Ciekawostki

Tygrys Balijski 🐅 Ciekawostki, fakty oraz informacje

Tygrys Balijski

1. Tygrys balijski był podgatunkiem tygrysa azjatyckiego. Jak sama nazwa wskazuje pochodził z wyspy Bali. W języku balijskim nazwa brzmi – samong.

2. Zwierzęta te były najmniejsze z rodziny kotowatych. Pomiędzy pręgami na sierści miały małe plamki. Podbrzusze było bardziej białe niż u innych tygrysów.

3. Tygrysy z Bali wyginęły prawie sto lat temu. Ostatni kot został oficjalnie zastrzelony w 1937 roku. Jego skóra znajduje się w Muzeum Zoologicznym na Jawie. Była to samica.

4. Bardzo możliwe jednak, że kilka tygrysów przetrwało do lat 50- tych XX wieku. Niektórzy ludzie twierdzili nawet, że widzieli je na własne oczy w latach 1970, 1972.

5. W 1941 planowano otworzyć rezerwat. Nigdy nie udało się jednak odnaleźć ani jednego osobnika żyjącego na wolności.

6. Zwierzęta te nie były nigdy trzymane w zoo. Nie ma też żadnych filmów, na których zostałyby uwiecznione. Istnieją natomiast fotografie z cyrku oraz pozowane zdjęcia Holendrów z zabitymi tygrysami balijskimi.

7. W 1910 roku pojmano dwa młode osobniki. Niestety, zostały one sprzedane do cyrku, o nazwie „Ringling Brother Circus”.

8. Największa kolekcja pozostała po tygrysach balijskich znajduje się w Londynie.

9. Masa ciała samca balijskiego osiągała 100 kilogramów, zaś samicy 85 kg. Skóry samic od głowy do ogona miały 75 cm, męskich przedstawicieli gatunku do 100 cm.

10. Tygrysy te nie stanowiły nigdy dużej populacji ze względu na niewielki obszar wyspy. Zakładanie plantacji palm i pól ryżowych przez człowieka, zmniejszały obszar terytorialny i łowiecki kotowatych.

11. Masowe polowania na tygrysy rozpoczęły się podczas ekspansji Holendrów. Na tygrysy balijskie zastawiono pułapki i zasadzki, dając na przynętę kozy.

12. Możliwe, że do wyginięcia tygrysów balijskich ludzie przyczynili się też w inny sposób niż zakładając plantację i pól ryżowych. Azjatycka pseudomedycyna do dziś uważa części ciała tygrysów za środki do leczenia różnych schorzeń. Przypisuje się im także magiczne właściwości. Zabijanie tygrysów w celu pozyskania ,,lekarstw” było dosyć powszechnym i opłacalnym zajęciem.

13. Tygrys jest symbolem siły, odwagi i niezależności.