Polska

10 Najlepszych Atrakcji w dzielnicy Ursus i Okolicach

Warszawa Ursus
źródło: greglaskiewicz / Wikipedia

Ursus to wbrew pozorom ciekawa dzielnica. Kiedy wybierzecie się na spacer, będziecie świadkami prawdziwej przemiany, która właśnie następuje w tym miejscu. Niegdyś była to mieścina ulokowana pod Warszawą, dziś jest jej pełnoprawną dzielnicą. Znajdują się tu skwery, są parki ale czy coś poza tym..?

Kiedy w latach 1923-1927 wybudowano tutaj fabrykę traktorów marki Ursus – szybko stała się ona kręgosłupem gospodarki, kultury czy rozwoju. W zakładzie produkowano nie tyko traktory jak większość kojarzy ale też czołgi, ciągniki gąsienicowe, silniki lotnicze i motocykle. Mimo że II wojna doprowadziła do upadku fabryki to Ursus stał się częścią Ochoty, a następnie samodzielną dzielnicą. Dziś zakład już praktycznie nie istnieje a pojazdy są produkowane w zakładach w Lublinie. Czego oczekiwać po tym miejscu?

1. EKOpark

Na terenie gdzie dawniej znajdowała się fabryka ciągników Ursus powstał nowy EKOpark. Pierwszy etap inwestycji, który został oddany do użytku znajduje się w obrębie ulic Gierdziejewskiego, Czerwonej Drogi i Wolności.  Właśnie ta obecnie już otwarta część EKOparku w Ursusie zajmuje 3, 3 ha. Docelowo ma zajmować 5 ha obszaru zielonego, czyli mniej więcej tyle samo, co znany Park Ujazdowski. Szacuje się że koszt całej inwestycji wyniesie ok. 1 mln złotych, z czego 7 mln pochodzi z środków unijnych.
Docelowo w EKOparku w Ursusie powstanie kilka odrębnych ale uzupełniających się stref, wśród których znajdą się m. in. dzikie łąki, obszary edukacyjne, uporządkowane trawniki oraz tereny wypoczynkowe i rekreacyjne itp. Park ten ma mieć charakter naturalistyczny, wyglądający na dziki. Część istniejących drzew zostanie zachowana, zostaną też nasadzone nowe pasujące do całego konceptu miejsca.

Warto wspomnieć iż w EKOparku zastosowano innowacyjne rozwiązania, w tym elementy pochodzące z recyklingu. Do budowy nawierzchni ścieżek wykorzystano materiały mineralne, które są przyjazne dla środowiska. Na terenie zielonym znajdują się latarnie, które zasila energia odnawialna z ogniw fotowoltaicznych, które w zupełności wystarczają na potrzeby EKOparku. Sprawia to że jest on samowystarczalny i co ważne nie generuje dodatkowych kosztów związanych z energią.

2. Park Linowy

Park Linowy w dzielnicy ursus to specjalne miejsce do aktywnego wypoczynku nie tylko dla najmłodszych czy nastolatków ale też dla dorosłych i całych rodzin. Do wyboru są bowiem różne trasy: łatwa na wysokości 1, 5 metra; trudna na takiej samej wysokości oraz wysoka trasa zawieszona na wysokości 5 metrów nad ziemią. Emocji na pewno nie zabraknie bez względu na wybór. Park daje możliwość zorganizowania z nim urodzin dla pociech i kusi nielimitowanym korzystaniem z tras, lodówką, gotowymi zaproszeniami, miejscami do siedzenia itp. Oprócz tego można wynająć park dla poszczególnych grup.

3. Pomnik traktora

W dzielnicy Ursus na każdym kroku można zauważyć tęsknotę za fabrykami, które żywiły tysiące ludzi. Przed Urzędem Dzielnicy mieści się znany okolicznym pomnik traktora wraz z foliogramami o historii. Gdzieniegdzie znajdują się jeszcze resztki pofabrycznych budynków, które są sukcesywnie rozbierane pod nowe osiedla. Jednak zagadani mieszkańcy wzdychają, że ciężko im wywalczyć muzeum, które z pewnością przydałoby się tej dzielnicy.

4. Plac Zabaw Dla Dorosłych

Ta dość znana (być może już na całą Warszawę) inwestycja okazała się małym niewypałem.. Wystarczy powiedzieć że „zabawek” i sprzętu jak na plac zabaw jest dość mało(zjeżdżalnia i dwa rodzaje huśtawek) – to w dodatku nie ma za bardzo jak z tego skorzystać, bo sprzęty nie są przystosowane dla dorosłego, tylko bardziej dla rozmiarów dziecięcych. Mimo to dla osób odwiedzających miejsca opodal z dzieckiem być może będzie bardziej atrakcyjny.

5. Plac Zabaw Hasanka

Będąc już przy placach zabaw tym który warto odwiedzić z dziećmi i zasłużył na pochwałę to Plac Zabaw Hasanka. Jest ogromny, kolorowy i przepełniony zabawkami – daje dużo frajdy i sprawia radość zarówno tym najmłodszym, jak i dużo starszym. Znajdziemy tu boisko do gry w koszykówkę, tyrolka, mały labirynt dla maluchów, kilka zjeżdżalni, skatepark, pająk. Warto zauważyć że sam rozkład tego placu zabaw jest taki, że dzieci wcale nie wchodzą sobie w drogę, jeśli chcą bawić się same lub w swojej grupie nie ma ku temu przeszkód. Może się tu bawić każdy, niezależnie od wieku.

6. Flyspot indoor skydiving

Flyspot to tak naprawdę urządzenie do spełniania odwiecznego marzenia wielu a więc unoszenia się w powietrzu i latania niczym ptak.
Znajduje się tutaj tunel aerodynamiczny, który dostarcza niesamowitych emocji. We Flyspot każdy chętny może wznieść się w powietrze bez ryzyka jakie niosą ze sobą niebezpieczne sporty lotnicze.

7. Axe Nation – axethrowing club

To club w którym istnieje możliwość wynajęcia toru na wyłączność dla maksymalnie 5 osób na 1, 5 godziny. W cenie znajduje się wypożyczenie siekier na czas rozgrywki oraz opieka trenera. Jeśli rezerwujemy tor bez wypożyczania siekierek należy przynieść własne toporki/siekiery (do 1200g)
Najpierw gracze grają w papier-kamień-nożyce w celu wybrania toru:
Zwycięża osoba, która wygra 2/3 pojedynki
Każdy gracz dostaje 3 rzuty rozgrzewkowe przed pierwszym meczem wieczoru.
Każdy gracz dostaje 1 rzut rozgrzewkowy przed drugim meczem wieczoru
Po rozpoczęciu gry i rzutach rozgrzewkowych gracze stukają się siekierami.
Standardowy format meczy ligowych
Każdy z meczy składa się z 3 rund:
Każda runda składa się z 5-ciu rzutów
Gracz musi wygrać 2 z 3 rund aby wygrać mecz
Każdy z graczy rzuca 3 rundy, nawet jeśli jeden z nich wygrał dwie pierwsze
Zapisywanie punktacji w meczach ligowych jest obowiązkowe
Jeżeli gracz wygrywa jedną rundę, a resztę remisuje to jest to klasyfikowane jako wygrana meczu
Jeżeli pod koniec trzech rund jest remis, to następuje dogrywka w postaci rzutu Dużą Siekierą. Remis następuje gdy seria trzech rund kończy się ogólnym remisem: gdy każdy z graczy wygrał jedną rundę, przegrał jedną rundę i zremisował jedną rundę lub gdy każda runda skończyła się remisem.

8. Interaktywne Muzeum Flipperów „Pinball Station”

Jest to miejsce ze zbiorem 60 flipperów i gier arcade. Odwiedzający mogą cieszyć się grą na zabytkowych flipperach, takich jak: Twilight Zone, FunHouse, Terminator 2, Dirty Harry, Batman Forever, X Files, Star Trek, Lethal Weapon 3, The Addams Family itd.
W Pinball Station płaci się tylko za wstęp. Muzeum służy nie tylko do zwiedzania ale też do aktywnego korzystania czyli grania.

9. Niewidzialna Wystawa

Niewidzialna Wystawa to miejsce gdzie czeka cię wyjątkowa i interaktywna podróż w niewidzialny świat. Będziesz mógł wypróbować, jak radzić sobie w codziennych sytuacjach bez pomocy wzroku używając tylko zmysłu słuchu, dotyku, węchu…

10. Muzeum Powstania Warszawskiego

Jest to muzeum w którym znajdują się nie tylko eksponaty ale można też skorzystać z lekcji muzealnych. Muzeum oddaje w dużym stopniu klimat tamtych dni i atmosferę powstańczej Warszawy.