Polska

10 najlepszych atrakcji dla dzieci w Ustroniu

Góry i Ustroń

Ustroń to jedna z najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych w Beskidzie Śląskim. Turystów przyciąga tutaj możliwość górskich trekkingów, rozwinięta infrastruktura sportowa oraz szereg rozrywek, które dostosowane są dla osób w każdym wieku. Przedstawiamy 10 najpopularniejszych atrakcji dla dzieci w Ustroniu.

1. Leśny Park Niespodzianek

Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu to miejsce, w którym spotkamy przedstawicieli różnych gatunków zwierząt, jakie żyją w okolicznych lasach. Dziki, jelenie, muflony oraz ptactwo to tylko część ze zwierząt, jakie możemy podziwiać na terenie parku. Oryginalność tego obiektu wynika z faktu, że zwierzęta posiadają ogromne wybiegi, przez co możemy je obserwować niemal w naturalnych warunkach. Leśny Park Niespodzianek czynny jest w godzinach 9:00-18:00 (od 1 kwietnia do 31 października) oraz 10:00-16:00 (od 1 listopada do 31 marca). Poza wybiegami dla zwierząt, Park oferuje także pokazy lotów sów i ptaków drapieżnych, ścieżki edukacyjne, aleję bajkową oraz plac zabaw dla najmłodszych.

2. Park linowy (Równica)

Park Linowy na Równicy oferuje niezapomniane przeżycia zarówno osobom dorosłym, jak i dzieciom. Znajduje się tutaj kilka wytoczonych ścieżek, które różnią się od siebie poziomem trudności. Każdy uczestnik wcześniej otrzymuje sprzęt gwarantujący bezpieczeństwo oraz krótkie przeszkolenie z zakresu jego wykorzystania.

3. Tor saneczkowy (Czantoria)

W niewielkiej odległości od Ustronia znajduje się tor saneczkowy na Czantorii. Rynna o długości przeszło 700 metrów zapewnia doskonałą zabawę i odrobinę adrenaliny, Obiekt ten może być użytkowany przez cały rok – wyposażony jest w wózki, które swoją konstrukcją przypominają sanki, dzięki czemu możemy cieszyć się szybkimi zjazdami także w letnich miesiącach. Samodzielne zjazdy przeznaczone są dla osób dorosłych oraz dzieci powyżej 8 roku życia – osoby młodsze mogą jednak korzystać z toru saneczkowego podczas zjazdu z dorosłym opiekunem.

4. Park rozrywki Polanka (Czantoria)

Park rozrywki Polanka mieści się pod Czantorią, w niewielkiej odległości od Ustronia. Znajdziemy tutaj oryginalne rozrywki dla młodszych i starszych gości. Jedną z nich jest summertubing, czyli zjeżdżanie na torze w specjalnych pontonach, co przypominać może nieco zjazd torem saneczkowym. Inną atrakcją są ogromne dmuchane kule, do których możemy wejść. Na Polance znajdują się również dmuchane konstrukcje, ścianki wspinaczkowe oraz przypominające eurobange taśmy do skakania.

5. Ciuchcia Ustrońska

Ciuchcia Ustrońska pozwala na wygodne zwiedzanie dużej części okolicznych miejscowości. Możemy wybrać jedną z trzech tras, które trwają od 50 minut do 3 godzin. Najdłuższa trasa wiedzie m. in. przez Wisłę, dzięki czemu w którym czasie możemy zobaczyć także atrakcje tej miejscowości, takie jak Skocznia Narciarska im. Adama Małysza czy Rynek.

6. Chlebowa Chata

Chlebowa Chata jest miejscem, które przyciąga przede wszystkim rodziny z dziećmi. To tutaj młodzi uczestnicy wycieczki mogą dowiedzieć się w jaki sposób wypiekany jest chleb czy poznać ciekawostki dotyczące życia pszczół. Chlebowa Chata oferuje także praktyczne warsztaty z wypiekania pierwszego chleba w tradycyjny sposób. Możemy wybrać jedną z dwóch opcji zwiedzania. Wersja Sandard oferuje m. in. mielenie zboża i wypiek podpłomyków oraz zajęcia teoretyczne. Wersja Wypasiona dodatkowo uatrakcyjniona jest o naukę produkcji masła i twarogu.

7. Sokolarnia na Czantorii

Poza wcześniej wspomnianymi atrakcjami, Czantoria oferuje również możliwość zobaczenia drapieżnych ptaków, które naturalnie żyją w tym regionie. Dodatkową gratką dla miłośników zwierząt jest zrobienie sobie zdjęcia z ptakiem, który zasiada na naszym ramieniu. Poza sokołami, zobaczyć tu możemy sowy i jastrzębie, które zamieszkują pobliskie lasy.

8. Kolejki linowe i krzesełkowe

fot. Robsuper | Wikipedia

W pobliżu Ustronia znajduje się kilka kolejek, dzięki którym wjazd na górskie szczyty sprawi wiele przyjemności najmłodszym wczasowiczom. Na samą Czantorię możemy wjechać zarówno kolejką linową, jak i krzesełkową. Tą drugą znajdziemy także przy Palenicy. Kolejki krzesełkowe umożliwiają podziwianie niesamowitej panoramy Beskidów, a sam wjazd zaoszczędzi siły najmłodszych.

9. Muzeum Regionalne „Stara Zagroda”

Umiejscowione w starej, tradycyjnej chacie góralskiej Muzeum pozwala na zaznajomienie się z lokalną kulturą. To atrakcja przeznaczona szczególnie dla starszych dzieci, które chętnie poznają odmienną sztukę i regionalny folklor. Wstęp do muzeum jest bezpłatny, jednak czynne jest ono jedynie sezonowo (podczas wakacji i ferii zimowych). „Stara Zagroda” otwarta jest w godzinach 10:00-16:00 (od wtorku do piątku) oraz 9:00-13:00 (sobota).

10. Szlaki Beskidu Śląskiego

Beskid Śląski obfituje w szlaki trekkingowe o różnych poziomach zaawansowania. Znajdziemy tutaj zarówno proste ścieżki przystosowane do możliwości małych dzieci, jak i trudniejsze szlaki, które sprawią mnóstwo przyjemności młodzieży i dorosłym. Na szlakach znajdziemy wiele informacji dotyczących zamieszkujących ten obszar zwierząt oraz rosnących w okolicy roślin.

Ustroń to miejsce, do którego chętnie przyjeżdżają rodziny z dziećmi w każdym wieku. Dodatkowo to także wspaniała baza wypadowa, z której z łatwością możemy dotrzeć do innych beskidzkich miejscowości.