnimi wiatrami od maja do października i umiarkowanymi opadami od listopada do kwietnia.

6. 5% PKB przeznacza się na edukację (dane z 2009 roku)

vanuatu

7. W dniu 30 lipca 1980 r. kraj ten uzyskał niepodległość od Francji i Zjednoczonego Królestwa.

8. Brytyjski odkrywca James Cook nazwał wyspy „Nowymi Hebrydami” w 1774 roku. W XVIII i XIX wieku na niektórych z tych wysp osiedlili się brytyjscy i francuscy misjonarze, rolnicy i plantatorzy.

9. 65% ludności utrzymuje się z rolnictwa, do którego należą orzechy kokosowe, kawa, kakao i ryby. Pozostałą część gospodarki Vanuatu stanowią usługi finansowe i turystyka.

10. Współrzędne dla Vanuatu to 17.7500° S, 168.3000°.
Całkowita powierzchnia Vanuatu wynosi 12 190 kilometrów kwadratowych.

11. To najbardziej niebezpieczny kraj na świecie, jJeśli chodzi o klęski żywiołowe.

12. Ludność w lipcu 2014 r. wynosiła 266 937.

13. Kanibalizm był praktykowany do stosunkowo niedawna. Wyspiarze zdobyli reputację przerażających kanibali. W 1839 roku dwóch pierwszych brytyjskich misjonarzy wysłanych z Londyńskiego Towarzystwa Misyjnego zostało szybko zabitych i zjedzonych na Wyspie Męczenników, znanej obecnie jako Erromango.

rynek

14. Vanuatu po raz pierwszy był zamieszkiwany przez Melanezyjczyków już w 2000 r. p.n.e. W XV wieku wyspy były odwiedzane przez różnych odkrywców, a później zasiedlane przez osadników brytyjskich i francuskich.

15. Chrześcijaństwo jest główną religią w Vanuatu.

16. Średnia długość życia wynosi tu 72 lat (dane z 2016 roku).

17. Stolicą Vanuatu jest Port-Vila z 47 000 mieszkańcami.

18. Zasoby naturalne Vanuatu obejmują: mangan, lasy liściaste i ryby.

19. Trzy największe wyspy Vanuatu nazywane są Efate, Espiritu Santo i Malakula.

20. Vanuatu znane jest z gęstych lasów deszczowych. Vanuatu jest domem dla nietoperzy i posiada endemiczny gatunek nietoperza, latającego lisa. Są one ważne dla zapylania rodzimych drzew i dla lasów deszczowych.

Pytania i odpowiedzi

Z czego znane jest Vanuatu?

Spektakularne rafy koralowe i kaniony w Vanuatu są niesamowite. II wojna światowa pozostawiła trwałe dziedzictwo w postaci wraków statków.

Dlaczego Vanuatu jest krajem wysokiego ryzyka?

Życie w Vanuatu jest niebezpieczne. Istnieje duże narażenie na klęski żywiołowe, brak możliwości radzenia sobie z nimi, podatność na nie poprzez nieodpowiednią infrastrukturę, taką jak woda i urządzenia sanitarne, a także brak dostosowania się społeczeństwa i polityki do panujących warunków środowiskowych.

Czy Vanuatu to biedny kraj?

Ponieważ wyspy na Pacyfiku są stosunkowo odizolowane, pomoc tym krajom po huraganie jest kosztowna i trudna, a Vanuatu nie jest wyjątkiem. Jest to główna przyczyna ubóstwa w Vanuatu i innych krajach wyspiarskich.

Czy Vanuatu jest drogie?

Chociaż Vanuatu nie jest uważane za drogie, to nie jest również uważane za tanie. Jedną z zalet Vanuatu jest duży wybór kwater oraz liczba rynków i supermarketów, które mogą zaoszczędzić pieniądze na jedzeniu.

Co czyni Vanuatu wyjątkowym?

Najbardziej niezwykłą cechą podwodnego świata Vanuatu jest nie tylko doskonała widoczność, ciepła woda czy łatwo dostępne miejsca do nurkowania, ale także niesamowita różnorodność miejsc do nurkowania. Nurkowanie na Vanuatu jest bardzo łatwe. Większość raf zaczyna się w płytkiej wodzie i opada na różne głębokości.