Polska

10 najlepszych atrakcji w Ustroniu

Ustroń

Ustroń jest miastem uzdrowiskowym, znajdującym się na terenie województwa śląskiego. Jest bardzo popularny ośrodek wczasowy i wypoczynkowy, zarówno latem i zimą. W Ustroniu dostępnych jest wiele szlaków turystycznych i spacerowych o bardzo zróżnicowanym stopniu trudności. Ustroń jest idealnym miejscem służącym za bazę wypadową dla turystów, gdyż charakteryzuje go bliskość takich gór jak Równica, Czantoria czy Orłowa.

1. Kolej Linowa Czantoria – wybudowana została pomiędzy 1965 a 1967 rokiem. W 2006 roku została odnowiona i w chwili obecnej ma postać bardzo wygodnych, nowoczesnych 4-osobowych krzesełek. Dolna stacja położona jest w Ustroniu Polanie około 289 metrów nad poziomem morza. Natomiast górna stacja zlokalizowana jest na polanie Stokłosica na wysokości ponad 850 metrów nad poziomem morza. W trakcie podróży na szczytową stację podziwiać możemy niezwykłe widoki i krajobraz okolicy, który zapiera dech w piersiach.

2. Leśny Park Niespodzianek – jest bardzo ciekawą atrakcją w szczególności dla najmłodszych pociech. Możliwe jest zakupienie odpowiedniego pokarmu przy wejściu do parku, aby móc karmić sarenki lub jelonki z ręki bez ogrodzenia. Króliki, kozy, świnki można dokarmiać przez ogrodzenie. W parku znajdują się także ruchome obiekty będące ekspozycją. Między innymi są to domki z lalkami, pochodzącymi z różnych znanych bajek. Park oferuje także turystom pokazy lotów ptaków drapieżnych, które cieszą się bardzo dużą popularnością wśród odwiedzających.

3. Pijalnia Wód w Parku Zdrojowym – zlokalizowana jest w bardzo nowoczesnym budynku, który wyglądem przypomina piramidy. Pijalnia wykorzystuje źródło Zygmunta i właśnie ta woda obecna jest w pijalni dla turystów. Posiada ona odczyn bliski neutralnemu, natomiast jej twardość określa się jako miękką lub nawet bardzo miękką. Woda ze źródła Zygmunta jest wodorowęglanowo – wapniowa. Tuż przed budynkiem pijalni, znajduje się ustrońska tężnia, czyli fontanna, z której tryska solanka, dlatego spacer przy fontannie zapewni powietrze nasycone wieloma cennymi minerałami.

4. MiAmo Vino Enoteca – jest to miejsce, które łączy w sobie sztukę, muzykę i doskonałe wino. Jest to jedyna taka winiarnia w najbliższej okolicy i znajduje się w piwniczce, w której dawniej swoje miejsce miał bunkier. Urządzona jest w bardzo klimatycznym stylu, który tworzą czerwone cegły na ścianach i dostosowane delikatne oświetlenie. W winiarni odbywa się wiele koncertów na żywo, w zależności od warunków atmosferycznych pod gołym niebem lub wewnątrz lokalu.

5. Galeria „Sportowe trofea Adama Małysza” – jest obowiązkowym punktem do odwiedzenia przez każdego fana sportowych emocji, podczas wizyty lub urlopu w Beskidzie Śląskim. Oglądając wszystkie udostępnione puchary, medale i pamiątki, możemy przypomnieć sobie najbardziej emocjonujące momenty w sportowej karierze Adama Małysza, którymi cieszyła się cała Polska. Podziwiając wszelkie trofea w gablotach, napawa duma, że nasz rodak osiągał takie wielkie sukcesy w kraju i za granicą.

6. Park Linowy na Równicy – znajduje się na szczycie góry Równica, w odległości 50 metrów od obecnego tam schroniska. Do samego parku możliwy jest dojazd samochodem, a wszystko dzięki asfaltowej drodze, kończącej się parkingiem. Parking ten traktowany jest jak swego rodzaju punkt widokowy, gdyż widoczny jest z jego poziomu niesamowity widok na okoliczny krajobraz. Do wyboru w Parku jest 5 różnych tras o zróżnicowanym stopniu trudności, które łącznie mają długość kilometra i aż 53 przeszkody.

7. Skocznia Adama Małysza – to kolejny obiekt szczególnie atrakcyjny dla wiernych sportowych kibiców Adama Małysza. Na trybunach udostępnionych jest około 8 tysięcy miejsc dla kibiców, w tym ponad tysiąc siedzących. Pierwsza drewniana skocznia w tym miejscu powstała blisko 100 lat temu, aby zyskała obecny swój wygląd w 2008 roku. 17 września 2008 roku Adam Małysz oddał na niej skok liczący ponad 120 metrów, oficjalnie otwierając nową skocznię.

8. Pomnik Jana Sztwiertni – pochodzącego z Ustronia kompozytora, dyrygenta chórów, nauczyciela oraz zasłużonego działacza na rzecz społeczeństwa. Skomponował wiele bardzo znanych i cenionych utworów, takich jak Sałasznicy, Śpiący rycerze w Czantorii. Jego doskonale rozwijającą się karierę muzyczną przerwała niestety druga wojna światowa, a Jan zginął w obozie koncentracyjnym.

9. Platinum Spa – jeśli ktoś chciałby jak najbardziej wypocząć podczas pobytu w Ustroniu, to miejsce idealnie się do tego nadaje. Posiada bardzo bogatą ofertę zabiegów i możliwości. Już sam budynek robi duże wrażenie na turystach. Jest sporych rozmiarów i doskonale wpisuje się w otaczający krajobraz okolicy. Zlokalizowany jest w sanatoryjno-uzdrowiskowej części Ustronia tuż pod Równicą.

10. Równica – to szczyt górski o wysokości około 885 metrów n. p.m. należącym do Pasma Wiślańskiego, położona pomiędzy dolinami Wisły i Brennicy. Na wysokości około 758 metrów n. p.m. znajduje się schronisko otwarte od prawie 100 lat, a jego wygląd mocno nawiązuje do architektury regionalnej. Z samego szczytu Równicy, rozciąga się krajobraz na Czantorię Wielką, Małą, Brenną i na Przełęcz Salmopolską.