Polska

10 Najlepszych Atrakcji na Ursynowie

Arena Ursynów
źródło: Wikipedia / Adrian Grycuk

Ursynów jest to dzielnica Warszawy leżąca, po lewobrzeżnej stronie miasta. Od lat jest ona nazywana sypialnią warszawy.

W trakcie II wojny światowej, na Ursynowie stało 400 domów, oraz mieszkało 3 tys. Mieszkańców. Teraz jest to miejsce prężnie rozbudowujące się, co chwilę powstają tam nowe apartamenty mieszkaniowe i bloki.

Zatem, co jeszcze czeka nas jeśli będziemy chcieli przeprowadzić się na Warszawski Ursynów?

1. Kopa Cwila

Jest to sztucznie usypana góra, z ziemi. Znajduje się ona na terenie parku im. Romana Kozłowskiego. Została ona stworzona z inicjatywy inż. Henryka Cwila. To on był pomysłodawcą, aby właśnie w tym miejscu usypać kopiec z pozostałej przy budowie blokowisk ziemi. Na samym początku, ludzie sądzili, że jest to miejsce, które będzie służyło jako schron dla ludności zamieszkałej na Ursynowie, teraz jest to miejsce przeznaczone do spacerów i relaksu dla zamieszkałych tam ludzi.

2. Kościół św. Tomasza Apostoła w Warszawie

Kościół znajduje się przy ul. Dereniowej 12 na warszawskim Ursynowie. Jest to rzymsko-katolicka parafia, pod wezwaniem św. Tomasza Apostoła. W 10 października 2017 roku, do kościoła zostały przekazane relikwie św. Tomasza Apostoła. Przez abp Carlo Ghidelli. Świątynia szczyci się niezwykle pięknie wykończonym ołtarzem, który aż zatyka dech w piersiach. Jest to niesamowite miejsce, w którym można poddać się modlitwie i w spokoju pobyć z Panem Bogiem. Pod względem architektonicznym, ta świątynia również zachwyca. Jej niesamowity wygląd i wielkość jest szczególnym znakiem rozpoznawczym tego kościoła.

3. Mur Toru Wyścigów Konnych w Służewcu

Jest to miejsce znajdujące się przy ul. Puławskiej 266 na warszawskim Ursynowie. Torem zarządza spółka Totalizator Sportowy sp. Z. o.o. Teraz jest to niesamowite miejsce, w którym możemy podziwiać wyścigi konne i uczestniczyć w nich siedząc na trybunach. Tor wyścigów konnych został otwarty 3 czerwca 1939 roku i był on jednym z najnowocześniejszych torów konnych w Europie. W 1989 roku, został on wpisany w rejestr zabytków narodowych.

4. Dom Dżokeja

Kamienica przy Barwnej 8, to dzisiejsza siedziba Ursynowskiego muzeum. Został on wybudowany 1928-1932 roku z inicjatywy Stefana Żubera. Jest to czterokondygnacyjny budynek wzniesiony w kształcie litery V. Nosi on potoczną nazwę „Czerwoniak”, gdyż jest on zbudowany z czerwonej cegły. Jest to najstarszy i najlepiej zachowany budynek przedwojenny na Ursynowie.

5. Kościół św. Katarzyny na Ursynowie

Jest to najstarsza parafia znajdująca się po lewobrzeżnej stronie Warszawy, na Ursynowie. Fundatorem parafii jest prawdopodobnie książę Konrad Mazowiecki, który władał terenami zajmowanej przez ośrodek misyjny, ojców Benedyktynów. Wtedy był to niewielki drewniany kościółek, którym opiekowali się poszczególni właściciele. W trakcie II wojny światowej świątynia została zrujnowana przez wojska hitlerowskie. Jednak dzięki działalności ówczesnego proboszcza świątynia ocalała niemal cudem.

6. Ogród Botaniczny Polskiej Akademii Nauk

Jest to miejsce powołane przez Prezydium Polskiej Akademii Nauk w 1974 roku, i zajmuje on powierzchnie 40ha. Dla prawdziwych pasjonatów roślin jest to istny raj. Rośnie tam narodowa kolekcja odmian róż, roślin tropikalnych oraz warzyw. Jest to przepiękne miejsce godne odwiedzenia.

7. Bazarek na Dołku

Jest to największy bazar, który funkcjonuje na Ursynowie w sobotę oraz w niedzielę. W każdą sobotę i niedzielę to miejsce odwiedza kilka tysięcy osób. Początkowo Bazarek na Dołku nosił nazwę, Giełda na Dołku. Bazar znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Komisji Edukacji Narodowej oraz Filipiny Płaskowieckiej.

8. Dąb Mieszko I

Jest to jedno z najstarszych drzew w Polsce. Dąb rośnie przy ulicy Nowoursynowskiej, na Ursynowie w Warszawie. Jest to drugi pod względem wielkości dąb szypułkowany na Mazowszu.

9. Arena Ursynów

Jest to hala widowiskowo-sportowa położona przy ulicy rtm. Witolda Pileckiego 122. Jest to miejsce umożliwiające przeprowadzenie sportowych rozgrywek krajowych, a także zawodów międzynarodowych rangi mistrzowskiej.

10. Las Kabacki

Las kabacki znajduje się przy południowej części warszawy na dzielnicy Ursynów. Powstał on 11 sierpnia 1980 roku i jest największym obiektem leśnym wchodzącym w skład 15 lasów miejskich w Warszawie. A także może pochwalić się mianem największego rezerwatu województwa Mazowieckiego. Jest to przepiękne miejsce, do którego koniecznie trzeba zaglądnąć będąc na warszawskim Ursynowie. Spokój oraz harmonia, która unosi się nad tym pięknym i malowniczym miejscem, z pewnością sprawi, że poczujesz jak stres schodzi z Ciebie momentalnie. Warto przyjść tutaj z całą rodziną, ponieważ wspólne wycieczki do lasu będą idealny sposobem na wspólny wypoczynek, który sprawi, że wasze relacje na pewno będą coraz lepsze. Las Kabacki jest równie piękny w zimie i w lecie, ale także jesień i wiosna są czasem kiedy warto go odwiedzić.