Podróże

Ubezpieczenie od rezygnacji z wyjazdu zagranicznego – jak działa?

Nagłe zachorowanie, kwarantanna czy wypadek członka rodziny to przykładowe przyczyny konieczności anulowania wyjazdu. Natomiast nocleg, przelot, przejazd autokarem czy po prostu zakup wycieczki wiążą się przecież z dużym wydatkiem. Każdy kto planuje wyjazd, a ostatecznie rezygnuje z niego, naraża się na wysokie straty. Można ich uniknąć. Rozwiązanie? Ubezpieczenie Rezygnacja z podróży w Allianz. Na czym polega i dlaczego warto je mieć?

Ubezpieczenie Rezygnacja z podróży zagranicznej – co za nim przemawia?

Obecnie popularnością cieszą się wycieczki w ramach oferty first minute. To oznacza, że np. podróżni już w sierpniu rezerwują wyjazd na wczasy, które odbędą się w kolejnym roku. Dzięki temu można oszczędzić, ale też wiąże się to z ryzykiem. Trudno przewidzieć, co się wydarzy przez rok. Ubezpieczenie od rezygnacji z wycieczki oraz ubezpieczenie na wypadek przerwania lub opóźnienia podróży mają pomóc, kiedy podróżny musi zrezygnować z wyjazdu.

Dzięki polisie można odzyskać pieniądze w kilku sytuacjach:

 • jeśli odwoła się podróż;
 • jeśli się ją przerwie;
 • w przypadku wystąpienia w niej opóźnienia.

Ubezpieczenie Rezygnacja z podróży dotyczy 26 powodów rezygnacji, w tym zachorowania na COVID-19 czy też zaostrzenia objawów chorób przewlekłych.

Ubezpieczenie kosztów organizacji podróży – suma ubezpieczenia

Ta kwota stanowi kluczowy element polisy, gdyż od niej zależy, ile może wynieść odszkodowanie. W ofercie Allianz sumy ubezpieczenia zależne są od sytuacji:

 • rezygnacja z podróży – wypłata do 30 tys. zł na osobę,
 • przerwanie podróży – od 3 do 30 tys. zł,
 • opóźnienie podróży – od 3 do 30 tys. zł.

Tak wysoka suma ubezpieczenia – nawet 30 tysięcy – oznacza, że wystarczy ona nawet na pokrycie drogiej wycieczki. Według analizy Travelplanet najczęstszy budżet na rezerwację wyjazdu wynosi od 7,5 do 10 tys. zł. Ubezpieczenie kosztów organizacji podróżyobejmie nawet kilka razy droższe wyjazdy. Umowę można zawrzeć online na stronie https://www.allianz.pl/pl_PL/dla-ciebie/turystyczne/rezygnacja-przerwanie-opoznienie-podrozy.html, przez telefon i u agenta.

Jakie opłaty obejmują ubezpieczenia kosztów organizacji podróży?

W Allianz można objąć ochroną zarówno koszty rezygnacji, jak i opóźnienia lub przerwania wyjazdu, wykupując odpowiednie ubezpieczenia. W tym pierwszym przypadku Allianz zwróci nawet 100% poniesionych kosztów zaplanowanej podróży, które obejmują:

 • Wydatki na wyjazd, a w tym zapłacone zaliczki – np. opłaty za rezerwację miejsca noclegowego, rejsu statkiem, lotu, biletu kolejowego, autokarowego, promowego, opłacone wycieczki z lokalnym przewodnikiem czy kurs nurkowania na miejscu. Obejmuje także zaliczki, które zostały przekazane do biura podróży. Należy mieć potwierdzenia poniesionych kosztów.
 • Koszty anulowania lub zmiany rezerwacji – czyli opłaty, które wiążą się, np. ze zmianą terminu biletu lotniczego.

Uwaga: ochrona obejmuje zarówno wyjazdy organizowane we własnym zakresie, jak te i z biurem podróży, prywatne i służbowe, w Polsce i za granicę.

Ubezpieczenie zapewnia ochronę również w przypadku przerwania lub opóźnienia podróży. Chodzi o sytuacje, kiedy wyjazd trzeba zakończyć przed planowanym terminem lub zostać dłużej na miejscu. W tym przypadku również ochrona obowiązuje w Polsce i za granicą.

Możliwe przyczyny rezygnacji z podróży

Wszystkie są wymienione w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Należą do nich:

 • nagłe zachorowanie lub wypadek ubezpieczonego albo współuczestnika podróży;
 • kwarantanna jednej z tych osób, która obowiązuje w dniu rozpoczęcia wyjazdu;
 • nagłe zachorowanie lub wypadek członka rodziny ubezpieczonego lub współuczestnika podróży.

Jeśli chodzi o przerwanie podróży, to Allianz zapewnia ochronę w razie wystąpienia 13 różnych powodów. Należą do nich m.in.:

 • przewoźnik nie godzi się na wejście ubezpieczonego lub współuczestnika podróży do danego środka transportu ze względu na podejrzenie choroby zakaźnej;
 • nagłe zachorowanie lub wypadek ubezpieczonego lub współuczestnika podróży.

Polisa obejmuje wiele przyczyn rezygnacji, przerwania lub opóźnienia podróży. Warto ją mieć, gdyż dzięki niej można uniknąć utraty środków przeznaczonych na wyjazd.

Artykuł sponsorowany