10 Ciekawostek o Tygrysach Szablozębnych

Tygrys szablozębny

Tygrys szablozębny to prawdziwy kawał historii. Wiele osób zapewne zna go zarówno z bajek, jak i również filmów. Tak naprawdę to zwierzę, które zapisało się w historii świata sporymi zgłoskami. Trzeba śmiało powiedzieć, że tygrys szablozębny to istna kopalnia ciekawostek z nim związanych, które zafascynują wręcz każdego, kto będzie miał z nimi styczność. Dlatego bezsprzecznie warto zapoznać się z tymi najlepszymi z nich.

1. Żywotność

Pierwsza ciekawostka dotyczy ich żywotności. Mówi się, że najstarszy z nich zamieszkiwał ziemię aż 2,5 milionów lat temu, a ten najmłodszy z nich wyginął około 10 tysięcy lat temu.

2. Ameryka Północna

Inną niezwykle interesującą ciekawostką jest fakt, że początkowo zamieszkiwał on tereny Ameryki Północnej, ale gdy doszło do połączenia Północnej z Ameryką Południową, to również na tamtym kontynencie można było go spotkać.

3. Ostre kły

Najbardziej charakterystyczną cechą, jaką przypisuje się tygrysowi szablozębnemu były jego niezwykle długie, ale jednoczenie piekielnie ostre kły. Największy odnotowany przypadek to kły wielkości aż 30 cm.

4. Waga

Tygrys należał do niesamowicie potężnych zwierząt. Jego waga maksymalna potrafiła wynieść nawet do 400 kg, a pod kątem wysokości osiągał nawet do 1,2 m.

5. Szczęka

Niesamowita ciekawostka dotyczy jego szczęki. Otóż nacisk ich szczęk wynosił aż 100 kg. Dla porównania nacisk człowieka wynosi około 73 kg.

6. Mięso

W kwestii jedzenia zdecydowanie ich głównym przysmakiem było mięso. Jak przystało na drapieżników, żywiły się przede wszystkim końmi, jeleniami, jak i również żubrami.

7. Samotnicy

Niezwykle ciekawy jest również fakt, że badania nad ich szczątkami obaliły tezę, że były one samotnikami, gdyż okazało się, że najprawdopodobniej żyły one w dużych stadach.

8. Ranne tygrysy

Interesujący jest także fakt, że mimo faktu, że owe tygrysy bardzo często były ranne, to jednak zdołały przeżyć długi okres, ponieważ inne osobniki dostarczały rannym jedzenie nawet przez okres wielu tygodni.

9 .30 kg mięsa

Fascynujący jest u tygrysów szablozębnych fakt, że za jednym zamachem potrafiły zjeść aż do 30 kg mięsa.

10. Kły

Mimo faktu, że ich kły były niesamowicie długie, to jednocześnie okazuje się, że były bardzo podatne na liczne złamania.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.