Podróże

Ubezpieczenie kampera – przydatne, ale drogie

kampery

Posiadanie kampera to marzenie niejednego kierowcy z zacięciem podróżnika. Możliwości, jakie daje ten pojazd, są rzeczywiście nie do przecenienia, jednak trzeba pamiętać o kosztach generowanych dla właściciela. Jednym z nich są ubezpieczenia, za które trzeba zapłacić naprawdę sporo. Więcej informacji na ten temat przeczytasz w poniższym artykule.

OC

Pod względem formalnym kampery są traktowane jak zwyczajne pojazdy osobowe, o ile ich masa nie przekracza 3500 kg. Oznacza to, że ich właściciele są zobowiązani do wykupywania co roku OC obowiązkowego dla wszystkich pojazdów mechanicznych zarejestrowanych w Polsce i poruszających się po tutejszych drogach. Ile ono kosztuje w przypadku kampera? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ konieczne jest uwzględnienie wielu indywidualnych czynników branych pod uwagę przez towarzystwa ubezpieczeniowe przy wyliczeniu składki.

Co do zasady, o ile mówimy o pojeździe zarejestrowanym jako osobowy, cena OC dla kampera nie odbiega od wysokości składki dla innych samochodów, chyba że jest on zarejestrowany jako ciężarówka lub pojazd specjalny. Z kolei kampery udostępniane do wypożyczenia są znacznie droższe w ubezpieczeniu niż te, które są użytkowane wyłącznie indywidualnie. Przy wyborze oferty OC należy się kierować przede wszystkim ceną – im niższa, tym lepiej. W znalezieniu najkorzystniejszej polisy pomaga internetowy kalkulator ubezpieczeniowy dostępny pod adresem https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/.

Autocasco

O ile ceny OC dla kampera są podobne jak dla samochodów osobowych, o tyle w przypadku autocasco sytuacja wygląda zupełniej inaczej i trzeba się przygotować na znacznie większe wydatki. Mogą one wynikać m.in. z wysokiej wartości pojazdu, co jest szczególnie odczuwalne dla właścicieli nowych czy stosunkowo młodych kamperów, które często kosztują 200-300 tys. zł. Nie znaczy to jednak, że tańsze i starsze pojazdy są tanie w ubezpieczeniu, ponieważ za OC nawet dla stosunkowo mało wartościowego kampera trzeba wyłożyć nawet kilka tys. zł. Z czego to wynika?

Drogie AC dla kamperów może być skutkiem nie tylko ich wysokiej wartości, ale również kosztów serwisowych. Podzespoły do tego rodzaju pojazdów są zdecydowanie droższe niż np. dla samochodów osobowych, podobnie jak koszty napraw wyraźnie przewyższają stawki obowiązujące w przypadku standardowych aut. Również relatywnie duży przebieg czyni z kamperów pojazdy drogie w ubezpieczeniu, podobnie jak stosunkowo duże narażenie na kradzież i dewastację. Kampery często stają się bowiem obiektem zainteresowania złodziei i również to ryzyko towarzystwa wkalkulowują w swoje obliczenia.

Pomimo wysokich cen zdecydowanie warto wykupywać autocasco dla kampera, co wynika m.in. ze wspomnianego narażenia na kradzieże. Poza tym nieobowiązkowe AC chroni przed skutkami finansowymi innego rodzaju zdarzeń, włącznie ze szkodami spowodowanymi przez właściciela polisy, warunki atmosferyczne, zwierzęta czy inne czynniki, które wykluczają uzyskanie odszkodowania z obowiązkowego OC. Autocasco warto wykupować w szczególności dla drogich kamperów, których zniszczenie lub kradzież wiązałyby się z dużymi stratami.

Assistance

Zdecydowanie warto wykupić również assistance, ponieważ jest to ubezpieczenie przeznaczone dla osób podróżujących na dalekich dystansach, a właśnie do tego służy kamper. Opłaca się je mieć na wypadek różnego rodzaju nieprzewidzianych sytuacji, które uniemożliwiają dalszą podróż, bo polisa assistance gwarantuje pomoc w takich przypadkach. Więcej informacji na jej temat można znaleźć pod adresem https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/krotkoterminowe-ubezpieczenie-assistance/.

undefined