Polska

10 najlepszych atrakcji dla dzieci w okolicach Uniejowa

źródło: Masandro / Wikipedia

Uniejów jest niewielką miejscowością, w której na chwilę obecną mieszka tylko około 3000 osób. Znajduje się w okolicach Łodzi, a więc samym centrum Polski.

Czy warto tam pojechać na wakacje z dziećmi? Jakie atrakcje ma nam do zaoferowania ta urokliwa miejscowość?

1. Termy Uniejów

Chyba najpopularniejsza atrakcja w okolicy. Termy Uniejów składają się z licznych basenów, dawnego zamku rycerkiego oraz wielu restauracji, w których można naprawdę dobrze zjeść. Znajdziemy tutaj zarówno baseny zewnętrzne, jak i wewnętrzne, więc możemy śmiało przyjeżdżać o każdej porze roku. Dzieciaki z pewnością będą zachwycone zjeżdżalniami, a my będziemy mogli popływać w ogrzewanym basenie i w końcu zaznać prawdziwego relaksu.

2. Zamek w Uniejowie

Do kompleksu Term Uniejów należy też bardzo ciekawy zamek rycerski. Warto zafundować dzieciom prawdziwą lekcję historii i wybrać się na zwiedzanie tej budowli. Obok znajduje się też bardzo ładny park, do którego można pójść na spacer po tym, jak zmęczy nas już zabawa w basenach i na zjeżdżalniach wodnych.

3. Zagroda Młynarska

Kolejne miejsce dla miłośników historii. Zagroda Młynarka to miejsce zabytkowe, które obecnie oferuje też nocleg. Cały kompleks budynków znajduje się bardzo blisko Term Uniejów. Z pewnością warto wynająć tam pokój na kilka dni, żeby poczuć prawdziwy klimat tych historycznych okolic.

4. Plaża nad Wartą

Uniejów położony jest nad Wartą, a więc nad jedną z największych rzek w Polsce. W lecie otwarta jest nad nią plaża, która sprawi, że poczujemy się tak, jakbyśmy byli nad morzem. Dzieciaki będą mogły popływać w wodzie rzeki, kiedy rodzice będą obserwować je opalając się na piasku. Będąc na miejscu, możemy też wybrać się na spacer wzdłuż brzegu Warty.

5. Ogród zoologiczny safari Borysew

Nie jest to zwyczajny ogród zoologiczny, bo tutaj będziemy mieli okazję stanąć twarzą w twarz z dzikimi zwierzętami. Oczywiście wszystko zorganizowane jest bezpiecznie i przez wyszkolonych pracowników! Będziemy mieli okazję zobaczyć z bliska naprawdę niebezpieczne zwierzęta, takie jak lwy, tygrysy czy wilki. Taka wycieczka z pewnością będzie niezapomnianym przeżyciem i w niczym nie będzie przypominała nudnego spaceru po zwykłym zoo, w którym byliśmy już wiele razy!

6. Skansen Łęczycka Zagroda Chłopska

W Łęczycy oddalonej około 25 kilometrów od Uniejowa będziemy mogli odwiedzić Skansen Łęczycka Zagroda Chłopska. Miejsce to umożliwi dzieciom zobaczenie na własne oczy jak żyli ludzie przed Drugą Wojną Światową. Będziemy mogli zwiedzić stare budynki i przyjrzeć się z bliska sprzętom, których faktycznie używano w tamtym czasie. Znajdziemy też ciekawe wystawy czasowe ze zbiorów Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, które pozwolą nam wiele nauczyć się o tym regionie Polski.

7. Kąpielisko nad Lindą

Jeśli szukamy miejsca, które będzie trochę bardziej spokojne, powinniśmy wybrać się do miejscowości Grotniki, która znajduje się około 35 kilometrów od Uniejowa. Znajdziemy tam ustronne kąpielisko wraz z plażą, na której będziemy mogli odpocząć. Na atrakcyjność tego miejsca zdecydowanie wpływa otoczenie. Rzeka Linda płynie w lesie, a więc będzie to świetne miejsce również dla osób, które lubią spacery na łonie natury. Jeśli szukamy miejsca, które pomoże nam odpocząć od zgiełku miasta, Grotniki zdecydowanie nam się spodobają.

8. Scena kulturalna

To inicjatywa, która polega na organizowaniu przeróżnych imprez w miejscowościach urlopowych. Przede wszystkim są to ciekawe koncerty, kabarety i przedstawienia teatralne, przede wszystkim dla dzieci. Scena kulturalna bardzo często pojawia się w Uniejowie w okresie wakacyjnym, ale możemy ją też znaleźć w Mielnie, Łebie, Helu czy Jastrzębiej Górze. Wydarzenia są zupełnie darmowe, więc nie ma powodu, dla którego mielibyśmy się na nie nie wybrać całą rodziną.

9. Zamek w Biesiekierach

Ruiny zamków zawsze są ciekawym miejscem, które warto odwiedzić, jednak zamek w Biesiekierach jest wyjątkowy. To gotycka budowla, która powstała na przełomie XV i XVI wieku. Ciekawe w niej jest to, że wokół samych ruin znajduje się fosa, która sprawia, że całe fortyfikacje mają niesamowity klimat. Jest to jeden z ciekawszych tego typu zamków w Polsce, więc z pewnością będzie to gratka dla każdego małego historyka. Możemy też zdecydować się na wycieczkę z przewodnikiem, który opowie nam historię całej budowli.

10. Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich w Uniejowie

Kolejna zabytkowa budowla w okolicy. Zamek ten powstał z inicjatywy arcybiskupa Skotnickiego już na początku XIV wieku. Znajdziemy tam również bardzo ciekawą i unikatową wartownię oraz fosę. W przeszłości cały budynek został zniszczony przez pożar, a teraz możemy odwiedzić go i zobaczyć jak udała się jego odbudowa. Jak widać, Uniejów jest doskonałym miejscem dla miłośników zabytków.