10 najlepszych atrakcji w Ustroniu

Ustroń

Ustroń jest miastem uzdrowiskowym, znajdującym się na terenie województwa śląskiego. Jest bardzo popularny ośrodek wczasowy i wypoczynkowy, zarówno latem i zimą. W Ustroniu dostępnych jest wiele szlaków turystycznych i spacerowych o bardzo zróżnicowanym stopniu trudności. Ustroń jest idealnym miejscem służącym za bazę wypadową dla turystów, gdyż charakteryzuje go bliskość takich gór jak Równica, Czantoria czy Orłowa.

airbnb banner

1. Kolej Linowa Czantoria – wybudowana została pomiędzy 1965 a 1967 rokiem. W 2006 roku została odnowiona i w chwili obecnej ma postać bardzo wygodnych, nowoczesnych 4-osobowych krzesełek. Dolna stacja położona jest w Ustroniu Polanie około 289 metrów nad poziomem morza. Natomiast górna stacja zlokalizowana jest na polanie Stokłosica na wysokości ponad 850 metrów nad poziomem morza. W trakcie podróży na szczytową stację podziwiać możemy niezwykłe widoki i krajobraz okolicy, który zapiera dech w piersiach.

2. Leśny Park Niespodzianek – jest bardzo ciekawą atrakcją w szczególności dla najmłodszych pociech. Możliwe jest zakupienie odpowiedniego pokarmu przy wejściu do parku, aby móc karmić sarenki lub jelonki z ręki bez ogrodzenia. Króliki, kozy, świnki można dokarmiać przez ogrodzenie. W parku znajdują się także ruchome obiekty będące ekspozycją. Między innymi są to domki z lalkami, pochodzącymi z różnych znanych bajek. Park oferuje także turystom pokazy lotów ptaków drapieżnych, które cieszą się bardzo dużą popularnością wśród odwiedzających.

3. Pijalnia Wód w Parku Zdrojowym – zlokalizowana jest w bardzo nowoczesnym budynku, który wyglądem przypomina piramidy. Pijalnia wykorzystuje źródło Zygmunta i właśnie ta woda obecna jest w pijalni dla turystów. Posiada ona odczyn bliski neutralnemu, natomiast jej twardość określa się jako miękką lub nawet bardzo miękką. Woda ze źródła Zygmunta jest wodorowęglanowo – wapniowa. Tuż przed budynkiem pijalni, znajduje się ustrońska tężnia, czyli fontanna, z której tryska solanka, dlatego spacer przy fontannie zapewni powietrze nasycone wieloma cennymi minerałami.

4. MiAmo Vino Enoteca – jest to miejsce, które łączy w sobie sztukę, muzykę i doskonałe wino. Jest to jedyna taka winiarnia w najbliższej okolicy i znajduje się w piwniczce, w której dawniej swoje miejsce miał bunkier. Urządzona jest w bardzo klimatycznym stylu, który tworzą czerwone cegły na ścianach i dostosowane delikatne oświetlenie. W winiarni odbywa się wiele koncertów na żywo, w zależności od warunków atmosferycznych pod gołym niebem lub wewnątrz lokalu.

5. Galeria „Sportowe trofea Adama Małysza” – jest obowiązkowym punktem do odwiedzenia przez każdego fana sportowych emocji, podczas wizyty lub urlopu w Beskidzie Śląskim. Oglądając wszystkie udostępnione puchary, medale i pamiątki, możemy przypomnieć sobie najbardziej emocjonujące momenty w sportowej karierze Adama Małysza, którymi cieszyła się cała Polska. Podziwiając wszelkie trofea w gablotach, napawa duma, że nasz rodak osiągał takie wielkie sukcesy w kraju i za granicą.

6. Park Linowy na Równicy – znajduje się na szczycie góry Równica, w odległości 50 metrów od obecnego tam schroniska. Do samego parku możliwy jest dojazd samochodem, a wszystko dzięki asfaltowej drodze, kończącej się parkingiem. Parking ten traktowany jest jak swego rodzaju punkt widokowy, gdyż widoczny jest z jego poziomu niesamowity widok na okoliczny krajobraz. Do wyboru w Parku jest 5 różnych tras o zróżnicowanym stopniu trudności, które łącznie mają długość kilometra i aż 53 przeszkody.

airbnb banner

7. Skocznia Adama Małysza – to kolejny obiekt szczególnie atrakcyjny dla wiernych sportowych kibiców Adama Małysza. Na trybunach udostępnionych jest około 8 tysięcy miejsc dla kibiców, w tym ponad tysiąc siedzących. Pierwsza drewniana skocznia w tym miejscu powstała blisko 100 lat temu, aby zyskała obecny swój wygląd w 2008 roku. 17 września 2008 roku Adam Małysz oddał na niej skok liczący ponad 120 metrów, oficjalnie otwierając nową skocznię.

8. Pomnik Jana Sztwiertni – pochodzącego z Ustronia kompozytora, dyrygenta chórów, nauczyciela oraz zasłużonego działacza na rzecz społeczeństwa. Skomponował wiele bardzo znanych i cenionych utworów, takich jak Sałasznicy, Śpiący rycerze w Czantorii. Jego doskonale rozwijającą się karierę muzyczną przerwała niestety druga wojna światowa, a Jan zginął w obozie koncentracyjnym.

9. Platinum Spa – jeśli ktoś chciałby jak najbardziej wypocząć podczas pobytu w Ustroniu, to miejsce idealnie się do tego nadaje. Posiada bardzo bogatą ofertę zabiegów i możliwości. Już sam budynek robi duże wrażenie na turystach. Jest sporych rozmiarów i doskonale wpisuje się w otaczający krajobraz okolicy. Zlokalizowany jest w sanatoryjno-uzdrowiskowej części Ustronia tuż pod Równicą.

10. Równica – to szczyt górski o wysokości około 885 metrów n. p.m. należącym do Pasma Wiślańskiego, położona pomiędzy dolinami Wisły i Brennicy. Na wysokości około 758 metrów n. p.m. znajduje się schronisko otwarte od prawie 100 lat, a jego wygląd mocno nawiązuje do architektury regionalnej. Z samego szczytu Równicy, rozciąga się krajobraz na Czantorię Wielką, Małą, Brenną i na Przełęcz Salmopolską.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *