Polska

10 Interesujących Ciekawostek o Ustrzykach Dolnych

Ustrzyki Dolne
źródło: Tatry / Wikipedia

Ustrzyki dolne jest to miejscowość, która znajduje się w województwie podkarpackim. Ustrzyki położone są nad rzeką Strwiąż. Leży na wysokości ok. 480 m n.p.m., na trasie małej i dużej pętli bieszczadzkiej.

Ustrzyki Dolne leżą na pograniczu Gór Słonnych i Pogórza Przemyskiego i są ważnym ośrodkiem administracyjnym i gospodarczym regionu. Przejdą tu prawie wszyscy, którzy udają się na południe na wschód od Bieszczad.

Miasto otoczone jest malowniczymi wzgórzami, które widać z każdego zakątka miasta. Oznacza to, że mimo rozwoju miasta wciąż czuć górską bryzę, szlaki turystyczne i wspaniałe krajobrazy. Nazwa Ustrzyki oznacza miejsce, w którym spotykają się strumienie. To miasto nie jest wyjątkiem.

Co ciekawe, płynąca tu Strwiąż należy do zlewni Morza Czarnego, natomiast rzeka Bieszczady pozostająca w zlewni Sanu ostatecznie uchodzi do Morza Bałtyckiego.

Ustrzyki to także zimowa stolica regionu. W tej części Podkarpacia znajdują się jedyne stacje narciarskie w Gromadzyniu i Kamiennej Laworcie. W mieście znajduje się Bieszczadzki Park Narodowy, który obejmuje wysokie Bieszczady.

Istnieje również dobrze rozwinięta baza noclegowa. Miasto ma bardzo dużo do zaoferowania turystom. Jeśli ktoś uwielbia góry to warto, aby odwiedził Ustrzyki dolne.Warto odwiedzić także: Muzeum Przyrodnicze, Sanktuarium Matki Bożej Bieszczadzkiej. Stacja Narciarstwa „Laworta”, rynek, cmentarz żydowski i Cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej.

Ciekawostki miasta Ustrzyki Dolne:

1. Po roku 1727 miasto Ustrzyki Dolne uzyskały lokację miejską

3. W 1497 r. z położone za zaslugi w czasie trwania wojny bukowińskiej król Jan Olbracht oddał okolice Ustrzyk Dolnych w dzierżawę Iwonii Janczonowiczowi herbu Przestrzał rodem z Siedmiogrodu,

4. W 1846 r. w czasie powstania krakowskiego, mieszkańcy Ustrzyk i okolic aktywnie uczestniczyli w walkach przeciw zaborcy.,

5. 29 września 1939 r. Armia Czerwona zajęła miasto Ustrzyki Dolne,

6. W kwietniu 1973 rozpoczęła się budowaZakładów Przemysłu Drzewnego Ustianowa w Ustrzykach,

7. Na początku 1981 r. rozpoczął się strajk rolników , który trwał aż przez 50 dni. Strajk zakończył się podpisaniem porozumień rzeszowsko-ustrzyckich

8. Jeden z głównych rolniczych postulatów dotyczył rejestracji NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”.

9. Ustrzyki Dolne są stolicą Bieszczad

10. Nazwa Ustrzyki oznacza miejsce, gdzie łączą się potoki.