Polska

Ustroń – 10 ciekawostek

Ustroń

Ustroń od wielu lat jest jedną z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych miejscowości wczasowych na południu Polski. Miasto leży w powiecie cieszyńskim, w północnej części Beskidu Śląskiego i przepływa przez nie Wisła. Jego dodatkowym atutem, poza pięknym położeniem, jest status uzdrowiska. Co warto wiedzieć o Ustroniu oraz co zobaczyć w tych niezwykle malowniczych okolicach?

1. Nazwa Ustronia to kwestia dyskusyjna. Niektórzy twierdzą, że to ewidentne nawiązanie do miejsca ustronnego, leżącego na uboczu. Inni z kolei uważają, że nazwa ma swoje źródło w 1241 roku, kiedy oddział tatarski spalił w tym miejscu kilkuset polskich jeńców. Słowo „ustrina” oznaczało pogorzelisko z ludzkich ciał.

2. Pierwsze wzmianki o Ustroniu pochodzą z początków czternastego wieku, a w drugiej połowie szesnastego wieku powstał Ustroń Górny, który stanowi dzisiejsze centrum miasta.

3. W dziewiętnastym wieku odkryto w Ustroniu właściwości lecznicze wody, przez co miasto zaczęło rozwijać się jako miejscowość uzdrowiskowa, w której wypoczywało coraz więcej ludzi z całej Polski.

4. Obecnie w Ustroniu znajduje się wiele sanatoriów i ośrodków rehabilitacji, a solanki i borowiny nazywa się najlepszymi w Polsce. W Ustroniu leczy się choroby krążenia, dróg oddechowych i dolegliwości na tle nerwowym.

5. Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu to ogród zoologiczny, w którym można zobaczyć pokazy lotów ptaków drapieżnych, a także mnóstwo zwierząt, w tym sowy, jelenie szlachetne czy żubry.

6. W sanatorium Równica w Ustroniu były kręcone dwie serie popularnego programu „Sanatorium Miłości”, w którym można było obserwować losy uczestników.

7. Stara Zagroda znajduje się przy rynku w Ustroniu i jest prywatnym muzeum etnograficznym, które jest dostępne dla turystów. Znajdują się tam drewniane budowle i stodoła, w tym rekonstrukcja budowli z osiemnastego wieku.

8. Na Park Zdrojowy w Ustroniu składają się tężnia i pijalnia wód, a także siłownia w plenerze, gdzie można ćwiczyć na świeżym powietrzu, z którego Ustroń słynie od wieków.

9. Czantoria Wielka ma 995 metrów wysokości i jest najwyższą górą w Beskidzie Śląskim, która góruje nad Ustroniem. Na szczyt można wejść pieszo lub wjechać kolejką linową, z kolei zimą bardzo często można tam spotkać narciarzy.

10. Przez Ustroń przebiega nie tylko kilka pięknych szlaków turystycznych, takich jak Szlak Zabytkowy czy Szlak Widokowy, ale również trasy rowerowe, na przykład Główny Karpacki Szlak Rowerowy czy Wiślana Trasa Rowerowa.